Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zbrojni prukaz

Prominte ale do jine skupiny na poradne to fakt dat nejde.
Teoreticky mohl bych na na zbrojni prukaz skupiny B zbran CZ 75, Glock 17 atd? Proste 9mm luger.
Dík za rady

loading...

Pistole v "kapse" není špatná věc, ale je to zase další věc na hlídání, aby ti ji třeba v autobuse neukradli a pak s tím někoho nezastřelili, to bys měl celkem problém, ledaže bys honem běžel na policii a sepsal ztrátu (no jo, ale to budeš taky pořád nosit číslo zbraně? :-)). Dále není pistole doporučována domácnostem s dětmi. Na to bacha.
Jinak může se vůbec pistole v pouzdře nosit mezi lidi třeba do města? Pořád si myslím, že je jakákoliv zbraň nebezpečná, když se nosí, třeba spadne na zem, vystřelí a někomu provrtá nohu. Proto jsem zatím maximálně střílel ze vzduchovky s dozorem na terč uvnitř místnosti s ochrannými brýlemi. Jednou mi diabola přistála na čepici. :-D

1. Je to další věc na hlídání, vyžaduje to zodpovědnost a tu ne každý má (ale tazatel se na nošení v autobuse neptal).
2. Číslo zbraně přecejen ví Policie (legálně držené zbraně jsou přísně evidovány)
3. Pistoli je třeba zabezpečit vždy, jsou-li v domácnosti děti (nebo pokud se tam vůbec někdy vyskytují - např. vnoučata na návštěvě u prarodičů) je její zabezpečení opravdu důležité. Chce to alespoň trezor, tady se na kompromisy nehraje - jde často o životy nejbližších.
4. Pistole (nejen pistole) se po splnění podmínek nosit "mezi lidi do města" může, běžný držitel ZP ji však musí nostit skrytě - tzn. že byste vůbec neměl poznat, že u sebe zbraň má, resp. byste ji neměl vidět. Výjimkou jsou ozbrojené složky (PČR, MP, AČR, JS,...) pozor! zaměstnanci různých bezpečnostních agentur výjimku nemají, tedy pokud někdo z nich nosí zbraň viditelně, porušuje zákon!
5. Cokoliv je nebezpečné - nůž, jenž vám spadne na nohu, auto, které do vás vrazí na přechodu, pes, který vás pokouše.... Stejně tak ale nůž, auto i pes můžou zachránit život.
6. Vzduchovka je dobrý základ.

2. Číslo zbraně nosíš neustále při sobě spolu se zbraní. Jako u auta řidičák a techničák, u zbraně zbroják a techničák. Tedy zbrojní průkaz a průkaz zbraně, na kterém jsou technické parametry a samozřejmě číslo flinty.
6. Nejlepší základ je prak :)). Já měl dalekonosný prak, z modelářských gum, kožené lůžko na patróny, kvalitní vidlice. Použít jako nábojnici kouli z ložiska či pořádnou matici, tak by asi hlavu rozbil...

Já vám tedy nevím, hodněkrát jsem přemýšlel zda si bambitku pořídit či nokoliv.
Vždycky to došlo k tomu, že když by mě někdo opravdu nasr.., tak by měl asi smolíka já taky ... pro ránu bych neváhal. Upozornění ohledně rodin s dětmi ... v mém okolí se stal ošklivý průšvih a skončilo to smrtí dítěte. V téhle divné zemi se dá bambitka kdejakému debi....
Takže radši ne, sázím na svůj ostrý jazyk a důvtiv v diplomatickém jednání :-)
Co se příště přímo zeptat u skupiny pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy, podle místa pobytu fyzické osoby?
Věřil bych naivně, že se tam dozvíte pravdu, pak si ji můžete ověřit tady ;-)

Co se příště přímo zeptat u skupiny pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy, podle místa pobytu fyzické osoby?

No jo, jenže tyhle "skupiny" si obvykle vykládají zákon po svém, takže je otázkou, jestli se dozví právě to, co je skutečně oprávněn jako držitel sk. "B".
A jinak: můžete si pořídit třeba "teleskop". :-)

Nezapomínejme na ty, kterým zbraň zachránila život. ;-)
To, že se v našem Kocourkově museli dlouho tahat po soudech a mnohdy je osvobodil až soud Nejvyšší, je bohužel pravdou. Ale pořád lepší, než se nechat sejmout nebo vidět, jak nějaký šmejd ubližuje těm, na kterých mi záleží.
Je na každém, jak zbraň použije a opravdu nepatří do rukou všem.
Mimochodem - píšete o "zbrani" a tou je např. i kuchyňský nůž. Obecně pojem "zbraň" upravuje §89 Tr. zák. jako "cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším."

Ono sa to mozno nezda, ale strelba je financne velmi narocny konicek - ak pominiem cenu zbrane, najvacsie naklady su spojene so strelivom. 9 mm Luger stoji minimalne cca 2,50 Sk/ks (ak si ich sam "prebijas"), resp. cca 5,0 Sk/ks (napr. najlacnejsie S&B), resp. 9,0+ Sk/ks (napr. GECO). Pocas jedneho treningu vystrielas 50 a viac ks ani sa nenazdas. Trenovat je dobre viac krat tyzdenne. IPSC-borci maju vystrielane mnoho tisic kusov.
Nieco stoji aj strelnica.

Z letitých zkušeností můžu zodpovědně říci, že nejdražší na střelbě je pobyt ve střelničním báru po odstřílení. Ostatně třeba na bowlingu je také nejdražší ten chlast :)).

BTW, že bych také dal WEBkamerku do trezoru na svého Sig Sauer P229SAX?

Ani nemluv! Kvůli tomu, že mi jeden náboj do pistole stojí 5,- a více, tak sem si pořídila margolinku, sice starší kousek, ale když se poštěstí, mám náboj za půl kačky až kačku. Takže rychle a zběsile si užívám aspoň takhle a když je svátek (nebo spíš, když jsem při penězích), tak vytáhnu ty ostatní a jdu trochu provětrat svou peneženku:-p

Pokud skutečně jste členem SSK, pak vám tyto informace jistě rádi poskytnou zkušenější kolegové v klubu. Ale abych odpověděl konkrétně, ocituji § 19 Zákona o zbraních 119/2002Sb. "Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání."
Takže ANO, můžete si udělat zbrojní průkaz skupiny "B", tj. pro sportovní účely.

one je pekne jak se tu o tom tak povida ale tyhle sporty jsou fakt drahy a vsechno kolem kamos treba strili z pusky a je za hadry na to dal pres 10 tacu a pri dnesni drahote si pripravte kladivko a prasatko jestli chcete s necim zacnout

jednou mi dal deda krabicku diabolek asi 500 ks a ze to nekdy v roce 1960 stalo 5 kc a ted stejna firma ty diabolky prodava za 80 kc

strielanie stoji slusne peniaze, ale je to napriek tomu skvely konicek

Naprostý souhlas ;-). No, v mejch letech, kdy mám v klepetech stařeckej třes, je radost se nezhoršovat :)).

Při té příležitosti se musím podělit o historku. Na jedné nejmenované střelnici jsem chtěl po letech také provětrat Tokareva, s patronama 'íčkama' - patrně původem naloupené někde od samopalu. Po pár ranách přilítl majitel střelnice, čím to střílím, že to dělá díry do valu, kam se moje kulky zavrtávaly, naprosto ignorujíc, že se mají po valu zbrzdit a sklouznout nahoru :-D.

Na Tokarev mam tiez pekne spomienky. Hlavne na ten ostry zvuk pri vystrele. Dokonca aj cez chranice sluchu je to sila. Ked si predstavim, ze niekto vystrelil z Tokareva v tuneli pocas vojny vo Vietname...

Zazitky zo strelnice, to je fakt nieco. Napriklad nadseny zaciatocnik, ktory sa od radosti zo zasahu otoci od tercu smerom dozadu ku kamaratom, samozrejme so zelezom v ruke :-) Dal som sice smajlika, ale to uz sranda teda nie je.
Ako to potom s majitelom strelnice dopadlo?

Kedysi som si chcel Tokareva kupit. Skor ale do zbierky ako na strielanie. Kamarat, ktory ho mal, hovoril o nachylnosti na hrdzavenie. Staras sa on nejako specialne?

BTW, "icka" su naboje s ocelovym jadrom?

Toho Tokareva jsem asi před patnácti lety koupil za pětikilo od známého, moc se mi líbil (ten Tokarev, ne kamarád). Starám se o něj vcelku normálně - žádné speciality. Po střelbě vyčistit a promažu Konkorem, nerezaví, ale někdy se při střelbě zasekne. Když s ním dlouho nestřílím (mám nového Sig Sauer P229 SAX .45), tak většinou stačí jen fouknut trochu Konkoru. Akorát když ho mám v pozdře na opasku, tak svojí váhou po pár krocích stahuje kalhoty :)).
Ano, 'íčka' jsou s ocelovým jádrem, mám jich docela hojnost od původního majitele, nevím kde to naloupil. Na střelnici s nima už nesmím, majitel mě kontroluje :)). Rána je to jak z děla, to je fakt.

S tím otočením střelce mám taky zážitek, ještě z dob Svazarmu, to jsem dělal cvičitele a rozhodčího. Začátečník pálil jak zběsilý do terče, pak cvak a nic a náboj v komoře. Otočil se, mířil mi někam na žaludek a stále mačkal se slovy: "Pane instruktor, mě to nestřílí". Řeknu ti, že to nebyl rozhodně příjemný pocit.

Jo, to můžu slavit druhé narozeniny. Jak tu pistoli položil z té své mizerné pazoury, urval jem kus stromu a hnal ho ze střelnice a ještě dva kilometry přes město :)).
Moc spokojený. Lehký, spolehlivý, přesný. Však ho používají v USA specialisti. U nás stojí 35-40 kKč - podle modelu, je to dost, ale jak ho vemeš do ruky, nebudeš chtít nic jiného ;-).

Čemu vadí vysoký závěr? Chápu tenhle problém u compactů (ačkoliv tam je taky něco za něco - např. se s nízkým závěrem a silnou pružinou špatně natahuje) ale u takhle "služební" pistole mi výška závěru nepřipadá jako něco, na co by se měl člověk ohlížet. A otázka číslo dvě: proč chceš přejít na kohout? (jsme už trochu OT, ale když tady na to není jiné téma.... :-|)

Ad 1: Subjektivne mam pocit, ze cim vyssi zaver, tym horsia dvojrana. Ale pravdepodobne je to len o zvyku.
Ad 2: Pokusim sa popisat moj pohlad na vec. STEYR M9 pouzivam 3 roky, cca 3000 ran, pricom som s nim maximalne spokojny a pravdepodobne si ho ponecham aj ked prejdem na SIG. Najvyznamnejsi dovod je pre mna riesenie situacie, ked nedojde k vystrelu. Po prepaskovani obvykle vadny naboj odpali (aspon taku mam skusenost zo strelnice - ked mi obcas zlyhal naboj, tak po opatovnom napaskovani uz vystrelil). Ak by doslo k takejto situacii pri obrane, mam dost vazny problem, pretoze musim "obtiahnut" k comu obvykle potrebujem dve zdrave ruky a samozrejme to trva nejaky cas. Pri kohutovej zbrani mozem skusit "pracvaknut".

1. Máš pravdu, ale rychle si zvykneš a je po problému.
2. Můžeš zkusit "procvaknout", obvykle to pomůže. Při obraně je nebezpečí selhání prakticky u každé pistole. Pak se jedině bránit tak, že ho umlátíš pažbou :)). Pro spolehlivost při obraně jedině jako u kovbojů revolver, kde se po selhání v klídku otočí na další komoru a pálíš dál. Zase je na nošení těžší.