Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Péče o plovoucí podlahu

Hoj,
mám v bytě ve většině místností plovoucí podlahu. Vůbec nemám zkušenosti, jak o ni pečovat. Špínu utíráme mopem, na spodky židlí lepím filc, aby se to nepoškrábalo, ale občas nějakej škránabec sem tam od něčeho vznikne. Je možný podlahu něčím ošetřit, nějakým leštidlem, nebo jiným sajrajtem?
U PC mám židlu na kolečkách (plastových), hrozí podlaze ošoupání? Za jak dlouho? Podlaha není nijak extra kvalitní, hádám, že je to něco obyčejnýho (nedával jsem ji tam já, koupil jsem s bytem).

Jaké máte vy zkušenosti?

Si pis, plovouci podlahy jsou svinstvo, zidle na koleckach vubec a problemy jsou i dalsi, zrovna jsme se bavili s kamosem, ktery ma v byte plovouci podlahu. Rikal, ze je to narocny na udrzbu, ale konkretne nevim, protoze jsem to nejak vypustil. Urcite neco vygooglis, kdyz tak se zeptam a v pondeli napisu.

zkus tohle... 44881100

jinak my máme plovoučku v obýváku a zatím drží, i když po ní rajtuju s kancelářskou kolečkovou židlí - 20070365 (mají na výběr dva druhy koleček, na tvrdou podlahu jsou součástí, na koberec se musí dokoupit) - docela často (nejsem žádná muší váha, podotýkám) ... jinak byl tu onehdá truhlář a říkal, že ji máme co nejmíň namáčet, radši ji máme zametat než stírat mokrým ...

Na údržbu plovoucí podlahy se používají právě na to určené přípravky, jsou k dostání běžně v prodejnách plov. podlah. Hlavně minimum vody, pokud už musíte vytřít, tak jen slabě navlhčeným mopem, a hned vytřít do sucha.
Ve specializovaných prodejnách kancel. nábytku se dají koupit náhradní kolečka k jezdicí židli se speciální měkkou vrstvou. Vymění se pouhým nasunutím na místo původních koleček.Je dobré si stará kolečka vzít do prodejny, aby seděl průměr čepu. Cena je cca 40 Kč za kus, takže k židli to vyjde na asi 2 stovky.
Ochranné podložky v kvalitním provedení (průhledné, nejsou skoro vidět) stojí kolem 2000 Kč.
Ty filcové podložky na židle a jiný přemístitelný nábytek, to děláte moc dobře.
Na plovoucí podl. je největší mor jemná zrnka písku, chce to často zametat.

Na plavací podlaze nám klouzala kolečka od stolku při občasném pojíždění. Výměna za kolečka s pogumovaným obvodem.(světlá pryž, baumax)
U židle dát kluzáky místo koleček a podlepit filcem. Pozor na průměr hřídelky kolečka, já našel jen kluzáky s 9mm trnem, pouzdra od koleček nešla ven a trn byl 10mm. Muselo to řešit dotěsňovací futro z tenkého plechu, aby ty kluzáky nesjížděly.
Záleží na tvrdosti podlahy. Je li to levný typ plavačky, tak raději dát na inkriminované místo flák koberce tak, aby židle nepřejížděla na podlahu, v tom případě nedávat filc na kluzáky.

protože jsem si kupoval plovoučku do několika místností, shrnu svoje poznatky do několika odrážek:
- péče o plovoucí podlahu začíná už jejím výběrem. Je důležité kupovat podlahy se zámečky impregnovanými proti vodě a vlhkosti obecně. Není to všemocné, ale když se náhodou rozlije hrnek vody a hned se utře, neudělá to vůbec nic.
- stejně tak při nákupu je potřeba vybírat vhodnou třídu podlah podle zátěže, kterou hodláme na podlahu vyvíjet. Třídy jsou označeny dvoučíselně - 2X a 3X. 2X jsou určeny pro obytné prostory, 3X pro komerční. X může nabývat hodnot 1-3, kde 1 = slabé využívání, 3 = velmi namáhaná podlaha. Co jsem viděl, tak podlahy třídy 23 jsou zároveň i podlahami třídy 31.
Já osobně jsem pořídil podlahu třídy 32. Řemeslnici ji doporučujou i pro domácí místnosti, kde se hodně chodí.
- Nezbytně nutné je investovat do KVALITNÍ paroodolné podložky pod podlahu, která zároveň srovnává a tlumí. Základní Miralon (modrý i žlutý) se hodí tak akorát do přízemí na téměř absolutně rovný povrch.
- Teď koukám, že jsem napsal o něčem uplně jiném, než byl dotaz...:-[ Ale nechám to tady, může se to někomu hodit.
- Nicméně z toho vyjdu - sebelepší ošetřování podlahy je nanic, jestli to byla podlaha z Bauhauzu v akci za 100 Kč metr. To se pak člověk nemůže divit, že i když má kolečkovou židli s kolečky pro plovoucí podlahy, tak že to tu podlahu rasuje. Za sebe musím říct, že kolečková židle se správnými kolečky po dvou letech intenzivního používání na podlaze třídy 32 s tou podlahou neudělala absolutně nic.
- Už při nákupu podlah je potřeba brát kvalitní výrobky - Meister, Witex, Parador...
- Samotnou podlahu je dobré vysávat a po vysátí ošetřit nějakou břečkou na plovoucí podlahy, v drogériích jich mají povícero a dají se koupit i v těch Bau...
- Ten filc na spodku židlí je velmi moudré a nutné řešení, bez ohledu na kvalitu podlahy

Díky za výklad, dozvěděl jsem se spoustu věcí.
Podlahu dělala nějaká firma, kterou měl nasmlouvanou dodavatel stavby. Mohl jsem si sice připlatit za lepší, ale bylo to v době, kdy jsem musel počítat každou korunu za každou blbost, co jsem si v bytě nechal udělat navíc - i tak jsem doplácel 50 tisíc na dřevo a to jsem nechal upravit jen pár věci (koupelna, dveře). Takže ani nevím, co to vlastně mám na zemi.
Mám doma dva druhy podlahy - světlou a tmavou :-) - na tý tmavý podlaze se mezi některýma "prknama" na kratších stranách dělají spáry. Je to normální? A nejsu v tom sám, soused se stejnou podlahou je na tom stejně, dělá to jen ten jeden druh podlahy.
Za pár dní přijde dodavatelská firma opravit kousek vyduté podlahy, tak se jich na pár věcí taky zeptám.

Proč se to nesmí příliš umývat vodou? Co to udělá?

My máme plovoucí podlahu šest let, většinou se jen luxuje, občas přítelkyně setře vlhkým hadrem a žádné problémy s podlahou nejsou. Při normálním vytírání voda nevadí, nesmíš ale nechat vodu zatéct mezi spáry.

My sice máme spoje impregnované, ale na jednom místě na chodbě máme trochu vypouklinku. Nechali jsme tam večer stát boty, kde bylo na podrážce trochu sněhu a ráno byla loužička, okraje spáry jsou trochu zvedlé. Naštěstí je to u zdi a není to moc vidět.

Ty kratší strany se občas rozestoupí díky ne moc kvalitním zámečkům, které tam jsou. Profík mi při pokládce podlahy doporučil, abych ty krátké strany natřel disperzním lepidlem, jinak že se můžou maličko rozestoupit. I když to v podstatě eliminuje rozebiratelnost podlahy. Já to teda nedělal, ale asi to bude obecný problém podlah, nejen těch levnějších. Záleží na zámečku asi.
Voda způsobuje bobtnání. Ne samotného "prkna", to je odolné, ale jeho hran, pokud se na ně ta voda dostane. Zkrátka to opticky zkřiví podlahu v místě spár.

kazda plovouci podlaha by mela byt osetrena pred uvedenim do provou impregnacnim naterem ktery spary uzavira a cas od casu nater opakovat. i tak je ale treba dbat na minimalni styk s vodou.
setrnost pouzivani - pogumovana kolecka, filcove podlozky atd.. jsou samozejmosti.
CINK

- Těžko říc, kdy to z čokla vypadlo, byl jsem fuč, odhad je cca 2 hodiny.
- Asi ano, dnes si už nevzpomenu, co to bylo, jestli se poblil po nějaké chcíplé myši (to on nejraději) či po něčem chutném jako je třeba kočičí ho*no.
- A co kočka? Návrat z hospody? Výše zmiňovaní malí lidé?

//Edit: Nabobtnalo to kolem spár, udělal se tam takový kopeček, cca 1-2 mm vysoký, cca 5-8mm široký, kopírující spáru. Doufal jsem, že až to vyschne, tak se to zase srazí a nebude vidět, leč marně. Voda (neriskuji a včas jí utřu) nevadí.

Taky jsem měl plán, a co myslíte, podělal se? Podělal!Dovolená zmizela, dluhy zůstaly,malí lidé se vyskytly.Remca má pravdu, dělají přesně to co říká. A podlaze to nesvědčí ,spáry jsou čím dál viditelnější a jsou trochu zvedlé na těch nejexponovanějších místech.Je to tím, že podlaha je poněkud levného charakteru a také věkovitostí je jí už deset.Na očistu používáme lehce vlhký hadr se saponem nebo vysavač. Poškrábaná je také slušně,ale nám to nevadí,protože žijeme v jistotě, že až haranti rozumu poberou podlahu vyměníme.

Plovoucí podlahu pouze luxovat nádstavcem na plovoučku (podlepená filcem), v nutném případě cca. 1 - 2 do měsíce setřít co nejvíce vykroutit, ideální ten placatej mop od viledy nebo jak se to jmenuje. Jakmile plovoučku 1 krát čímkoliv napustíš stáváš se jejím otrokem a děláš to pořád dokola a pořád vidíš čmouhy. Co se týče všech nožiček nábytku a sedačky, mám podlepeno filcem - mají v bauhauzu zamolepící čtverce 10*10 10ks za cca 100,-Kč ideální a drží. Pod kolečkovou židlím mám koupen jakýsi plast také z nějakých bau krámu, tuším že to mají i v Ikei, přímo po podlaze jsem nezkoušel používat, mám tu podložku od začátku. Filce pod nožky jsou super i kůli posunutí stolků a drobnějšího nábytku při úklidu, manželka si s tím šibuje sama a já u toho nemusím být :-D .

Tak po 4 letech už jsem na to snad přišel, že ano. Ale přesto ti odpovím - na plovoučku máme onen plochej mop od Viledy. Nikdy jsme to nepastovali a zatím je to dobrý. Největší zátěž tomu stejně dává synek. A k té židli na kolečkách - sehnal jsem si kolečka na plovoucí podlahy, jsou po obvodu pogumovaný. Lepší, než nějaká hnusná podložka.