Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna sklíčidla

Ahoj,

mám vrtačku Metabo a sklíčidlo, které bych potřeboval vyměnit. Není na něm ozubení, takže ho musím utahovat na citovku hasákem, což zrovna není to pravé ořechové... :-/ Jinak se mi v něm vrták protáčí.
Mám náhradní sklíčidlo s klacickým ozubením i kličkou, ale staré sklíčidlo nemůžu z vrtačky sundat :-( Neexistuje na to nějaká finta? Mezi sklíčidlem a vrtačkou je 19 matka, která - předpokládám - stahuje sklíčidlo k hřídeli vrtačky. Sklíčidlo ale nemám za co chytit, abych ho povolil. Slyšel jsem, že v některých sklíčidlech je uvnitř díra na imbus, což samozřejmě v mém případě není...
Zkoušel jsem se ptát i v opravně nářadí, ale dávat jim 600 Kč jen za povolení sklíčidla se mi zdá dost.

Můžete někdo poradit, prosím?

Díky! Tom

Díra tam sice je, ale kulatá - buďto to imbus býval (dnes ožužlaný), nebo je tam ten šroub... Zpětný chod mám - takže myslíš chytit sklíčidlo do svěráku, vrtačku do stojanu a přes zpátečku zkusit povolit vlastní silou vrtačky?

Ano do hlavy dát něaký velký imbus a ten chytit do svěráku, samotnou hlavy bych tam nedával ta by se mohla vyvlíct ze svěráku. proto ten imbus, ten má šestihraný tvar takže nebude prokluzovat. ale musíš si být jistý že tam nemáš ten šroub v tý hlavě skus ho něak vyšroubovat povoluje se na opačnou stranu neš klasický šroub tedydo prava.;-) jestli je ten šroub ožužlaný tak ho skus vyvrtat no snad to pujde.

Tak myslím,že radíte špatně,jestli je tam šroub,tak ten šroub má pravý závit,vtá se směrem doprava a tento šroub se pomyslně utahuje.Jinak může být hlavička našroubována přímo na hřídeli vypadá to podle té matky,že je to Váš případ.Nejlépe sklíčidlo upnout do svěráku a povolit klíčem.Opět pravý závit.Další varianta je ,že je sklíčidlo naražené na kuželu a opět zajištěno šroubem s pravým závitem.Bylo by dobré napsat značku vrtačky,možná bychom poradili rachleji a upřesnili postup.

Je to sice trochu pozdě, ale přece. Vybíral jsem si na Black&Decker nějaké nářadí a narazil jsem na tohle:

Jak se demontuje sklíčidlo z vrtačky?

Nejprve zkontrolujte, zda je sklíčidlo zajištěno šroubem. Pokud ano, šroub má levý závit a povoluje se otáčením po směru hodinových ručiček. Po vymontování šroubu zasuňte od sklíčidla vhodný imbusový klíč a utáhněte čelisti. Sklíčidlo uvolněte poklepáním na klíč (sklíčidlo má standardní závit, takže se povoluje proti směru hodinových ručiček).

Mohu na místo rychlosklíčidla použít klasické sklíčidlo?

Ano. Nové sklíčidlo musí mít stejnou kapacitu jako původní sklíčidlo. Elektromotory a spojky zkonstruovány na konkrétní maximální zatížení. Nedoporučuje se měnit 3/8" sklíčidlo za 1/2"(13mm). Při nákupu nového sklíčidla zkontrolujte, zda je určena pro velikost vřetena Vaší vrtačky. U většiny vrtaček je to buď 3/8"-24(10mm) nebo 1/2"-20(13mm).

Co znamená zkratka SDS?

SDS znamená „Schnell Drilling System”. Vrtáky SDS jsou velmi rozšířené u větších příklepových vrtaček. Speciální drážka vyfrézovaná do vrtáku umožňuje pevnější uchycení než klasické kulaté vrtáky používané se tříčelisťovým sklíčidlem. Pevnější uchycení je nutné pro náročnou práci při vrtání zdiva.

Hodně záleží, jak moc budeš s nářadím "pracovat". U B&D - červená (současná) řada je problém v tom, že většina soukolí je z plastu. Tentýž drek koupíš v kdejakém hobbymarketu za 1/2 ceny. Tchán třeba dostal k 60-tinám AKU šroubovák od oněch dvou zmíněných a už ho dvakrát reklamoval. Stál kolem 2,5K. Je sice pravda, byly k komu bity a ještě cosi ale i tak. Já koupil v Baumaxu totéž ovšem od "renomované" značky OK za cenu kolem litru a postavil jsem s tím bez problémů haďárnu (dřevěná podlaha, sádrokartony atd.) - byl k tomu kufr, dva akumulátory a nabíječka. Teď s ním švagr dělá podkroví.

Kontrolní otázka: proč nedělá švagr podkroví tchánovým B&D?

Když už bych chtěl značku, šel bych do BOSCHe nebo bych si vyhlídl DeWALT - občas bývají docela zajímavé akce. Třeba u nás měli AKU z 5K na 2,5.

ahoj, já bych prosim potřeboval poradit- mam podobnej problém- chci vyměnit rychloupínací sklíčidlo za to kovový.. Když rozevřu původní rychloup. sklíčidlo, tak vevnitř je kříž. šroub, ale problém je, že nejde povolit..ani povolit ani utáhnout :-) prostě s tim nejde hnout a zkoušel jsem několik šroubováků a bitů, ale nic a hlavička šroubu už je docela rozžvejkaná..Jde to nějak vyřešit, třeba odvrtat, aby se nepoškodili části, který budou potřeba k upnutí nového sklíčidla? Ještě mě napadlo, že mam vytahováky šroubů (šroub se navrtá a vytahovák se zakousne dovnitř šroubu a vyšroubuje) ale to nechci riskovat, aby se to pak při otáčení tak velkym tlakem nestrhlo (myslim závity vytahováku ve vyvrtané díře.. a byl bych zas nazačátku.. :-)

díky za přání.. :-) Ten šroub je tak utaženej, že žádnym bitem/ šroubovákem nešel povolit (a to jich mam dost)Ta hlava šroubu neni uplně rozžvejklá ale už má na mále.. Tak o nic moc nejde, přinejhoršim tam zůstane tohle rychloupínací sklíčidlo..Ale myslel jsem, jestli to nejde odvrtat a nějak vyřešit? díky, P.