Zdění cihel na pěnu
Dobrý podvečer,
navštívil jsem za účelem konzumace nezdravých poživatin výstavu Hobby a mezi kuřetem a klobásou jsem si všiml předváděného zdění z dutých červených cihel porotherm, kde místo malty položili dvě housenky PUR pěny.
Píšou v nabídce firmy porotherm že se užívá...POROTHERM DRYFIX PUR-pěna a cena je "zajímavá"
POROTHERM DRYFIX PUR-pěna 1ks 470,-
Čistič PUR-pěny 1ks 470,-
POROTHERM DRYFIX pistole 1ks 485,-
Má někdo s tímto osobní zkušenost a čím je jiná ta pěna kromě toho, že je na ní nalepená přelepka firmy?
Díky.
Takže by asi mohla být trochu jiná. I když - kupoval jsem pěnu a prodavač se ptal jestli chci takovou, která hodně nabude a málo lepí nebo takovou, která málo nabude a hodně lepí.
Podle tohoto postupu to musí být úplná brnkačka oproti maltě. Jen by mě zajímalo nějaké porovnání, např. na m2 zdi.
pěn je víc druhů, jsou třeba i zimní, které fachčí i při hodně nízkých teplotách. Pokud vím, tak všechny PU pěny vytvrzují vlhkostí, v tom nebude DRYFIX nijak unikátní.
Dobrý den,
vše se mi na PUR pěně líbí, zajímá mě jen životnost pěny uvnitř cihly
hej, to je husty jedno patro za den No jde o pevnost a zivotnost. Jestli pak to vydrzi jako nas dum ( min. 150 let, prvni patro je jeste kamenne - sekat do cedice drazku pro plyn nic moc ) ci jine domy v okoli ( bydlim v historicke casti mesta, domy a kostely v okoli jsou stare az 600 let ). Osobne se stavim skepticky i k zateplni "obalit dum polysterenem". A kdyz jsem videl z polystyrenu ozdobne stuky a srovnal to s poctivou zednickou praci na nedalekem baroknim kostele.. No darmo mluvit.
Dnes jsem byl na stavbe, kde se lepilo PUR penou, potrebovali jsme odstranit dve cihly kvuli krovu, nez kolega donesl majzlik a kladivo tak jsem cihlu lehkym oprenim, co oprenim - zatlacenim prsty odlepil. Neuveritelne nesmysly vymysleji, ktere stoji za houby. Za chvili koupime plechovku, kartus zdarma k tomu jako bonus a z jedne striknem a vyroste nam cely barak ne, zivotnost baraku dva dny. Idealni stavba, bez zatepleni, za 1h hotova, lehka, proste vsude perme PUR.
Vážně? Já mám trochu jinou zkušenost.
Taky mám naprosto jinou zkusenost. Vetsinou to bez nějake menší destrukce cihly nešlo. Drží to jako kráva. Již použito na několik domů. jen vezmes pistol a sup jeden fouka dalsi sklada cihly, jeden podává a řeže.
Kdo vi, cim to lepily. Trvanlivost spoje udavaji cca 80 let. Dodava se k tomu specialni pena (ta je zdarma, respektive ji dodavaji spolu s cihlama.)
Mirko, môžem Ti zodpovedne povedať, že to čo píšeš, nie je pravda.
Sú len dve možnosti, ako sa to mohlo odohrať:
1. Odtlačil si od seba dve tehly, ktoré pár sekúnd (ale naozaj len pár sekúnd) pred tým murári spojili.
2. Medzi tehlami nebola žiadna pena a boli na seba len voľne položené.
V baráku takhle postaveném bych nechtěl být, jakmile se přižene vichřice...
Viděl jsem to na vlastní bulvy - v sousedství takhle staví bytovky. Tmavočech s konzervou v ruce, udělá 2 žížaly a usadí cihlu (tvárnici) takhle jsem ho vydržel chvíli pozorovat, bylo to ale dost stereotypní, tak jsem šel do hospody. Co mě zaujalo, bylo kromě toho, že to vypadá neskutečně snadno, jak velká hromada těch konzerv tam byla - byly prázdné, čili už tam asi nějakou dobu dělal...
soused na chatě takhle stavěl garáž,co se musí nechat šlo to rychle,snad za den hotové zdi,další den střecha další den omítnuto naštukováno do týdne garáž 4x5m hotová :) po 2 letech jsou tam vidět praskliny,ale těžko říct jestli je to tím,já to mám na baráku z cihel taky :)
Kde jsou vidět praskliny? Já to moc nezkoumal, ale podle mě ty cihly sedí úplně na sobě, tzn. že mezi nimi praskat nemá co - a že by praskla samotná cihla se mi nezdá.
nevim jak to popsat...jsou jakoby pod věncem střechy na rohu garáže na straně kde jsou vrata,jakoby kopírují spáry těch tvárnic,ale bude to jen povrchové,není to žádný extrém...i když teď jak sem nad tím začal přemýšlet,tak je mi to divné,když ty tvárnice jsou těsně na sobě a nemělo si to kam sednout
možná,že v tom místě končili a zbývala jim pěna,tak si počesku řekli,čím víc pěny,tím víc to bude držet a vytvořili tam nějakou větší spáru
Když se správně založí první řada nemuže se nic stát. Ty cihly jsou broušený na desetiny mm a nikdy jsem nenarazil na to že by to nějak nesedlo a bylo křivě. Takže to asi praská kvuli necemu jinemu.
No,stavět z Porothermu garáž,to je veliká frajeřina.Proč na to nepoužili něco levnějšího?
JABRAKA
to se ptáš toho nepravýho
cihlový střep je pro stavění (skoro) nejlevnější, pokud se tomu rozumí.
Je jiný tím, že je její vlastnosti jsou deklarovány Porothermem. Ono se pak může stát, že se vyskytne nějaký problém a Weinenberg Vás pošle k šípku s tím, že jste nepoužil to, co se píše v technických listech. Pak nastanou opletačky, úřady a znalci.... Není náhodou pěna v dodávce cihel? A ta cena, kterou jste si našel je prostě cena, kterou si zaplatíte, kdyby jste chtěl ještě pěnu navíc?
Filipe, máte pravdu, že dávají na paletu jednu pěnu zdarma.
Nemáte pravdu, "Vás pošle k šípku s tím, že jste nepoužil to, co se píše v technických listech".....
spekulujeme o vadě díla, ale vůbec nevíme o jaké.
Takže by výrobce musel doložit, že případná vada byla přímo v souvislosti s použitou pěnou. Zákon o hospodářské soutěži je jasný a výrobce nesmí omezit konkurenci.
Už to není tak jednoduché, zbavit se záruky, protože někdo použije červený místo bíleho.....
Platí to i v případě, že pěna je označena "Porotherm Dryfix", tedy že výrobce je Porotherm (Weinenberg)? To je přece součást dodávky. Nikde se nic nenakupuje, neupřednostňuje se ani výrobce.
No, já bych skoro řekl, že nějaký šťouravý úředník by v tom mohl vidět podobnost jako Windows a Explorer - taky si Explorer nekupuješ, je součástí dodávky. A stejně to vadí...
Taky jsem to viděl. Že to drží, není pochyb. Otázka je, jestli tak bude držet ještě za 40 let. Na chatě jsem pěnou zadělával jakési škvíry, po pár letech se pěna drolila na prach.
Bude to vadit, že ta pěna případně ztyří? Teď jsem nad tím trochu dumal a ono by to mělo být jedno,ne? Z vrchní strany přece na cihly působí tlak střechy a věnce...
Nevím, jestli zteří. Třeba mají nějakou lepší. Já dělal Den Braven a zteřelá naprosto nedržela pohromadě. Sice působí tlak zezhora, ale při první vichřici by to spadlo, kdyby to nedrželo pohromadě nějakým lepidlem/maltou.
Nejsem v tomto směru odborník, takže se tím nikdo neřiďte, je to jen názor. Myslím si, že pěna Porotherm je polyuretanová pěna. Pěna na zadělání oken, nebo zárubní, je též polyuretanová pěna, a pěna kterou koupím v Tescu ve výprodeji za 30,- je též PU pěna. Všechny tvrdnou vzdušnou vlhkostí, a až na nějaké rozdíly, jako je například otevřená doba, či zvýšená odolnost proti UV záření a pod. jsou všechny na stejném základě. Další rozdíl může být snad také v tom jak která hodně napění. Největší rozdíl však bude v tom, že když je "speciální a jedině možná" tak je také speciálně drahá. A o tom to je. Bude to asi tak, jako když jsem zjišťoval nějaké podstatné rozdíly mezi sekundovým lepidlem za 3 kč a za asi 45,- kč. Obojí je kyanoakrylát, a v pevnosti spoje jsem podstatné rozdíly nezjistil. Ale jak jsem psal, nejsem v tomto směru odborník. Takže ne, aby kvuli mě někomu spadnul barák!!
Máš pravdu. Na nějaké výstavě prodával chlap speciál úžasné lepidlo za dvě kila. Demonstroval to na velmi užitečných věcech: Přilepení matice ke kolejnici, skla na tu matici, dvou závaží k sobě, šálku k podšálku, rozříznutého klínového řemenu a podobných věcí, co takto denně lepíme, že. Jsem přišel k němu, očuchal lepidlo a pravil, že to je kyanoakrylátový seknuďák, co koupíme za bůra v každé drogerii a vřele jsem doporučil prodavači, kam si ty tuby za dvě stovky má strčit. Dav čumilů se okamžitě nenápadně rozešel, aby nevypadali jako blbci. Demonstrátor byl z toho silně rozladěn a možná už tam měl ze včerejška chemoprén za pětikilo.
Není pur pěna každá stejná.Molitan je také PUR pěna,slyšel jsi někdy,že by se po deseti letech nějak podstatně změnila?Je samozřejmě mechanicky enormě zatěžována,hlavně mladí si na tom dávají záležetale rozhodně bych nepodezíral výrobce stavebního systému,že nás chce oblbovat.
JABRAKA
Dobrý den,
jakou myslíte, že má asi pěna pevnost v tlaku? Myslíte, že cihly jsou tak dokonale zbroušené, že sedí na sobě naprosto přesně? Myslíte, že spodní řadu cihel je možné založit s přesností na desetiny mm? Každý ať si odpoví sám. Po přitížení konstrukce musí nutně dojít k sednutí ( a tedy i vzniku trhlin) v místech, kde na sobě cihly nesedí zcela přesně - to jednoduchá statika. Osobně se domnívám, že zdění na pěnu je jeden velký nesmysl.
R. Ulč
Vyjadrím sa len k presnosti tehál - neviem, či na desatinu milimetra, ale keď som staval, tak to majstri zvládli. Pohrali sa so zakladacou maltou, tehly ukladali veľmi pozorne, takmer hodinárskym spôsobom. Následne išiel zvyšok podlažia ako na bežiacom páse. Všetky špáry som si kontroloval a všetky boli na dotyk. Okrem toho, pri širokej tehle Heluz Family 50 je veľká roznášacia plocha.
Práve ten spodný riadok je dôležitý pre zvyšok stavby. Ak to nejde inak, treba ho prípadne zabrúsiť do roviny.
Popri ceste, majstri si prácu s lepením pochvaľovali.
V dome bývame od decembra 2011, dve podlažia, rovná strecha (plný železobetónový strop). Doposiaľ žiadne praskliny.
Ted stavím barak na pěnu a je to paráda. Nikdy bych nestavel jinak. Cihly se jen skládají. Ve 2 lidech se da vyzdit bungalov za týden. Když jsme zapomněli na okno, už po 10 minutách cihla nesla odlepit. Jediná šance rozbít ji nebo nabouchat zednickou lžíci do spáry. Doporučuji.
Ja na penu postavil horni patro baraku, protoze zednicka parta, ze stare skoly, mela tolik prace ze nestihali chodit ke mne a protahlo se nam to do mrazu. Bydleli sme s malejma deckama na stavbe v jedne mistnosti. Jeden den sice dorazili ale byl mraz: sefe to neni dobry, pokracujeme na jare. To sem nekousl, koupil zimni penu a do vanoc to stalo, sami nechapali. Presvedcil me k tomu pokus z detstvi na ktery uz sem zapomel a to byla oprava strechy penou cca 15 let zpatky, co bylo ve tme bez slunecniho osvitu - UV penu rozklada. bylo to jako sutr a neslo to sundat. Dnes po dalsich 10 letech po stavbe. Neni s tim problem drzi to stejne dobre, lip nez malta. Nesrovnatelne naklady na presuny hmoty - pojivo na cely barak dovezete osobakem, zadny tuny pisku nakladakem za 25kc/km. Zadnej borec porad u michacky. S praci se da kdykoli zacit, kdykoli prestat, nemerite zivot na michacky. Samotna konstrukce je taky lehci. Vlastne neni na hrube stavbe potreba voda ani eletrika, je jedno ze mrzne -20.
Jasne nevime co to udela za 200 let, je to risk.
Jo a na startu sem se bal natolik ze sem delal pokusy, s nejlevnejsima penama co sem sehnal a zadna me nezklamala. Jedine co tak vytvrzovaci vlhkost se musi dostat do cele vrstvy, pokud ne vrch se uzavre a vevnitr je mekota a je z toho pruzina, ale to se bavime o vrstvach 5 cm a vic. Nekolik kamosu co to u me videlo na tom taky postavili. Za me pena je fajn.