
Jak vyrobit oblouk?
Zdravím,
bydlím v panelovém bytě, chodba je rozdělena na dvě části obdélníkovým průchodem, jehož horní stranu bych chtěl předělat do oblouku. Jaký zvolit materiál? Napadá mě, vyříznout ho z Ytongu a nalepit (+ přivrtat pár šrouby). Má s tím někdo zkušenosti, nebo byste zvolili úplně jiný materiál? Děkuji za každou radu, nerad bych, aby mi to za rok spadlo na hlavu
Tak zatím díky za odpovědi,

promyslím obě varianty, ale Ytong se zřejmě řezat nebude
Víc se mi spíš líbí ten polystyrén, ale nezavrhuju ani sádrokarton, jak by se potom vyplnila 15 cm mezera mezi těma deskama?
Čaues
Vždyť ti to píše.
Dva oblouky(čela)ze sádroše.
Každý z jedné strany zdi.
Mezi nimi distanční dřívka. Asi pěkně při kraji toho řezu, ev. zapuštěná o tloušťku sádrokartonu, podle toho jestli pás půjde mezi čela, nebo přes ně.
Ohnutý pás sádroše dle tloušťky té zdi, přišroubovaný k těm distančním hranolečkům, aby nebylo vidět do té mezery mezi čely.
Mám takový dojem, že na ohnutí sádrokaronu se užívá finta s jeho namočením, ale to by měl napsat někdo, kdo to umí. Popřípadě by se to nechalo ohnout ze sololitu.
To ohnutí sádrošu by mě taky zajímalo.
dneska se i prodává "pružná obdoba sádroše" nevim z hlavy jak se to jmenuje, ale je to přímo určeno na tyhle manévry.... oblouky apod.
RIFLEX je to cca 600,- za desku. Tenčí se ohne na 60cm průměr, tlustší je tužší. Na netu jsou z toho realizace vlnitých tvarů.
Riflex, ale cena nic moc.Používáme ho jen když děláme klenby atd,
Na ten kousek si riflex nikdo nebude kupovat. Potřebujete li proužek cca 100 cm × 15 cm ohnout na oblouk, lze i namáčet, ale pravděpodobně Vám při ohýbání či montáži praskne. Proužek za sucha nařešte z vnitřní strany cca po 5 - 8 cm - jen papír ( záleží na průměru oblouku ) Každý segment přišroubujte a na hrany použijte klenbový roh, který vytvoří krásný čistý ohyb.
Hmmm,
pochopil jsem, ale o ohýbání sádroše jsem neměl ponětí, ani jsem to nikde neviděl.
Kdyby to někoho zajímalo, tak tady je zajímavé čtení nejen o ohýbání http://www.dumabyt.cz/Files/Obrazky/ProOdbroniky/20 04/Materialy/6_04/36_38.pdf
sadros se da koupit ohybatelny,ale je drazsi,ale postupnym navlhcovanim se da pekne ohybat.pomalu pritahovat vrutama a rosit a rosit a pekne se ohne
a nema nekdo zkusenost s tim, ze by se tam nalepil ytong a oblouk se vyrizl z neho?
Dělal jsem oblouk z ytongu,ale nevím jakou rozteč oblouku chceš a jaká je síla zdi ve které oblouk bude.Já dělal jen do příčky 7,5cm a rozteč byla 80cm a dopadlo to dobře.Slepil jsem ytongy a pak vyřízl oblouk podle šablony a vlepil do zdi a zajisti hřebíky.Přetáhnul jsem to tmelem na sádroš a je to.
Jj, Ytong je dobrý stavební materiál.
Oblouků v paneláku jsem vyrobil řadu.Použil jsem silnější polystyren a do průchodu nalepil vyřezané oblouky akrylovým lepidlem.Protože otvor je sešikmený,použil jsem dva čtvrtoblouky na stranách a vnitřek vyplnil přířezy ze slabšího PS Nakonec jsem celou plochu vytmelil a po zaschnutí oblouk polepil pruhy z PS kazet.Plochu,navazující na stěnu lze opět buď potapetovat,nebo překrýt stěrkou sádrovou a přemalovat.
Viz foto.
JABRAKA