Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Praskání příčky z Ytongu

Zdravím počítačové kutily-herpetology.
Před pár roky jsem přistavoval kus domku a vnitřní příčky (cca 4x2,5m) udělal z Ytongu tl.10 cm. Pravděpodobně vlivem sesedání podkladu se mi v příčce nadělaly podélné i příčné praskliny. Ty jsem při dalších úpravách vyškrabal na větší šířku a zaštukoval. 2 měsíce byl pokoj, ale pak se objevily znova. V další fázi mám v plánu je opět vyškrabat a vycpat lepidlem na Ytongy. Pokud ani to nepomůže, rezignuju a hodím na to sádrokarton.
Nemáte někdo lepší nápad jak to vyřešit?
Co jsem ale koukal po stavbách z těchto tvárnic, hodně často jsou takhle zdi pomršený. Je to chybným postupem při práci, nebo se tenhle materiál tak chová?

Díky za rady a komentáře

Správně! A gasmasku, prachu bude kolem jak sviňa. Zaplácat lepidlem, jestli je třeba tepelná/hluková izolace, pak lepidlo a zapěnit.

To VH: Akrylát zalepí škvíru, ale prdne to o kousek dál. Prostě klesá podklad a ytong rupne. Nutno zpevnit celou příčku. Též by šlo udělat vrty a betonovou injektáž podloží - avšak roxory mi připadají jednoušší.

uaaa..aaach... dobre rano vsem.

no vyprdni se na vsechny myslenky s proskrabavani, prorezavanim, vytmelovanim a vypenovanim a jakymkoli zamazavanim spar. vsechno jsou to kratkodoba reseni a daji se vyjadrit jako sama prace a misto kolace par drobku. jestli se chces praskani jednou pro vzdy zbavit, pouzij reseni ktere ti nabidl Gajdukin. jina cesta neni a ja se s nim plne ztotoznuji.
tedy oskrabat malbu pokud pujde, napenetrovat kvalitnim kontaktnim mustkem, po zaschnuti celou plochu pretahnout lepidlem, zatlacit do ni armovaci tkaninu zvanou perlinku a znovu pretahnou slabou vrstvickou lepidla aby perlinky nebyla videt. po zaschnuti lepidla opet napenetrovat kontaktnim mustkem a prestukovat, pripadne pouzit nejakou slechtenou omitku, ktere se casto rika odvozeno od nemeckeho feinputz fajnova, cista, nebo slechtenka. pokud jsou nektere trhliny vetsi, muzes je pred lepidlem prebandazovat samolepici mrizkou, kterou na spary pouzivaji sadrokartonari.
co se tyka samotne priciny trhlin, muze byt vice faktoru, ktere je zpusobuji a nemusi to byt jen sedanim spatne zhutneneho podkladu - nasypu. rika se ze stavba doseda jeste 5-7 let podle typu a unosnosti podlozi. dalsi moznost je ze novostavba pracuje jinak, nez stavajici objekt. to je pravidlem. a nakonec to muze byt nedodrzenim spravneho technologickeho postupu. jedna z nejcastejsich pricin veskerych stavarskych problemu.
CINK

Nevim jestli to k něčemu bude, ale teď jsem z toho dělal zkoušku. Tenhle makropórovitej porobeton obsahuje po výrobě dost vody a při vysychání se hodně oběmově mění. Takže při použití "čerstvýho" porobetonu to pak praská. Když se nechá před použitím důkladně vyschnout, praskat by neměl.

Já tedy nejsem žádný odborník, snad tak na úrovni chalupáře, ale co jsem slyšel, tak existují dva druhy těchto tvárnic, z nichž ty levnější praskají a ty dražší ne. Dobrou zprávou je, že praskají jenom první rok, potom se praskání zastaví.

Jak již řekl odborník, perlinka, perlinka a zase perlinka. V tahu má nosnost 150 kg, to hovoří za vše. Pevnost např. tenké pórobetonové příčky bez potahu lepidlem a perlinkou se nedá srovnat s příčkou nataženou perlinkou. Je to stejné jako s příčkou z cihel "naštorc". Bez omítky se dá při větším úsilí rozkopat nohou, zkuste si to u příčky nahozené omítkou (s výjimkou Chucka Norrise).

Jo, naprostej souhlas - perlinka je dlouhodobe reseni :) NA plynosilikat jsme ji dali vsude. SUper byla i na veprovicove (nekde se rika kotovicove zdi), take se to ani nehlo. Lepidlo samo o sobe take hodne chytne a dohromady je to pevne jak sutr :)

K tem tvarnicicm - oma mame postaveno z "heblu" a Profixu - hebl se perfektne reze,je lehci a vubec je s nim prijemnejsi prace, ale praska nepraska stejne :) Urcite je presnejsi, nez te Porfix (ktery je levnejsi).

VH

Presne tak ,nad priečkou treba nechat cca 2cm velku medzeru a zapenit ju PU penou , potom priečku napenetrovat a potom stenu natiahnut lepidlom a armovacou sietkou,potom povrchová uprava,omietka ,stierka a pod.
Ak je ale pod stavbou slaby základ,tak nepomože nič,bude to stále praskat. Potom už pomože len sadrokartonová predsadená stena na konštrukciu ,nie lepit:!:

Jeste jeden dotaz, tak trochu k tematu - pokud pouziju klasicke vnitrni omitky (tj. nejdriv hrubou a pak jemnou, tzv. fajnovou), je take nutne pouzit perlinku pro zabraneni popraskani nebo je to v tomto pripade zbytecne?
Diky za odpoved.