Chlazení akvaria
Zdravím
Mám malé akvárko asi 20L a chovám v něm axelotly. Ti snášejí vyšší teploty kolem 23°C špatně. Chladím jim ofukem z PC ventilátorů. Odparem jsem schopen snížit teplotu asi o 3°C(na těch 21-23). Záleží, jak je doma horko. V létě je doma až 26°, takže ventilátor sníží teplotu vody na 23°C. To je pořád moc. Kompresorový chladič stojí asi desítku. I to je moc :D
Uvažuji tedy o předělání autochladničky. Tam bývá peltier, větrák, chladič...
Nebo uvažuji o pořízení pouze nějakého malého peltiera. Hlinikových chladičů mám doma hodně. Nějaké ventilátory z PC taky.
A teď otázky. Vzniká elektřina na vodičích peltiera, když je jedna strana ochlazována? Nebo vzniká jen, pokud se ta jedna strana zahřívá? Pokud by el.vznikala i při ochlazování jedné strany článku, roztočí vzniklé napětí/proud nějaký ventilátor? Ventilátor by ofukoval hladinu nádrže a tím by rozdíl teploty mezi vodou a vzduchem byl asi 3°C. Prvotní rozdíl teplot bych musel nastartovat třeba zmraženou vodou v PET.
Bude pro tento kutilský počin lepší 12V peltier, nebo spíše menší napětí? Nebo se zaměřit spíš na vyšší proudy u peltiera?
děkuji
Zabudni na peltierove články. Ich účinnosť je mizerná a zároveň prechod tepla z teplého na studený koniec článku je tak veľký, že takéto riešenie len zvýši teplotu vody v akváriu. Nesmieš totiž zabudnúť, že peltier vyrába elektrinu prechodom tepla z teplého konca článku na studený a tým pádom zohrieva priestor, ktorý chceš vlastne chladiť. Viac by si dosiahol, keby si na jeho miesto dal kus penového polystyrénu ako tepelnú izoláciu. Alebo peltiera napájal zo siete - trochu by chladil, ale za cenu obrovských strát.
dal by som čerpadlo a prietokovy chladič s ventilatorom.
Tiež by si to len zohrial. On chce to akvárium chladiť na nižšiu teplotu (na<23°C) ako má okolie (cca 26°C).
průtokový chladič s ventilátorem - o kolik by snížil teplotu vody? Nebudou to taky ty 3°C?
Nyní ofukuji hladinu pc ventilátorem. Teplota se sníží o 3°C. Toto řešení jsem našel na netu. A v podstatě každý, kdo ofukuje a chladí odparem, tak hlásí snížení teploty vody v akvarku o ty 3°C oproti teplotě v místnosti.
A domnívám se, že průtokový chladič s ventilátorem je v podstatě totéž, co ofukovaní hladiny. A tudíž se sníží teplota v akvárku o ty 3°C.
tak navin kusok medennej trubky a pripoj na vodovod, a ponor do akvaria.
Asi bych dotaz položil v rubrice akvaristika.
Kutilsky bych to řešil posazením akvárka do větší misky a chladil vodou z vodovodu i třeba průtočně nebo přikládáním či vkládáním plastových chladících obalů.
Namražené PET s vodou - takto to děláme, pokud je doma už moc teplo. Je to ale práce navíc a není to jen přes léto. Doma topíme na 23 - 24... (Axelotly máme od jara, kdy se už netopilo, takže topnou sezonu jsme spolu ještě nezažili).
Akvarium v misce a průtoční ochlaz z vodovodu. To by asi spotřebovalo hodně vody. Protože máme opravdu hodně zatepleno a TČerpadlo, rozdíl v nákladech na teplo z 20 na 24°C jsou doslova nějaké stovky Kč za rok(dražší to bylo před pár lety, jak byla el.zastropována). Množství vody, které by ochladilo vodu v misce pod akvárkem na 18 bude nejméně 1000kč za rok. Spíš více. A nerad plýtvám s vodou. Navíc, akvarko mají děcka v pokojíku. Přívod a odvod vody je v tom místě téměř nemožný. Umístit akvárium blíže kanalizace a vodovodu je taky téměř nemožné, protože by tvorové nebyli na očích. Byl by to rozdíl asi jako mít fotku na nástěnce, nebo v albu ve skříni.
To téma může být i v akvaristice, ale spíše mi šlo původně o to kutilství - peltier, autolednička....
Ještě se vyrábějí chladící tácy, ale do těch levných se vkládají ty modré chladící vložky. Zda se dělá něco podobného za rozumnou cenu na elektřinu nevím. Jak tady píše jeden z přispěvovatelů chladit pomocí měděné průtočné trubičky, tak mi to připomnělo mého kolegu z 80 let minulého století. V paneláku byla v zimě odstávka tepla a on měl dvě malé děti. Teplá voda tekla, tak si v práci udělal redukci z vodovodu na slabou polyetylénovou hadičku o vnitřním průměru 6-8mm. Vyfasoval celou špulku hadičky (100 metrů), redukci napojil na vodovod s teplou vodou a celou hadičku s několika závity natáhl pod stůl, ke gauči u televize a do postele, konec (odtok) po 100 metrech upevnil do vany. Můžeš to udělat obdobným způsobem na tu studenou vodu. Je to vopičárna ale nemusí to běžet celý rok a nebo změnit druh rybiček na teplomilnější. Bohužel teplomilnější rybičky mají většinou větší nároky na chov a chtějí i větší nádrž.
Také můžeš vzít chladící víko z chladícího boxu do aut a dát ho na akvárko a k tomu nějaký časový spínač.
Peltiér má malou účinnost. Takže odvedete 3x víc tepla než kolik ho vysajete. No ale to by asi nebyl největší problém. Problém by byl, kde vzít velký stejnosměrný proud na napájení peltiéra. Ty bývají na malé napětí a velký proud. Takže je poteba hledat průnik toho, jaké jsou dostupné peltiéry a jaké jsou dostupné zdroje, přičemž ten zdroj bude potřeba nějak řídit. Vzpomínám si, že mě nějak chladící schopnosti peltiéra moc neoslnily, ale neměl jsem nikdy čas si s tím víc hrát.
Spíš by se dalo uvažovat o nějaké vyřazené lednici (která ale ještě lední), ta by byla skoro zadarmo a bylo by to jako ten kompresorový chladič, který právě stojí minimálně desítku (navíc je to věc, kterou nemaji obchody v šuplíku, ale jen na objednání).
Ještě existují tepelné trubice (heat-pipe), ty taky dokáží srazit teplotu o nějaký stupeň. Přitom je to pasivní řešení, trubička, ve které je nějaký freon (teď po zákazu freónů to bude něco jiného), který se na jednom konci odpařuje a na druhém kondenzuje a stéká dolů (velmi zjednodušeno).
No nad těmi heat-pajpami jsem taky uvažoval. Ale mám za to, že "freon" bude kondenzovat až když se ochladí, ale ovzduší má teplotu vyšší, než je voda. Takže nezkondenzuje. Na PC to funguje, protože procák má vyšší teplotu, než je vzduch v okolí.
A roztočený ventilátor na chladiči sníží teplotu o 3°C, jen pokud bych žebroví pokropil vodou.
Na staré ledničky bez kompresoru se dávaly zezadu mokré hadry. Chladivo tam byl asi freon pro vyšší účinnost. Takže heat-pipe chladič na PC by asi snížil teplotu o více jak 3°C, ale musel by se furt máčet. To ale asi nikdo dělat nebude
Trochu jsem dumal a udělám to takto.
Koupím 12V/3A peltiera, vodní čerpadýlko, hadičku, výměník tepla voda/peltier. Chladič, ventilator, zdroj mám. A buď koupím termostat do zásuvky s 2m dlouhou sondou(který bude vypínat zdroj+čerpadlo), nebo mám pcb modul termostatu s 1m dlouhou sondou(ten by vypínal jen čerpadlo a zdroj by musel být stále připojený k síti). Krabici buď mám, nebo koupím.
Odzkouším 3A peltiera a ten můj chladič, jestli to bude stačit. Pokud ne, koupím silnější. Odhadované náklady jsou zatím do 500kč. Pokud bude třeba termostat a chladič, tak ještě +500kč.
Peltier má mizernou účinnost. Jiná možnost, v mém případě, ovšem není. Kompresorové chlazení je hodně drahé a vcelku hlučné(54dB). Víko z autochladničky je taky peltier. Ofuk větrákem ubere pouze 3°C. Vkládat celý rok zmraženou vodu je nepohodlné. Vodu z vodovodu do toho místa nenatáhnu a navíc je to plýtvání vodou.
Máte ještě nějaký postřeh, na co jsem zapomněl při návrhu chlazení?
Chladit budu 20-40L. Potřebuju to snížit o 8-10°C.
děkuji za váš čas a pomoc
A do té akvaristické poradny jsi to nedal? Třeba to už někdo má vyřešené, ale sem ke kutilům nechodí.
Pokud to myslíš opravdu vážně, tak aktivní chladiče akvária. Ale začíná to tak na 7-8 tisících.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/chlazeni?gad_source=1&gbraid=0AAAAADwPpIf63HF9GicrDiRQA9JbxQVtG&gclid=CjwKCAjw3P-2BhAEEiwA3yPhwCtw18Psx8kTlBgEG7S-BllliW8A-jyyKKb75NsWUShZALnh7nwMDxoCGUMQAvD_BwE
Kompresorová auto lednice u Číňanů začíná na 4k. Buď honit vodu skrz ní, nebo na léto přestěhovat axolotla do lednice.
Peltiera bych zavrhl, je to levný, ale ta účinnost je tak mizerná, že to na tu auto lednici ušetří za chvilku.
No, mám objednány věci na peltiera, jak jsem psal, jak to udělám. Než to z Čajny dojde, tak to chvíli potrvá. Pak dám vědět. Vzal jsem 12V/3A na zkoušku. 36W by snad 20L mělo ochladit o pár stupňů. Chlazení nepojede nonstop. Možná polovinu doby. 18W x 24h x 365dní x 2kč/kwh = 315kč/rok elektřiny. Vstupní náklady jsou zatím do 500kč. A počítám, že možná to bude ještě dalších 500kč.
Výhoda - hlučnost skoro nulová(moožna ventilator na ochlazování chladiče na peltieru).
Kompresor- hlučnost cca 50dB. Cena od 4000kč z Čajny. Návratnost 4000-1000 a děleno 315kč. Cca 10let. Hmm. To nevím, jestli kompresor z Čajny vydrží.
Není 2 Kč/kWh nějak málo?
Dívalem se až nyní na fakturu a opravuju, pardon. Spot - 5kč vč.distribuce, daně... /kWh