Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyrobit oblouk?

Zdravím,
bydlím v panelovém bytě, chodba je rozdělena na dvě části obdélníkovým průchodem, jehož horní stranu bych chtěl předělat do oblouku. Jaký zvolit materiál? Napadá mě, vyříznout ho z Ytongu a nalepit (+ přivrtat pár šrouby). Má s tím někdo zkušenosti, nebo byste zvolili úplně jiný materiál? Děkuji za každou radu, nerad bych, aby mi to za rok spadlo na hlavu:-)

Mozes to skusit vyrobit z tvrdeneho polystyrenu. Lahka vaha (da sa potom nalepit; a keby to nahodou aj spadlo, nevznikne ziadna skoda), lahke opracovanie. Pokial viem, tak si ludia zvyknu nechat vyrabat z polystyrenu rozne doplnky fasady. Je na to taka specialna rezacka, ale jednoduchy obluk vyrezes lahko aj doma. Na nete niekde existuje navod na vyrobu domaceho "zeraveho drotu" (hot wire), ktory je na rezanie polystyrenu velmi vhodny.

tm.htm

ja jsem taky delal oblouk.Delali jsme ho uplne jednoduse.vyrizl jsem 2stejne oblouky ze sadrokartonu.Do zdi jsem navrtal profily a sadrokarton jsem na ne prisrouboval.mezi ty vyriznuty sadrokartony jsem dal na vystuzeni asi 10drivek.kere jsem prisroboval pres sadros.pak jsem ohnul sadros a prisrouboval ho k tem drivkam.pretahl jsem to perlinkou a bylo hotovo.Doufam, ze jsi to pochopil jak jsem to vyrobil.Pokud ne tak muzem dat pokec pres ICQ.

Tak zatím díky za odpovědi,
promyslím obě varianty, ale Ytong se zřejmě řezat nebude:puff:
Víc se mi spíš líbí ten polystyrén, ale nezavrhuju ani sádrokarton, jak by se potom vyplnila 15 cm mezera mezi těma deskama?
Čaues:-)

Vždyť ti to píše.
Dva oblouky(čela)ze sádroše.
Každý z jedné strany zdi.
Mezi nimi distanční dřívka. Asi pěkně při kraji toho řezu, ev. zapuštěná o tloušťku sádrokartonu, podle toho jestli pás půjde mezi čela, nebo přes ně.
Ohnutý pás sádroše dle tloušťky té zdi, přišroubovaný k těm distančním hranolečkům, aby nebylo vidět do té mezery mezi čely.
Mám takový dojem, že na ohnutí sádrokaronu se užívá finta s jeho namočením, ale to by měl napsat někdo, kdo to umí. Popřípadě by se to nechalo ohnout ze sololitu.

To ohnutí sádrošu by mě taky zajímalo

nechávali to přes noc vlhnout a ráno ohnuli do připraveného výklenku, nebo měli kopyto a položili to přes něj a na to mokrý hadry. Vždyť je to sádra a papír. Už je to pár let, co jsem to slyšel. Stárnu.

Na ten kousek si riflex nikdo nebude kupovat. Potřebujete li proužek cca 100 cm × 15 cm ohnout na oblouk, lze i namáčet, ale pravděpodobně Vám při ohýbání či montáži praskne. Proužek za sucha nařešte z vnitřní strany cca po 5 - 8 cm - jen papír ( záleží na průměru oblouku ) Každý segment přišroubujte a na hrany použijte klenbový roh, který vytvoří krásný čistý ohyb.

Dělal jsem oblouk z ytongu,ale nevím jakou rozteč oblouku chceš a jaká je síla zdi ve které oblouk bude.Já dělal jen do příčky 7,5cm a rozteč byla 80cm a dopadlo to dobře.Slepil jsem ytongy a pak vyřízl oblouk podle šablony a vlepil do zdi a zajisti hřebíky.Přetáhnul jsem to tmelem na sádroš a je to.

Oblouků v paneláku jsem vyrobil řadu.Použil jsem silnější polystyren a do průchodu nalepil vyřezané oblouky akrylovým lepidlem.Protože otvor je sešikmený,použil jsem dva čtvrtoblouky na stranách a vnitřek vyplnil přířezy ze slabšího PS Nakonec jsem celou plochu vytmelil a po zaschnutí oblouk polepil pruhy z PS kazet.Plochu,navazující na stěnu lze opět buď potapetovat,nebo překrýt stěrkou sádrovou a přemalovat.
Viz foto.
JABRAKA