Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vytvořit střídavý proud?

Zdravím. Mám devítivoltovku a trafo. Potřebuju aby z trafa vycházel střídavej proud. Nevíte jak to udělat?
Nepotřebuju to mít nějak přesně nebo tak, nebude to nikam zapojeny, potřebuju jenom aby to kopalo.

loading...

My jsme takovou kopací krabičku dělali kdysi ve škole. Budič nebyl 555, ale obyčejnej astabilní multivibrátor a k tomu malinkatý trafíčko, menší než článek palce u ruky. Z těch 9V to transformovalo na nějaký 2kV, kopalo to pěkně, ale nijak neubližovalo. Problém byl navinout to trafíčko tak, aby prošlo VN zkouškou, resp. vůbec to navinout, protože drátek byl fakt tenkej.
Nějaký větší a tvrdší trafo bych si tam nedovolil dát, to by už mohlo být nebezpečný.

zase vf nezabiji. Sice umi lokalne popalit, ale na to se z 9V baterky neda vytahnout vykon.
BTW 80mA je jista smrt. Dneska se za bezpecny berou 3mA - to zase ale neboli. Podle stary normy to bylo 10mA, coz je proud kde se zacina bejt riziko, ze se clovek nepusti.
Jednodusse - s 9V, ktera da do zkratu sotva 100mA bych se nebal experimentovani, pokud se to nebude zkouset na cloveku s kardiostimulatorem(!). Jinejch malejch baterek bych se taky nebal. 12V olovenej akku uz muze bejt nebezpecnej, stejne tak cokoliv napajeny ze site - byt principialne bezpecnej zdroj muze podlehnout nejaky vn spicce z venku.
Mame na to server vo pousteni si proudu do tela - ale jen pro dospely :-)

potřebuju jenom aby to kopalo.

Na to ti stačí přerušovaný stejnosměrný proud, trafo indukuje při změně a tou je i vypnutí a zapnutí. To je i onen pioněr říkali jsme tomu induktor, jestli je to správný název ví bůh.

Z čistě filosofického hlediska, stejnosměrný proud neexistuje! Každý obvod má svoji indukci /malou, ale má/, při změně stavu tedy dochází k samoindukci a tedy k přepólování. Vzniká tak střídavý proud, byť s frekvencí 1Hz/třeba rok...:-)
Potřebuje-li tazatel "kopnout", vyhoví mu k baterii přidat jen tlačítko a indukční cívka z motorky, a může být nakopnut, kdy si vzpomene...:-)