Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Málo vody, nebo vzduchu?

Zdravím všechny a prosím o radu:
Mám teplovodní topení v RD (kotel + radiátory) a poklesl mě tlak o cca 0,15 baru. Jak zjistím jestli je málo vody, nebo málo vzduchu v expanzce?
Expanzka nejde zavřít a odtlakovat - navíc je snad ještě nějaká malá uvnitř kotle.
Díky za rady.

Napusti vodu. Na kotli je manometer. Novšie kombinované kotle sú prepojené, napúšťajú sa do sústavy kúrenia malým ventilkom v kotli.

Expanzka má v sebe napevno deliacu membránu. Ak máš expanzku hore pod strechou, natlač do expanzky vzduch kompresorom alebo hustilkou, aby vznikol tlakový vankúš nad hladinou.

Ak máš nejaký praveký šunt, potom hadicu z expanzky vyvleč von na najvyššom bode strechy, budeš mať tlak v sústave podľa výšky vodného stĺpca v sústave.

Čo to melieš, ak máš dôkladne, vzduchotesne uzatvorený okruh, potom iba dotlačíš médium na požadovaný tlak. K tomuto slúži expanzka vybavená membránou.

Dôležité:
Nezabúdaj na skutočnosť, že kvapaliny a okolité materiály sa po ochladení stiahnu čím prirodzene v letnom období klesne tlak v sústave.

Vyžeň kúrenie na skus na teplotu 85°C a budeš mať zase manometer na svojom mieste.

Počítam s tým, že nemáš netesnosti ktorými očividne uniká médium zo sústavy, ale na to by si určite prišiel. Lebo voda v uzatvorenom okruhu sa neodparuje, síce odparuje, ale minimálne, dva deci za sezónu maximálne. To máš obdobné, ako chladiaca zmes v okruhu motorového vozidla, aj tam ti pulzuje tlak ak je tesné viečko s pružinou na expanzke. Samozrejme, ak je prdnuté tesnenie pod hlavou, bude tlak vysoký aj po ochladení zmesi.