Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojení stykače

Zdravím
Potřeboval bych poradit, jak zapojit 3f stykač, 3f jistič a 3f el.patronu v akum.nádrži. Domnívám se, že jsem to zapojil dobře, ale nefunguje mi to. Nebo spíše nevím, jestli je drnčení v jističi (v rytmu 50Hz) v pořádku.

Zapojení. Na 3f jistič je zhora přiveden 3f kabel. Z jističe zespod jdou 3 vodiče na 3f stykač na kontakty, které jsem označeny 1 3 5 z kontaktů 2 4 6 jde na patronu.

Cívka stykače má kontakty A1 a A2.

Termostat jsem pro zkoušku vyřadil. Takže jsem vedl jednu fázy z jističe(horní strana) na A1 a z A2 na vypínač(odzkoušeno že funguje) a z vypínače na nulákovou lištu. Když sepnu vypínač a tím propojím obvod, tak jistič drnčí drrrrrrr v rytmu 50Hz.

Je to správná funkce to drnčení? Pochybuju, protože proud přes cívku zřejmě neprotíká. Ještě jsem do toho obvodu za vypínač vřadil objímku s řárovkou. Ta se ani nemá snahu rozsvítit. Na druhou stranu sepnutím vypínače začne drnčet ten jistič, takže něco se tam asi musí dít.

Děkuji za jakékoliv postřehy.

doplňuji, že je to tento stykač http://www.elektro-svitidla.com/stykac-doepke-hs40 -40-40a-230v-ean953551-skupsk_108_20405.php

Drnčení stykače rozhodně v pořádku není. Pokud nesvítí ani klasická žárovka zapojená paralelně k cívce stykače, asi tam není 230V. Zkus další fáze. Pokud nemáš měřák (fázovka nestačí), použij právě tu objímku se žárovkou a vyvedenými vodiči.

Hmm, v tomto případě pokud stykač prdneš do zásuvky kde je 230V AC tak musí sepnout a zůstat sepnutý. Pokud ne, tak je v haj***zlu.

1) Změř napětí v zásuvce (ověř funkčnost)
2) Připoj stykač
a- střílí = je KO
b- nestřílí = je OK

Co si budeme povídat, v tom stykačí musí být nějaká dioda a nějaký kondík jako filtr. Jakmile je přivedeno napětí tak to usměrní napětí a vyfiltruje. Pokud něco odešlo tak by to střílelo protože se tam dostává na cívku střída a tím se střídá i polarita cívky a kotva lítá tam a zpět. Pokud by to tedy někdo třeba omylem připojil na vyšší napětí nebo to byl zmetek, mohlo by to střílet jako kulomet vzor:60(Hz).

V stykači môže spôsobiť vibrácie jedine cievka elektromagneru na plechoch 230V/50Hz. Alebo je v spínači nejaké svinstvo ktoré zle prilieha k elektromagnetu čím mu bráni k úplnému dosadnutiu.

Ty nemáš v paprčiach vadasku? Fázu z cievky stykače v spojení s nulákom zmerá aj dieťa predškolského veku.

Tri fázy prepojené s ističom, detto, ľavou zadnou.

Hmm... Tak jsem si ještě oprášil další info a v jističi opravdu může být elektromagnet pro rozpínání zkratových proudů. Ale aby to drnčelo? Udělal bych to jednoduše. Pokud se obejde jistič tak celý ansámbl funguje? Pokud ano vyměnit jistič. Pokud ne tak je to rozbité.

no 1. je ten jistič novej? Ano=reklamovat
2. vypoj žárovku, zapoj obvod normálně zapni a žárovku zapoj na paralelně vždy k jedné fázi na jističi, myšleno vstup a výstup téže fáze, ověř postupně na všech fázích, že se žárovka nikde nerozsvítí. Pokud se někde rozsvítí nesepl jistič tu fázi=vyměnit jistič.
Principielně jistič může lehounce vrčet ale ne kmitat s celou DIN lištou
Fázi pro stykač vem před jističem, ty to asi bereš až za ním: spínání stykače musí mít svoje jištění 2 až4A, jestli jsem to pochopil správně, nemá vinutí stykače samostatné jištění..což je dobré na vyhoření!!!
P.S. je tam správná velikost jističe?

tak už jsem doma.
Přečetl jsem si postřehy a jdu na to. prozatím za ně děkuji, pak dám vědět.

Ano, obecně mám jistič 2A připravený pro cívku vinutí. Ale ten jsem prozatím obešel.

Jistič i stykač jsou nové, ale dávno po záruce. Nikdy jsem to nepoužíval, ačkoliv jsem to měl v domov.rozvaděči přichystané... Jsou to asi 3 roky....

takže nové info...

odpojil jsem patronu a zkusil jsem propojit cívku a sepl se stykač tepelného čerpadla, který je hned vedle toho 3f jističe. Myslel jsem si, že to drnčení je z jističe, ale ono bylo asi ze stykače(1f) TČ. Ten 1f stykač má na sobě takové okýnko. Po připojení cívky 3f stykače, do toho okýnka veskočila červená destička. A lehce to brumilo. Už to v tym ovšem neškube(jen jednou při zap.a jednou při vyp.). Nevím co to znamená, ale asi to není ok. Podle mne, předtím do toho 1f stykače šly 3fáze. Nyní to sepne jen jednou a pak to lehce bručí.
Tento 1f stykač je napojen 4mi dráty, které vůbec nemám tušení, kde vedou. Pravděpodobně civka na elektroniku TČ a nulák?. A napájení TČ+objehovka?. Ty kabely jsem bohužel nedohledal. Je to v tym taková drátenina. Navíc to vede za panel a ve stěně pak do podlahy.

Jestli byste měli k tomuto postřeh, tak ještě písněte. Ale jinak to musím nechat elektrikářovi.

Jediná věc, přes kterou jsou oba stykače spojeny, je ta nuláková lišta. Pak ještě fáze. 1f stykač spíná při kterékoliv fázi vyvedené na cívku 3f stykače.

Popis původního zapojení:
TČ má bivalenci, která má sepnout ve chvíli, kdy TČ nestíhá dobíjet AN. Jenže v takovém případě to TČ už nemusí jet, neboť jeho COP je horší než elektrokotel. Nevím sice, při jaké venkovní teplotě je COP=1, ale mám vypozorováno, že při -10° už to TČ začne o něco více hučet(venkovní jednotka). Jednotka to je levná, takže si nedělám iluze o COP při větších mrazech. V AN je 4.5kW patrona a ta by mi vyhřála barák i při -20. Jenže ta patrona bez chodu TČ nejde. Takže dlabu na automatickou bivalenci a chci mít možnost spustit si patronu ručně, když jsou venku už větší mrazy a nemuset trápit TČ. Samozřejmě ovládaní cívky 3f stykače půjde přes 2 termostaty do série. A taky půjde přes ten 2A jistič+ten vypínač.

děkuji

No, jestli správně chápu, že máš zapojení:
Fáze - vypínač - žárovka - svorka stykače A1 - A2 - nulák ... a ta žárovka se ani nerozsvítí, potom je pochopitelné, že cívka stykače v sérii se žárovkou má podpětí, nemá sílu na přitáhnutí kotvy s kontakty a tak chudák řve :-( Inu v tomto případě se jí moc nedivím... když to čtu, řval bych taky :-/
No, každý je nahraditelný... ale né každým. Třeba takový elektrikář, ten je nahraditelný chytrým kutilem, který si umí najít informace---

Takže přátelé, jistě jste kvůli tomuto mému dotazu špatně spali celé 3 týdny :)))

Problém vyřešen. Elektrikář zjistil, že nuláková lišta není nuláková liště, ale prý jakási jiná(už nevím jaká). Jiný elektrikář, který mi to původně zapojil, to dal na tu nevhodnou. Ale nikdy se to netestovalo a já to nikdy nepotřeboval, aby to bylo v chodu.Takže když jsem to zapojoval podle něho, tak jsem to dával blbě. Včil už to jede.

děkuji za snahu