Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oscilator z 555 na 500 kHz

Mam jednoduchy ´oscilator´ z IO 555 ale ne cmos verzia ktory bezi na asi 20 kHz. Chcem poskladat nieco co pobezi na co najmenej az 500 khz. Asi bude potreba CMOS 555. AJ tak ale neviem ci to zvladne. Lebo z principu ja am mozem da malicky kondik a potom to musi spinat jak slak. Ale ci to bude OK netusim. Ma s tym niekto skusenosti?

A este jedna vec. Z toho signalu z 555 spinam najmpr tranzistor BD135 a az z neho mosfet IRFP460. Ten mosfet je do 500V myslim a do 20A. Ked ale na to zapojim poriadny zroj a pustim do nejakej cievky s mencim odporom tak sa samozrejme zacne riadne hriat. Je pritom na dost vekom chladici. Preto ma zaujima ako mam zapojit 2 take iRFP aby sa mi ten prud vlastne delil na 2 mosfety. Nejaka schema by sa zisla. A na regulaciu frekvencie chcem pouzit 10 otackovy potenciometer s odporom okolo 50 kohm Bude to OK ?

A jedna velmi dolezita otazka: Ake parametre maju mat suciastky na mosfety.html na prvom zelenom obrazku ak chcem pouzit uz spominane IRFP460 ?
ALebo rovno miesto IRFP pouzijem nejaky IGBT nech netreba 2. Ale aj tak ma zaujimaju parametre tych suciastok.

Sorry za take otazky ale som fakt zaciatocnik.

Nie velke max 35 V IGBT chcem ne koli tomu ze ma slusne napatie ale koli prudu. Ma az 52 A Alebo potom nejaky mosfet ale tam je jeden alusny na 120 A ale napatie asi 50 V a sa bojim spiciek abo co. taze zato taka rezerva napatova. Ale zas cena no neviem Nieco poradit ?

zenerka je v tom zapojení jen ochranou pro gate mosfetu proti špičkám, které zarušují vstup/napájení 7812 (zprava) a coby "vf" rušení celkem bez úhony projdou i na výstup 7812.
uvědom si ze kterého století je to schéma a co tehdy bylo za omezený výběr součástek.
zatímco bipolární ne555 katalogově končí někde u 200khz, cmos555 bez problému dosáhnou 500khz, pravda s mizernými hranami které jsou tu důležité.
místo 20V zenerky (zapomeň na strojařské příruby 8nz70 nebo úplně šílené kz711) nemá cenu vybírat z dnešních BZYxx, ale správné je použít transil, třeba P6KE15A nebo BZW06-13; ta součástka nemá stabilizovat ale ořezávat.

nevím jestli půjde zapalovací cívce vnutit až 500khz, je přece jen navržená na jiné podmínky, ale jsou to tvoje vyhozené prachy.