Vysušený dům v okolí Ústí nad Labem
Asi 200 let starý objekt poblíž Ústí nad Labem se měl zrekonstruovat a rozšířit. Problémem je jílové podloží a vysoká hladina spodní vody. Po vytržení podlahy se v hloubce 40 cm objevila stálá spodní voda. Tak tuhle bažinu (klikni na obrázek vpravo) je nutno oddělit od obytných prostor, nedopustit aby se natahovala do zdiva a nevysušit natolik, aby dům stojící v rozmáčených jílech začal praskat.
Zdrojová stránka včetně fotodokumentace. Velmi doporučuji shlédnutí.
Odvětrané podlahy jsou nejlepší ochranou proti radonu, vlhkosti a studené podlaze. Tam kde se při rekonstrukci vyskládají neprodyšné podlahy jako dlažba, linoleum a plovoucí podlahy, se musí nutně vlhkost tlačit do zdiva. Vznikají mapy na zdivu a zatuchlé ovzduší. Je nutno zdivo izolovat podřezáním nebo napouštěním. Chybou jsou rekonstrukce stylu - Tak zítra vybouráme tu starou dřevěnou podlahu a položíme dlažbu. Zde chybí koncept, souvislosti a nadělá se víc škody než užitku.
Ten domek u Ústí je tedy síla. Ale není mi zcela jasné, jestli navrtávali průduch, nebo dělali hydroizolaci injektáží.
A druhý příklad: Proč vždycky archivy a muzea dostanou nějakou mokrou kuču před spadnutím?
Plánujeme kolem domu udělat odvodňovací kanálky a zepředu asi nopovku - podřezávat 60tky zdi by bylo asi velice nákladné. Dům stojí pod svahem, ale je chráněn před vodou terasami, voda stéká po levé straně domů - je těžké to popsat, je to tam hodně členité.. místnosti ve spodní části vypadaly suché, je tam stará dřevěná podlaha, vypadá v dobrém stavu, prkna nejsou rozeschlá, spáry jsou malinkaté - asi to dobře větrá a je to v pohodě. (přijdou pak napustit olejem) Přemýšlím, že by se něco podobného mohlo ve finále udělat i v kuchyni - položit proužky izolace na to dát špalíky, aby to hned neodhnilo v případě vlhkosti a na to prkennou podlahu. Každopádně po stržení lin a koberců vše vyschlo do 24 hodin. Rok se nevětralo, nebydlelo. Máme porazeno, hodit na zem izolaci, vytáhnout ji do zdí a dát na to sanační omítku, ale také si nejsem jistá, zda by potom nevlhly zdi Chci to ještě probrat s dalším kamarádem. Sami nevíme, spíše uděláme to nejnutnější a vypozorujem co to udělá při zátěži v zimě.
dům v Ústí nad Labem, to bych předem vzdala My pozorovali vlhkost jen na podlahách a možná kousíčky zdí - špatně držící omítka a zatéká nám v koupelně stropem - což plánujem co nejdříve zaizolovat terasu, která je nad ní. Také hledám alternativy, jakou izolaci a co na ni, aby se po ní dalo chodit.
ale odkopáním neodstrníte vlhkost ze zdi.
to je marný boj touto metodou, které je určena na něco jiného.