Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na vosy

Mám v boudě na nářadí nalepene u stropu hnízdo s vosami.Jak se jich zbavit ? myslel jsem že bych po ránu než odletnou zapalil v boudě tabak - že bych je oblbnul - vykouřil . A pak bycvh jim do hnízda nastříkal Biolit.Mají to na obalu napsano že je to na vosy. Je to spravny postup ,nebo si přivodím problemy ?

loading...

Vykouřením se naštvou, ale nevyženou, resp. tak hustý dým v kůlně nevytvoříte. A po tabáku jsou stejně jako včely mnohem útočnější. Chce to hlavně klid a pomocníka. Ideální je na to tlustý igelitý pytel, jeden ho podrží, druhý hnízdo odřízne. Pak do pytle biolit nebo je nechte na sluníčku, i aceton je zabyje velice rychle.

Zažil jsem několik případů v okolí, kdy člověk zemřel po bodnutí sršněm a včelou. Alergická reakce může být náhlá a nepředvídatelně prudká. :x:

Mám se rád, jsem v tomhle posera a nechal bych to znalejším a profíkům.
Klidně se zeptat místních hasičů, jestli by to za cenu odvozu a dobrého oběda nějaký borec sundal.
Taková kaňourova kýta na šípkové omáčce s oroseným :beer: by pohnula i se mnou ... ;-)

Klidně se zeptat místních hasičů

Zkusit to může, ale spousta jednotek má od obce (jejich zřizovatele) zákaz vyjíždět na likvidaci obtížného hmyzu pokud to není někde na veřejném prostranství nebo pokud je mají někde v obydlí kde ohrožují jeho obyvatele. Ani hromada jednotek nemá na to žádné ochranné pomůcky, tak taky k takové události nesmí vyjet.

Když tazatel na ně vyrazí k večeru když už budou v klidu a rychle ho strhne do pytle tak by se nemělo nic stát. A když si vezme na sebe nějaké pořádné oblečení (zimní bunda, atd.), na hlavu klobouk a přes něj nějakou záclonu, vše pořádně utěsní aby mu něco nevlítlo pod oděv tak je to 100% bezpečné.

Taková kaňourova kýta na šípkové omáčce

Se zelím.

Žádní hasiči, žádný protichemický prapor.

Bojuju s vosama a sršněma úspěšně na chatě a baráku. Jednoduché. Za dne projdeme podezřelá místa a z uctivé vzdálenosti přesně lokalizujeme díru, kterou vosy/sršně lítají do hnízda. Můžeme si pomoci i triedrem. Naše chvíle přichází po soumraku, když už jsou všechny bojovnice zalezlé vevnitř a chrápou. Jako zbraň použijeme tohle. Jednak to má úzký paprsek, takže se dobře trefíme do díry a druhak okamžitě působí. Nemusíme se po tmě bát stříkat i z nejbližší vzdálenosti, z venku nic do zad nepřilítne a zevnitř když začnou vylejzat (ač je to silně nepravděpodobné), tak budou mít od přípravku mokrá křídla a nevzlétnou do boje, leč budou volně padat na zem kde je může pomocník zašlapat. Když se jim toho nafučí dovnitř půl spreje, tak druhý den jsou spolehlivě zničeny a nevyletí ani jedna.

Někde jsem slyšel, že chráněná opravdu je. I když se jich vyskytuje na chatě víc, než je zdrávo. Vloni jsem našel 6 hnízd v chatě a 4 ve starých myších dírách. S dětmi to není zrovna nejlepší sousedství a tak mi je docela jedno, jestli jsou i při takovém množství chráněné. Mám se snad vystěhovat já? Ti ekoteroristi jsou schopni prohlásit za chráněného i bacila lepry.

Když jsou na místě, kde neotravují život, tak proč ne. Ale když visí hnízdo nad vchodovými dveřmi, nad oknem a nebo po rozsvícení lezou škvírama dovnitř, to není nic příjemného. A když je hnízdo v myší díře přímo na plácku před chatou, tak pak já nebo sršeň. Mně sice uštknutí sršní příliš nevadí, neoteču, ale znám lidi, kterým bych musel volat záchranku.

Mám nějaké kultivované sršně, prakticky zmizely vosy, sršně si mne nevšimnou, umí se vyhnout, jen bohužel začaly žrát jablka, asi jim chybí meruňky. Jinak cokoliv bzučícího kolem sebe nesnáším, vytáčí mě i pitomí chrousti!

Máš pravdu kejki, sršni opravdu vosy zabíjejí. Měl jsem na chatě asi dva metry od terasy ptačí budku, kterou obsadili sršní sqoteři, takže jsem měl možnost zblízka pozorovat jejich život. Natahají neuvěřitelné množství hmyzu, hlavně much a zmíněných vos. Proto jsou chránění. Nejsou nijak zvlášť agresivní, spíš dost zvědaví. Jenže večer když se v chatě rozsvítilo, kluci začali vyzitýrovat vevnitř a když pak hned nenašli cestu ven, začali být trochu nasraní. Takže jsme spolu pomocí Raidu skončili. Ale bacha, jsou fikaní - mají i v noci u vletové díry bachaře, který spustí alarm, jakmile usoudí že je něco ohrožuje.

Vím že jsou zákonem chráněni ale na sršní hnízda používám Biolit s chladicím účinkem. Chlad by měl snížit jejich aktivitu a "chemie" je pak zabije.
Zatím jsem tuto adrenalinovou záležitost podnikl 2x (ve stodole a pak pod střechou na balkóně). Vždy jsem "ničil" za tmy.
Ráno jsem uklidil "mrtvolky" a "usekl" hnízdo

V místnostech používám lak na vlasy nebo mi kdysi ještě zbyl odstraňovač vosku z lyží ve spreji. Ono jim to asi slepí křídla a pak je nutno je zašlápnout.

Tak se koukám jak se tema rozrostlo:-) Vosy jsou vyhubeny, koupil jsem ten RAID na vosy .Stalo to 130kč a trochu sem tam našplíchal do hnízda(díry) a druhy den už jsou tam jen mrtvolky. Takže děkuji za rady.Sprej vypadá budu mít tak na 20 hnízd:-)

V noci by to bolo urcite efektne. Ja ale zhanam tabulkove hodnoty rezistencie osy voci urcitemu napatiu/prudu. Ta tabulka by mala mat stlpce AC/DC a v riadkoch potom popisany efekt napr. DC 10V-brnenie v tykadlach 50V kolaps/nasledna smrt 100V vzplanutie... Skusal som wiki, ale tentoraz ma sklamala:.(

Já jsem v chatce v zahrádkářské kolonii zkoušel a docela s úspěchem sirné knoty (nevím, jestli se to ještě prodává). V plechovém lavoru jsem je srovnal tak, aby se zapaloval jeden od druhého, zapálil jsem první, lavor strčil na půdičku a přišel až za týden, až to vysmradlo. Ale někde, kde se bydlí, by to asi nebylo to pravé ořechové, právě kvůli tomu smradu.

Před několika lety jsem řešil také vosí problém. Bylo mi divné proč z půdy líta tolik vos, když jsem tam nikde hnízdo neviděl. Po důkladném průzkumu, kdy jsem sledoval dráhy letících vos, jsem dostal tři žihadla, což mě utvrdilo v tom, abych s vosami řádně zatočil. Bylo zjištěno, že vosy bydlí v jakémsi slepém konstrukčním prostoru velikosti asi sto litrů, kam byl přístup jen škvírami mezi prkny a velkou dírou po suku. S bráchou jsme vytvořili plán boje, kdy vosy vysajeme vysavačem. Počkali jsme na večer, až vosy budou doma. Potom jsme se přes hromadu haraburdí uloženého na půdě probojovali k inkriminovanému místu s vysavačem.
Na místě jsme narychlo dohodli ústupový program, pokud vosy trik prokouknou a dostanou se do přesily. Plán zahrnoval i alternativu, kdy po povelu
"úprkem prk" si nejdříve nabijem hubu o to haraburdí, potom se oba nevejdem na žebřík vedoucí z půdy a pokud to přežijem bez ztráty pohyblivosti, budem dále prchat na zahradu k bazénu. Tam se potopíme a vyčkáme s brčkem v ústech, až to vosy přestane bavit.
Zapnuli jsme vysavač a trubkou vsunutou zkrz otvor po suku, jsme propíchli obrovské vosí hnízdo. Vosy, zřejmě překvapené nenadálou intervencí, si asi pletly trubku vysavače s výletovým otvorem. Celkem poslušně se přemístily do útrob vysavače. Tedy asi až na pět, které ulétly škvírami v prknech a rychle se zorientovaly o co jde, a hned nám to daly vědět po svým.
Potom jsme vytáhli sací trubku od vysavače a ucpali díru do vysavače.
Teprve potom vysavač vypnuli. Vysavač hučel dál, jako by byl zapnutý, to jak vosy uvnitř byly velmi rozčilené. Vynesli jsme vysavač na zahradu a přemýšleli, jestli vosy z humanitárních důvodů osvobodit. Zvítězila touha po pomstě za utrpěná žihadla. Mírným poodhalením otvoru do vysavače, jsme nastříkali biolit. Po nějaké době hučení vysavače konečně ustalo.
Otevřeli jsme vysavač. Byl jich plný pytlík.
Potřásli jsme si rukama a zvolali známé "a je to!" :puff::beer:

Vynikající utočná strategie. Nicméně pokulhávající obrana, zapoměli jste na protileteckou obranu.Výborně se nám osvědčila raketa soft tenis země vzduch. V současné době používáme již třetí generaci této obranné rakety, z důvodu obtížné účinné manipulace ve stísněných prostorách.