Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Meranie vyrobenej elektriny pri fotovoltickej elektrárni

Dobrý deň,
plánujem montovať na dom fotovoltaiku o výkone 2,5kw. Je to klasický systém teda panely, menič a pripojenie na moju domácu sieť cez ističe. Chcem sa opýtať, je nejaký spôsob, nejaký digitálny merač alebo niečo podobné, čo by som mohol zapojiť do zostavy niekde medzi ističe a menič? Chcel by som si totiž každodenne odsledovať, koľko kW mi moja elektráreň za ten deň dokázala vyrobiť. Budem veľmi vďačný za každú radu.

Má to jednu velkou nevýhodu. Zjistíte jen okamžitý stav a musel byste tedy hodnoty neustále přímo sledovat. Lepší je automatické monitorování spotřeby - výroby elektřiny a zapisování dat k pozdějšímu vyhodnocování. Mnohem přehlednějš, než velké množství čísel, je zobrazování v podobě grafu. Jak nejlépe sledovat spotřebu Smazán odkaz. Pokud máte zájem o reklamu, ceník je nahoře. (karel), potažmo výrobu elektřiny, ale i spotřebu plynu, vody a teploty asi nejlépe posoudíte sami.

1) Dost blby a priehladny pokus o reklamu.

2) Preco by musel hodnoty neustale sledovat, je to merac spotreby energie takze okrem okamzitej spotreby meria samozrejme aj celkovú spotrebovanú energiu. Na odsledovanie toho kolko kWh energie nim pretieklo povedzme za tyzden ci mesiac to staci.

Pokud někdo bydlí v malém bytě a největší spotřebič je varná konvice, tak monitorování s ukládáním dat skutečně nepotřebuje. Nic proti tomu. Pokud ale bydlíte v domě, kde je spotřebičů víc, je vhodné mít o spotřebě přehled. Emonitor dává přehled nejen o výši spotřeby, ale i o době, kdy spotřeba vznikla. A to je třeba dobré vědět ještě před tím, než začnete plánovat FV elektrárnu. Mimo to odhalíte i to, jakou máte spotřebu v době klidu, kdy se zdá, že spotřeba je malá a nestojí za to ji sledovat.

Momentálně jsem takto zjistil zbytečnou spotřebu 30-40 W, což je nic moc a žádným vaším přístrojem to nezjistíte, ale v ročních nákladech za elektřinu to je něco kolem tisícovky. V zimě jsem tak odhalil třeba i závadu termostatu u kotle. Ten dál topil, ale neekonomicky a kdo ví, kolik bych musel doplácet. To jsou věci, které jen tak jiným způsobem neodhalíte a nepřesnost,která tu skutečně je, vyvažuje to, že data jsou získávána po 90 sekundách, to je opravdu super, protože lze odhalit i malé rozdíly spotřeby. Možná, že stejně nepřesné jsou všechny klešťové měřiče protože pracují na stejném principu. Pokud potřebujete přesnou hodnotu spotřeby, je možné sledovat čidlem Optosense přímo impulzy na elektroměru, ale je to celková spotřeba, bez rozlišení na jednotlivé fáze. To ale může postačovat třeba v bytech.

A mimochodem, vím o člověku,který díky nepřesnosti odhalil nekvalitní dodávku elektřiny a mohl to tak začít řešit s dodavatelem elektřiny. Pokud budete mít neobvykle velký rozdíl mezi elektroměrem a vámi naměřenou hodnotou, může to ukazovat třeba na podpětí v síti a tím, že to vyřešíte třeba zase ušetříte na nákladech za elektřinu.

Neřekl bych, že je to výhoda. Měřicí transformátor může vnést do měření chyby (třeba posunem fáze), ale hlavně odstraní stejnosměrnou složku, která by sice v proudu být neměla, ale u proudu z měničů bývá stejně jako harmonické složky. Totéž platí o napěťovém měřicím trafu. Ale případná chyba je ale pro daný účel nepodstatná. Snímání proudu na bočníku má zase tu nevýhodu, že se musí přerušovat silový obvod (ale to při montáži proudového trafa taky).
Jinak existují měřidla pro tyto účely jak k zabudování do panelu tak na din-lištu, myslím že sortiment je nepřeberný, spíš tady bude problémem cena. Stačí se podívat u specializovaného prodejce.
Ostatně pokud jde jenom o měření energie v kWh, tak na to přece stačí běžný elektroměr, pro okamžitý výkon v kW potom panelový watmetr. Ten mají v každém lepším elektru. Kromě klasického provedení elektroměrů do hlavního domovního rozvaděče (jakých používají energetici jako fakturační měřidlo) se dělají i menší provedení včetně provedení na din lištu, které zabírá jediný modul (má taky proto dost malá čísílka).