Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lisování ložiska

Zdravím.
Kdo máte nějaké strojnické znalosti, mám ložisko s vnějším průměrem 22 mm a chci na něj nalisovat kroužek (viz obrázek). Jaký vnitřní průměr musí kroužek mít, aby šel bez problému na ložisko nalisovat a pevně tam držel (vyjmout by šel opět jen vylisováním)? Popř. jestli jsou nějaké tabulky průměrů na lisování ložisek?
Díky.
[]

Předmět Autor Datum
Musíš vyjít z tolerancí ložiska a pro kroužek volit adekvátní výstružník, H7, H8 atd. Na to jsou str…
Kyncl 20.01.2025 10:00
Kyncl
Dobrý den! Omlouvám se, ale jen malý příspěvek, spíše pro poučení a pobavení. Kdysi dávno jsem koupi…
vitovec 20.01.2025 11:49
vitovec
Jsou na to strojnické tabulky a dřív se to učil každý zámečník. Pokud to budeš dávat na sebe tak pom…
nerady 20.01.2025 13:31
nerady
Pokud bude kroužek ocelový, tak bych udělal díru o 0,02 mm menší. Pro hliník 0,03mm
mire 20.01.2025 13:38
mire
Kdyby to bylo fest, tak ložisko do mrazáku a kroužek do trouby.
čumil old 20.01.2025 19:08
čumil old
Zdravím, často je to uvedeno přímo u výrobce ložiska. Jinak hledat něco jako tolerance uložení ložis…
trtr 21.01.2025 18:02
trtr
Ještě doporučuju prolézt katalog. Jestli je to ložisko 608, tak existují například ložiska 628 s vně… poslední
umfa 21.01.2025 21:38
umfa

Dobrý den! Omlouvám se, ale jen malý příspěvek, spíše pro poučení a pobavení. Kdysi dávno jsem koupil "samodoma" traktor, který má na nápravě redukční převody, původem z válečného bojového Kdf. Při opravě - rozebrání převodu jsem zjistil, že nějaký mechanik, možná někde v Rusku na frontě při výměně ložiska /sice poněkud většího/ také musel použít redukční kroužek. Toleranci pro nalisování asi nezvládl, tak si pomohl tím, že kroužek "nasekal" jemnými záseky /podobné jako u rašple, pilníku/. Narazil jej na ložisko .. a bylo to ...! :-)

Jsou na to strojnické tabulky a dřív se to učil každý zámečník. Pokud to budeš dávat na sebe tak pomůže dát ložisko na pár hodin do mrazáku a kroužek ohřát na vařiči. To co psal předešlý přispěvovatel se dělalo když to bylo někde volné tak se vzala číselná 8 a osmerkovalo se, když to nebylo tak posloužil majzlík. Také se dělalo pokud bylo volné ložisko, že se "potáhlo" cínem pomocí pájky. Jo ne v každé dílně byl u státních statků soustruh a člověk si musel poradit jak to šlo. Tyhle věci mě učil na počátku 70 let důchodce, který byl za války nasazený na opravách válečné techniky.:-)

Ještě doporučuju prolézt katalog. Jestli je to ložisko 608, tak existují například ložiska 628 s vnějším průměrem 26 a řada 638 s průměrem 28 (vnitřní pořád 8), třeba by se to tím dalo vyřešit.

Ty dvě stovky do mínusu by možná šly, ale nepřehnat, on se ten kroužek trochu stlačí a pak to ložisko půjde ztuha. SKF dělá taky ložiska přímo určená pro nalisování, která běží správně teprve když jsou nalisovaná do díry s předepsaným přesahem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru