Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ponorné čerpadlo vyhazuje chráničku

ahoj, rad bych se zeptal,

dnes mi ponorné čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič. nevím, zda to může mít souvislost, ale začalo to po té, co jsem ho vyndal ze studny, utáhl hadici a znovu do studny vrátil. 10 min po této akci shazuje proudový chránič ať ho zkusím zapnout přes jakoukoli zásuvku v domácnosti. do této chvíle fungovalo naprosto bez problému. podotýkám, že je již cca 12-13 let staré.

je to něco, co je smysluplně opravitelné a nebo je to na nové čerpadlo?

děkuji

Jistič vyhazuje nadměrný odběr, chránič nesymetrický odběr. To znamená, že má pumpa svod a část proudu teče někam do země/vody, což nemusí až tak vadit, pokud to není moc a mohlo by to běhat jen na jistič bez chrániče.

Pokud to vyhodí chránič, tak je to zcela zjevně moc! Chránič vyhazuje 30mA, ale už při proudu 10mA teče člověkem proud způsobující křeče takový, že se nemusí být schopen se pustit.
Provozovat dnes jakékoliv čerpadlo bez chrániče považuji za nezodpovědný hazard.

1) instalace bez chrániče považuji za historické a zralé na rekonstrukci. Pro koupelny je povinný snad 30 let a kdo nebyl blbej, dál ho i na zásuvky (kde je povinný 20 let). O čerpadlu ani nemluvě.
2) dokud ten svodový proud teče jen do země, tak nikoho neohrožuje. To se ale může velmi rychle změnit, jakmile do tý vody/na to čerpadlo během vytahování někdo sáhne. A s mokrýma rukama proud >30mA, to spíš nepřežije než naopak.
3) ten chránič udělal přesně to, co udělat měl - ukázal na vadné zařízení. To čerpadlo je vadný a nesmí se používat do opravy (IMHO neekonomické u levné kalovky) nebo výměny.

Někam "do elektriky" se dostala, po zpětném osazení do studny, voda/vlhkost. Mohlo dijít k poškození přívodního kabelu, zaústění kabelu do čerpadla, nebo, pokud bylo čerpadlo delší dobu bez vody, tak povolilo možná částečným vyschnutím už volnější gufero na hřídeli. Chránič vypíná vždy, pokud dojde k poklesu izolačního stavu, což je izolační odpor mezi fázovým vodičem a ochranným vodičem, případně kovovou kostrou čerpadla.
Dobře prohlédnout přívodní kabel a čerpadlo, pokud se nenajde vnější poškození, demontovat část čerpadla s přívodem a zkontrolovat vnitřek. Nejlépe pak změřit izolační stav mezi uvedenými potenciály (fáze proti kostře/ochrannému vodiči) měřičem izolačního stavu, megmetem min. 500V. Ne běžným multimetrem, ten namá potřebné měřící napětí. Pokud se zjistí voda/vlhkost v čerpadle, zjistit důvod a pokud jde o gufero, demontovat rotor, stator s vinutím vysušit (el. trouba na max. cca 70 st.C), vyměnit gufero a po kontrole dalším měřením, smontovat vše zpět.
Je velká výhoda, že bylo čerpadlo zapojeno přes chránič. Pokud by chránič nebyl osazen, došlo by k nevratnému poškození čerpadla zkratem.
V elektrokontejnerech se občas najdou čerpadla, která jsou takto "poškozena" a přitom jsou, poměrně snadno, opravitelná. ;-)