Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Barva na okapy

Prosím, doporučte jakou barvu použít na okapy. Nerad bych opatřil jakousi drahou mrchu, co se po pár týdnech v letním horku oloupe. Soused lakýrník doporučuje použít luxol. Máte jiný nápad?
Díky

dobry napad - soused lakyrnik muze vratit vyucni list.

ted aby bylo jasno, loupani okapu neni zpusobene letnim horkem. to je kravina jako dum.

postradam zakladni informace.
- nater bude prvni na nove okapy, nebo obnova na starsi?
- okapy jsou z pozinkovaneho plechu, nebo nejakeho uslechtileho materialu? (hlinik, titanzinek, med)

Nátěr na nové pozinkované okapy ještě panenské, bez žádného nátěru. Pouze jsou asi rok oxidující.

... loupani okapu neni zpusobene letnim horkem.

Jasně, šlo mi obecně o povětrnostní vlivy. Předpokládám že loupání je vlivem nevhodně upraveného podkladu, nekompatibilního nátěru a kdoví čeho ještě.

Luxol na okap? :-?

Já natíral (na pozink) zelenou reaktivní barvou (Formex?) a na to pak něčím lesklým tmavěhnědým, už si nepamatuju... :-/

Už to ale po 20 letech taky volá po renovaci, různě se barva loupe, zbytky musím nějak odstanit a vše znova. Ne, že by se mi do toho chtělo :x:

Tak se připojím s dotazem, jak nejlíp odstranit starý nátěr (místama opadaný až na plech)?

Luxol můžu doporučit. Mám ho na okapech již mnoho let.
Ale podruhé bych již okapy nenatíral - spočítejte si, kolik dáte za barvu, za práci. Výsledek stejně bude takový, že tam kde by barva měla být, tam nebude, ale rez ano, a okapy vyměníte, jako byste je nenatíral. Stejné je to i klepířskými prvky, na ty nejdůležitější místa se stejně nedostanete.Takže já volím radši verzi nechat dožít a dát nové (u pozinku to není žádná velká investice).
Nekamenujte mě za tuto kacířskou myšlenku...

Já měl na baráku všechnu plechařinu asi 70 let, natřenou ještě poctivými předválečnými barvami. Vespod suříkem a navrch kdovíjakým ajzrlakem. Přesto se to již rozpadalo a vloni u příležitosti zateplení polystyrénem jsem nechal všechno vyměnit za titanzinek. Tvrdili mi, že se to natírat nemusí, že mě to přežije. Vzhledem k mému věku tomu docela věřím. Uvidíme, jak se to bude tvářit za pár let.

No, já si zadal koroze+titanzinek a ta četba není zrovna útěšná, pokud řemeslníci něco nedodrželi.
Luxol na formexem nazákladované parapety či okapy není problém. Po 10ti letech u příležitosti natírání okenních rámů tímtéž jsem to vzal znova a pohoda.
U okapového svodu, který prorezl zevnitř jsem použil "rychlenou oxidaci zinku":-) odmastil benzinem a nastříkal octem. Následoval po dvou dnech oplach a pak formex a na to balkryl. Drží.
Ovšem trávník se s octem moc nesžil a krapet chcípl.

Luxol je lazurovací/napouštěcí lak ..... tzn na dřevo a sací materiály ..... konzervuje a barví strukturu materiálu do hloubky, a je možné jej následně upravit krycím nátěrem.
Máš luxol na pozinkovaném plechu a jseš spokojenej .... je to tvoje přání a tvůj problém, ale nevnucuj to proboha nikomu dalšímu.

No a abych nebyl jen tak "rejpavej" bez nástinu "výstupu", tak pokud pominu tu zelenou reaktivní základovku na nový pozink, tak nejlepší na zkorodovaný plech byl PLUMBINOL, než ho zelení trpaslíci zakázali. Po jeho aplikaci jako základní, nátěr klidně fungoval bez viditelné oxidace jako nátěr vrchní a teprve třeba po cca 2-3 letech se "opravil" vrchním emailem. Dneska .... než to melouni zakážou ... je jediná cesta. Po přirozené oxidaci ZN plechu a PŘED vznikem korozivních Fe skvrn natřít plech syntetickou základovkou a následně aplikovat třeba "odrazivý" nátěr na živičné povrchy. To už si je ale potřeba najít, které nátěry na sebe pasujou. ....Ale stejně .... ten luxol na plech ..... no prostě hrůza.
Z vodou ředitelných barev pro použití v exteriéru mě jímá děs, ale ... třeba ten směr i něco vyřeší.

No, my natirali okapy pred deseti lety... byl to zoxidovany pozink. Napred jsme to natreli jakousi sedivou syntetikou (schlo to ukrutne dlouho, snad dva dny) a potom dvakrat Eternalem.
Po tech deseti letech porad ten Eternal drzi jak pribity.8-)

Mnooo tak na pozink je nejlepší barva Alumination (bohuzel nevim presne jak se to pise tak jsem nemohl najit odkaz)je to jako asfalt jenze je hustsi a je stribrny. Jedna plechovka = 19litru cena +/- 5000Kč. Pri dodrzeni technologickeho postupu a schvaleni hotoveho dila prodejcem (distributorem) dava prodejce zaruku 30let.8-)
Spotreba je asi kilo na metr ctverecni. Mimochodem sem s tim natrel u felicie zadni dvere pod tou listou jak to casto rezne a driv mi zrezli blatniky dvere sou netknuty.:-D
No a luxol na pozink, taky sem tomu neveril dokud jsem to nevidel a fakt to drzelo, ale stresne blbe se to dela tece to vsude. Znamej natrel pozinkovanou strechu cervenou primerkou a pak luxolem delal to v 70. letech a taky porad drzi.
Casto se to loupe protoze to lidi delaj v hicu, v lete ma plech i 70 stupnu a to na tom nebude drzet nic, dalsi vec ktera se dela je zneutralizovat plech roztokem sody, protoze na nem jsou ruzny hnusy treba z kyselych destu apod. pak by nater mel drzet.
Pouzit lze treba zminovany formex, uz ho delaj v nekolika odstinech a je to zaroven i vrchni nater. Pak se prodavaji ruzne vodou reditelne barvy ktere vyrobci hodne doporucuji, ale o jejich kvalite se presvedcime az za mnoho let protoze jsou na trhu jen par let a z toho se neda usoudit jejich zivotnost.

Nas sused asi pred 4 rokami menil okapy + vsetky plechy a natrel to Hammerite-om s kladivkovym vzorom, do dnesneho dna to vyzera ako prave natrete a nikde sa mu nic nesupe. Hammerite ma jednu zaujimavu vlastnost, obsahuje nejake sklenene vlocky a vysledna vrstva farby potom tvori velmi pevnu a nepriepustnu strukturu, asi najlepsie sa to da prirovnat ku glazure, alebo laku na aute. Ja sam som natieral minuly rok tiez okapy + plechy. Menil som okapy za nove, tensie, elegantnejsie, pretoze tie stare boli strasne konske truby. Pouzil som Rust-Oleum + zakladovku urcenu specialne pre tuto farbu na pozink. Zatial to vyzera ze to drzi velmi dobre. Zvolil som Rust-Oleum preto, ze nam raz jeden docent co sa zaoberal ochranou proti korozii na VS vravel o tej farbe svoje skusenosti - ked sa tato farba dostala prvy krat do republiky dostal na nejakej vystave vzorku na vyskusanie, natrel s tym kovovy poklop ktorym mal zakrytu studnu a odvtedy ma vraj pokoj s jeho neustalym pretieranim, ktore vraj musel urobit tak kazdy druhy rok, pretoze vselijake tie syntetiky co na to skusal sa pomerne rychlo opryskali posobenim vlhka zo studne a stale mu to hrdzavelo.

pokracovanie:

Urcite by som sa ale vyhol vselijakym tzv. univerzalnym farbam na vsetko, skusenost mi vravi ze taketo farby su k nicomu. Najlepsie na pozink je kupit farbu a zakladovku ktora je urcena specialne na pozink, ziadny univerzal. A velkym oblukom by som sa vyhol vyhol vodourieditelnej akrylatovej farbe, (z vlastnej skusenosti) pretoze blbsiu farbu som snad ani nevidel, matka s tym onehda iniciativne natrela zabradlie na schodisti v baraku aj pred vchodom a vysledok je taky ze ta farba ani po x rokoch da sa povedat nezaschla, pretoze jej konzistencia zostala asi taka ako taky tuhy sopel - taka kozovita, normalne sa da nechtom zoskrabnut, je porovita a strasne sa preto spini a neda sa potom ani poriadne umyt, pretoze ta spina v tom zostava zazrata. Takze sa to chystam cez leto cele volako oskrabat (uz sa tesim 3-[) a pretret niecim normalnym (asi zvolim Hammerite).

Čtyři roky není dlouhá doba.Tam vydrží i luxol.Já doporučuji natírat jen vnitřky žlabů a vnější lem. Když se použije kvalitní základní barva a navrch S2014 tak to těch 10 roků vydrží. Po 20 letech se může natřít i vnějšek, ale většinou to ani není třeba. Vnitřek žlabů je třeba hlídat a poškození barvy opravit.

Podívejte se prosím, na tyto odkazy:

http://www.motipdupli.cz/Data/files/Skladacka_Alkyt on_A5_CZ.pdf
]www.motipdupli.cz[/url]
http://www.tradixcolor.cz/pdf/prum/Galvinol_TDS.pdf
]www.tradixcolor.cz[/url]
www.motipdupli.cz

www.tradixcolor.cz

www.trigacolor.cz

www.malzed.cz

framar.bcmkt.net

V amaterských podmínkách si nedovedu představit lepší variantu v poměru cena/výsledek. Uvedené se vyrabí v mnoha pastelových barvách - lesk, mat, kladívko. Určeno i přímo na pozink.plechy. Dokonce je výborný na opravy plechařiny u aut, zablokuje i proces rezivění. Zbude dosti času na :beer:

Plumbinol vydrží přes 20 let. Byla to výborná barva. Zakázána je kvůli obrovskému množství olova atd. Zkurvený ekologové. Luxolem se to dá natřít, ale to aby to člověk natřel 10x aby to mělo aspoň trochu kryvost. A podle 25 leté zkušenosti je nejlepší okap natírat jenom zevnitř. Zvenku je to úplně zvytečný. Ještě jsem neviděl okap, který by prorez zvenku. Vždy rezne ve žlabu. A pak hlavně proto, že bývá často zanesený nečistotami. Na našem baráku jsou okapy 26 let a ještě nejsou rezaté. Pouze na pár místečkách se začíná objevovat rez.

Dobrý večer,vnitřky žlabů doporučuji natřít asfaltovým lakem,drží perfekt,nepraská.Když jsem s ním natíral spodek Škodověnky a drželo to,tak s ním natírám i vnitřky žlabů.Vnější nátěr provádím syntetikou,tak po deseti letech to chce vždy celé přejet,aby to trošku vypadalo.Se všemi barvami asi bude problém,nestejnorodé pnutí při změnách teplot.Můj soused celý život vše natíral fermežovkami,ještě vždy do plechovky přidal decku fermeže,dlouho to schlo,ale vydželo.

Dobrý den,tak jsem plechovku nenašel,kupoval jsem to v drogerce v Poděbradech,prostě černý asfaltový lak,který zůstane po zaschnutí lesklý.Používám tyto laky i na spodky svých aut,nejdříve gumoasfalt,nebo tlumex ,potom po vyschnutí tímto lakem uzavřít proti vlhku,není to můj nápad,poradil mi to kámoš,starší člověk,který celý život opravuje auta.Loni jsem tyto laky viděl i v OBI ve velkém balení na regále vedle gumoasfaltu a podobných tmelů,koupím to tam,mám velkou spotřebu,jsem chovatel papoušků a natírám tímto lakem pletivo-několik set metrů,drží perfekt,budu natírat po dvaceti letech,výhoda je,nepotřebuje to základovku a drží.:-)

Celá řada nápadů.Ten první-Luxol-mi imponuje.Proto,že jsme před časem luxolem natřeli plechovou střechu,a ta je pořád dobrá,zopakovali jsme to ještě jednou,a naředili Luxolem zelenou barvu nbázi asfaltovky.Paráda.Teď se chystáme na chalupu na Šumavě.
JABRAKA