Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jawa 21 - cívky

Zdravím. Potřeboval bych poradit...
Na pinckovi jsou dvě světelné cívky zapojené sériově pro světla, dohromady dávají 6V 30W ale svítí to jak žádný doma. Proto mě napadlo dát místo nich dvě zapalovací cívky, každá z nich indukuje 8V 30W a zapojil bych je paralelně. Zřejmě bych tam musel dát ještě nějaký odpor, abych to snížil na 6V. Je to alespoň teoreticky možné? Elektrice moc nerozumím...
Díky

Předmět Autor Datum
Paralelně by to nešlo, dávají fázově posunuté napětí a vzájemně by se jedna vybíjela do druhé. Vinut…
leo 21.04.2008 19:38
leo
Zo zapalovacej cievky ??? Ved to neni mozne. Z tej cievky vitiahnes aj 4 - 5 kV ale prud skoro ziadn…
Martin z KE 21.04.2008 20:57
Martin z KE
dvě světelné cívky O zapalovací nepadlo ani slovo. Jawa 21 má magneto-permanentní magnet na klikov…
strejdabrabenec 21.04.2008 21:03
strejdabrabenec
Aha OK lebo fakt nerozumiem sa do stavby tej jawi ale viem este ze co je zapalovacia cievka :-) Som…
Marin z KE 21.04.2008 21:49
Marin z KE
Je to tu jako v "Černých baronech" od Švandrlíka - někde to orezlo nebo zoxidovalo. Ale k těm cívkám…
Bengo 22.04.2008 20:15
Bengo
A ještě dodatek vyráběly se dvě varianty alternátoru 20W a 30W.
Bengo 22.04.2008 20:17
Bengo
Dobrý večer,doporučuji vše dokonale vyčistit,patice žárovky a kontakty žárovek,konektory,pincek je m…
Lubomír 22.04.2008 20:54
Lubomír
Bych vyměnil i ty žárovky. Když jsou zevnitř začouzené odpařeným vláknem, taky svítí jak bludičky.
Rce 22.04.2008 22:58
Rce
Problém může být a patrně také je v "zesláblém" magnetizmu permanentních magnetů rotoru, pak není do…
jarda strojelektro 12.11.2008 13:59
jarda strojelektro
anebo to celý prober na manii, tam jsou kluci který se tím zabývají: default.aspx poslední
rockviper 13.11.2008 10:26
rockviper

Paralelně by to nešlo, dávají fázově posunuté napětí a vzájemně by se jedna vybíjela do druhé.
Vinutí zapalovací cívky bývá ze slabšího drátu, takže dává menší proud než světelné cívky. Otázka je, proč to nesvítí ? Jestliže světelné cívky jsou v pořádku a dávají to, co mají, tedy 6V, je zřejmě chyba ve vedení k žárovkám. Tedy prověřit okruh - 1 pol vedený drátem přes vypínač nebo spín. skříňku, druhý pol kostra. Tipoval bych na omšelé ukostření (někde to orezlo nebo zoxidovalo, řešení je natáhnout kostru taky drátem až k žárovce. Pokud cívka nedává, co má - může být přepolovaná, tj, napětí se nesčítají ale odečítají, nebo je zeslabený magnet na rotoru. To se stává, poku bylo magneto déle rozebrané nebo nebylo dlouho v provozu (i stářím).

Zo zapalovacej cievky ??? Ved to neni mozne. Z tej cievky vitiahnes aj 4 - 5 kV ale prud skoro ziadny. Jak mzoe zapalovacia cievka indukovat 8 V ? Ved s tym by nezapalila benzin ani keby neviem co bolo. Ked tam chces silnejsiu elektrinu tak daj nejake normalne trafo na ciavku :-). Napriklad autocievka ak sa spravne rozhibe dokaze dat az 60 000 V ale prud velmy mali :-) Kazdopadne nejake rozumne trafo ked tak.
No neviem ci som nenapisal bludy ale fak som nepocul zeby zapalovacia ciavka mala 8 V. Jedina ked a na vsupe.

Je to tu jako v "Černých baronech" od Švandrlíka - někde to orezlo nebo zoxidovalo.
Ale k těm cívkám. Cívky jsou 3 - 1. přední světla/houkačka, 2.zadní světlo, 3. zapalování.
Problém vidím v použití nesprávných žárovek. Přední světlo 15/15W 6V. 10W? 6V zadní a zapalování má 8V ??W. Pokud tam dáte cokoliv jiného tak to bude jen horší, protože ten alternátor prostě více výkonu nedá.

Dobrý večer,doporučuji vše dokonale vyčistit,patice žárovky a kontakty žárovek,konektory,pincek je mašinka staršího data a jestli to nebylo dlouho měněno,tak to bude zoxidované a jsou tam přechodové odpory,které papají napájení a pak to nesvítí tak jak by mělo.

Problém může být a patrně také je v "zesláblém" magnetizmu permanentních magnetů rotoru, pak není dostatečný magnetický tok a není tedy ani napětí. Rovněž magnetický tok v jádře cívek může snižovat příliš velká vzduchová mezera mezi rotorem a jádrem cívek, nastavit měrkou asi na 0,2 mm. Magnetický rotor lze oživit novým namagnetováním, je k tomu ale potřeba přípravek, speciální magnetovací cívka a k ní zdroj elektrického rázového impulzu k namagnetování; zpravidla obsahuje pořádnou baterii kondenzátorů nabíjených na 300 voltů a přes tyristor jejich vybití do cívky magnetizačního přípravku, proudová špička je pak několik kA (kiloampér) tedy několik tisíc ampérů. Kdysi těmito přípravky bývaly vybaveny některé autorizované opravny, možná, že by se ještě u některého soukromého autoelektrikáře našel.
Jinak cívka pro napájení žárovek není nikterak kritická, funguje jako zdroj stálého proudu a ve spolupráci se žárovkou se proud zpravidla ustálí na hodnotě odpovídající magnetickému toku, otáčkám magnetického rotoru a parametrům vlákna žárovky.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru