
Je potrebná ochrana kanalizačných rúr?
Mám novú podzemnú zbernú nádrž na dažďovú vodu, do ktorej mám pripojené zvody zo strechy. Tieto vychádza že budú v hĺbke len cca 20-30cm pod povrchom. Mám obavu, že v zime v nich môže voda zamrznúť a môžu rúry (oranžové kanalizačné, priemer 110 mm, spád minimálne 3cm/meter) prasknúť. Myslíte že je to reálne a teda by ste odporučili nejakým spôsobom rúry zaizolovať (ak áno čím?)? Tiež mám obavu z toho, že keďže sú rúry pomerne blízko pod povrchom tak v prípade ak by daným miestom prechádzalo niečo ťažšie (čo ja viem budem tam prechádzať s fúrikom naloženým pieskom a pod) môže dôjsť k poškodeniu rúry. Odporučili by ste nad rúru dať nejakú ochranu, ktorá by rovnomernejšie rozložila tlak?
Roury 20 až 30 cm pod povrchem můžeš přejíždět kolečkem. Co se týká zamrzání jde o to jaká délka potrubí bude v zámrzné hloubce (20 až 30 cm). V zimě při mrazech když je promrzlá půda a svítí slunce dochází k tání sněhu na střeše ale v zemi může při velkých mrazech dojít k zamrznutí. Nicméně asi bych to neřešil jelikož pokud by to celé zamrzlo poznáš to hned na okapovém svodu, kde ti z něj začne téct voda. Potrubí se asi nepoškodí. Dá se to řešit tak, že potrubí uložíš těsně u domu a teplo vyzařované z domu bude bránit zamrzání trubek. Trubky se normálně zasypávají pískem. Nevím kde bydlíš ale těch dnů, kdy máš na střeše sníh venku mrzne až praští a svítí slunce je pár do roka. Nepíšeš zda můžeš vodu odvádět do dešťové kanalizace a o jak dlouhé potrubí se jedná.
Potrubí mám uložené také těsně pod povrchem a těsně vedle zdi podsklepeného domu (nikdo po něm nemůže jezdit) a pak 6 metrů od domu k nádrži. Na těch 6 metrech mám dvě tvarovky ve tvaru T na možnou kontrolu. Do víčka jsem vsadil kolečko polystyrenu aby to nepromrzalo ze shora.
V tej zamrzajúcej hĺbke mám cca 3 metre potrubia. Nádrž na dažďovú vodu je cca 5 metrov od domu, časť potrubia je v hĺbke cez pol metra, ale slabé 3 metre len asi tak 20-30 cm. Tiež som uvažoval nad tým, že v posledných rokoch pôda asi nikdy nezamrzla do hĺbky 20-30 cm, ale ako sa vraví - čert nikdy nespí. Skúsim nájsť niečo čím by som tie rúry aspoň trochu odizoloval od okolia. Hovoríš že je lepšie na zásyp použiť piesok ako hlinu?
Pokud to má spád a kam odtékat, tak se nikdy roura 110 mm nenaplní tolik, aby zůstala plná a mohla prasknout. A i při nějaké 1/4 výšky stojaté vody by zůstal jen malý oblouček ledu.
A nějaké poškození roury tlakem od plného kolečka nehrozí, ten povrch se snad pod nohama nepropadá a nehoupe.
No zatiaľ to ešte nemám zasypané, preto sa tu pýtam, čo prípadne spraviť, ako to ochrániť.
Mas obavu zbytocne. Mam zvody spravene rovnako. jeden ide do trativodu, druhy priamo do zbernej nadrze cisticky. Mam to tak 10 rokov a nic nezamrzlo a neprasklo.
Do cisticky to ide asi v 20cm hlbke.
Dělají se taky polypropylenové trubky.
Jsou pevnější , což by zlepšilo možnosti přejezdu, ale jsou taky dražší.
Si mě s tím odkazem na pětistovku rouru dostal.
První apríl už byl.
Zamrzání bych se nebál, pokud to má spád (a tedy ne podle hesla negativní spád je taky spád). Aby to prasklo mrazem, muselo by to být úplně plný vody a to se nestane.
Co se zatížením týče, tak chůze či kolečko plné písku, úplně v pohodě. Kdyby šlo o něco těžšího, tak obsypat pískem, přes to betonovou dlaždici a dozasypat zeminou - to dá i osobní auto pravidelně a nejspíš i občasný náklaďák. Nebo koně, to je horší.
A ještě jedna poznámka. Při průměru roury 110 mm a dostatečné hloubce nádrže by i při ležatém potrubí napojeném na okapový svod měl částečně fungovat "komínový efekt" (v mrazech by teplota vzduchu v nádrži měla být větší než teplota vzduchu venku).
V současnosti to není problém. Při spádu 3 cm nic nepromrzne do hloubky 20 až 30 cm, což je v našich klimatických podmínkách plně dostačující.
Ďakujem za všetky rady.
Obsypal som to pieskom, o pár mesiacov bude mať nejaké betónové dlaždice, tak to dám na ten piesok a prisypem nech tam môže rásť nejaká tráva.