
Chlazení akvaria
Zdravím
Mám malé akvárko asi 20L a chovám v něm axelotly. Ti snášejí vyšší teploty kolem 23°C špatně. Chladím jim ofukem z PC ventilátorů. Odparem jsem schopen snížit teplotu asi o 3°C(na těch 21-23). Záleží, jak je doma horko. V létě je doma až 26°, takže ventilátor sníží teplotu vody na 23°C. To je pořád moc. Kompresorový chladič stojí asi desítku. I to je moc :D
Uvažuji tedy o předělání autochladničky. Tam bývá peltier, větrák, chladič...
Nebo uvažuji o pořízení pouze nějakého malého peltiera. Hlinikových chladičů mám doma hodně. Nějaké ventilátory z PC taky.
A teď otázky. Vzniká elektřina na vodičích peltiera, když je jedna strana ochlazována? Nebo vzniká jen, pokud se ta jedna strana zahřívá? Pokud by el.vznikala i při ochlazování jedné strany článku, roztočí vzniklé napětí/proud nějaký ventilátor? Ventilátor by ofukoval hladinu nádrže a tím by rozdíl teploty mezi vodou a vzduchem byl asi 3°C. Prvotní rozdíl teplot bych musel nastartovat třeba zmraženou vodou v PET.
Bude pro tento kutilský počin lepší 12V peltier, nebo spíše menší napětí? Nebo se zaměřit spíš na vyšší proudy u peltiera?
děkuji
Trochu jsem dumal a udělám to takto.
Koupím 12V/3A peltiera, vodní čerpadýlko, hadičku, výměník tepla voda/peltier. Chladič, ventilator, zdroj mám. A buď koupím termostat do zásuvky s 2m dlouhou sondou(který bude vypínat zdroj+čerpadlo), nebo mám pcb modul termostatu s 1m dlouhou sondou(ten by vypínal jen čerpadlo a zdroj by musel být stále připojený k síti). Krabici buď mám, nebo koupím.
Odzkouším 3A peltiera a ten můj chladič, jestli to bude stačit. Pokud ne, koupím silnější. Odhadované náklady jsou zatím do 500kč. Pokud bude třeba termostat a chladič, tak ještě +500kč.
Peltier má mizernou účinnost. Jiná možnost, v mém případě, ovšem není. Kompresorové chlazení je hodně drahé a vcelku hlučné(54dB). Víko z autochladničky je taky peltier. Ofuk větrákem ubere pouze 3°C. Vkládat celý rok zmraženou vodu je nepohodlné. Vodu z vodovodu do toho místa nenatáhnu a navíc je to plýtvání vodou.
Máte ještě nějaký postřeh, na co jsem zapomněl při návrhu chlazení?
Chladit budu 20-40L. Potřebuju to snížit o 8-10°C.
děkuji za váš čas a pomoc
A do té akvaristické poradny jsi to nedal? Třeba to už někdo má vyřešené, ale sem ke kutilům nechodí.
Pokud to myslíš opravdu vážně, tak aktivní chladiče akvária. Ale začíná to tak na 7-8 tisících.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/chlazeni?gad_source=1&gbraid=0AAAAADwPpIf63HF9GicrDiRQA9JbxQVtG&gclid=CjwKCAjw3P-2BhAEEiwA3yPhwCtw18Psx8kTlBgEG7S-BllliW8A-jyyKKb75NsWUShZALnh7nwMDxoCGUMQAvD_BwE
Kompresorová auto lednice u Číňanů začíná na 4k. Buď honit vodu skrz ní, nebo na léto přestěhovat axolotla do lednice.
Peltiera bych zavrhl, je to levný, ale ta účinnost je tak mizerná, že to na tu auto lednici ušetří za chvilku.
No, mám objednány věci na peltiera, jak jsem psal, jak to udělám. Než to z Čajny dojde, tak to chvíli potrvá. Pak dám vědět. Vzal jsem 12V/3A na zkoušku. 36W by snad 20L mělo ochladit o pár stupňů. Chlazení nepojede nonstop. Možná polovinu doby. 18W x 24h x 365dní x 2kč/kwh = 315kč/rok elektřiny. Vstupní náklady jsou zatím do 500kč. A počítám, že možná to bude ještě dalších 500kč.
Výhoda - hlučnost skoro nulová(moožna ventilator na ochlazování chladiče na peltieru).
Kompresor- hlučnost cca 50dB. Cena od 4000kč z Čajny. Návratnost 4000-1000 a děleno 315kč. Cca 10let. Hmm. To nevím, jestli kompresor z Čajny vydrží.
Není 2 Kč/kWh nějak málo?
Dívalem se až nyní na fakturu a opravuju, pardon. Spot - 5kč vč.distribuce, daně... /kWh