Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem betonova podlaha - izolace ci ne?

Ahoj,

mám starší domek, kde potřebuju udělat podlahu, rozvody a vlastně všechno.

Stávající podlaha v 1np nad sklepem byla jen nearmovaná vylitá 6cm šlupička mezi traverzama, posypaná škvárou a přikrytá hromatou velmi nekvalitného betonu. To už je pryč. Chtěl bych do toho, do výšky traverz, vylít armovaný beton - samozřejmě to předtím pořádně podšprajcovat, než beton vyzraje. Vychází to na vrstvu 9-11cm betonu. Má smysl dávat tam mezivrstvu polystyrenu? Max bych se asi dostal na nějaké 4cm, aby z betonu ještě vůbec něco zbylo.

Sklep není studený, historické minimum v něm bylo asi 7°C, já v přízemí topím tak max na 15 a víc není potřeba.

Co vy na to?

Zkus použít keramzit-beton. Místo kameniva se používá keramzit a má tepelně izolační vlastnosti. Dělá se také beton s polystyrenem, ale nevím zda by vyhovoval pevnostně.:-)
Polystyrenbeton je varianta lehkého izolačního betonu, jehož součástí jsou granule z pěnového polystyrenu. Jeho výhodou je menší hmotnost oproti klasickému betonu a lepší tepelně izolační vlastnosti. Mezi jeho přednosti patří již zmíněná dobrá tepelná izolační vlastnost, lehkost ale také odolnost pro plísním, hlodavcům a je nehořlavý. Výroba však není úplně jednoduchá. Mezi největší problém patří elektrostatická odpudivost a hydrofobie granulí pěnového polystyrenu, které stojí za příčinou obtížné mísitelnosti a nepříznivě tak ovlivňují výslednou homogenitu této betonové směsi. To praví Wikipedie, ale většina betonárek ho nabízí.
https://www.merit-slatinany.cz/keramzitbetony

Betonárka u nás keramzitový beton přestala dělat pro nezájem, polystyrenem lehčený beton mi zase nedoporučili kvůli pevnosti (a pro jistotu ho teda nedělají taky). Asi to risknu bez izolace úplně - ze strany stropu sklepa možná není kvůli průchozí výšce. Maximálně si koupíme papuče...

Není to tak jednoduché, ty papuče. Pokud budete mít podlahu chladnější než okolí, tak máte zaděláno na kondenzaci vlhkosti a plísně. A to, že tam nyní moc netopíte, - zítra to může být jinak a potom je škoda to znovu předělávat. Tu šlupičku betonu bych zespodu podepřel, vymetl pryč tu škváru a nahradil izolantem tak, aby se na zbytek nechal udělat armovaný beton 7-8 cm.

Já neroumím otázce" Stávající podlaha v 1np nad sklepem byla jen nearmovaná vylitá 6cm šlupička mezi traverzama, posypaná škvárou a přikrytá hromatou velmi nekvalitného betonu"

Proč to má zůstat? Polyš má smysl tam dávat. Vybourat a na traverzy položíš kari sít. A udělat klasický postup. Nevím, co máš za traverzy.
Navař na traverzu kari sít. Pod sítí počítej 2 cm betonu. zbytek doplníš polyšem. Výška podlahy třeba 7 cm. Samo podšprajcovat a potom ještě dolepit zespodu polyš.