ponorné čerpadlo vyhazuje chráničku
ahoj, rad bych se zeptal,
dnes mi ponorné čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič. nevím, zda to může mít souvislost, ale začalo to po té, co jsem ho vyndal ze studny, utáhl hadici a znovu do studny vrátil. 10 min po této akci shazuje proudový chránič ať ho zkusím zapnout přes jakoukoli zásuvku v domácnosti. do této chvíle fungovalo naprosto bez problému. podotýkám, že je již cca 12-13 let staré.
je to něco, co je smysluplně opravitelné a nebo je to na nové čerpadlo?
děkuji
Pokud je 12 let staré tak koupit nové. Většina levných ponorných čerpadel je v podstatě neopravitelná a kdyby byla tak po tak dlouhé době nikdo nedrží náhradní díly.
ok, dobra.. a jen tak mimochodem, jaký je rozdíl v tom, že to shazuje chráničku a nikoli jistič?
Jistič vyhazuje nadměrný odběr, chránič nesymetrický odběr. To znamená, že má pumpa svod a část proudu teče někam do země/vody, což nemusí až tak vadit, pokud to není moc a mohlo by to běhat jen na jistič bez chrániče.
Pokud to vyhodí chránič, tak je to zcela zjevně moc! Chránič vyhazuje 30mA, ale už při proudu 10mA teče člověkem proud způsobující křeče takový, že se nemusí být schopen se pustit.
Provozovat dnes jakékoliv čerpadlo bez chrániče považuji za nezodpovědný hazard.
Nesmysl. Téměř všechna čerpadla se provozují bez chrániče. Většina instalací ho prostě nemá. Chrániče jsou jen v nových domech, či rekonstruovaných. Ten svodový proud teče do země a nikoho neohrožuje.
1) instalace bez chrániče považuji za historické a zralé na rekonstrukci. Pro koupelny je povinný snad 30 let a kdo nebyl blbej, dál ho i na zásuvky (kde je povinný 20 let). O čerpadlu ani nemluvě.
2) dokud ten svodový proud teče jen do země, tak nikoho neohrožuje. To se ale může velmi rychle změnit, jakmile do tý vody/na to čerpadlo během vytahování někdo sáhne. A s mokrýma rukama proud >30mA, to spíš nepřežije než naopak.
3) ten chránič udělal přesně to, co udělat měl - ukázal na vadné zařízení. To čerpadlo je vadný a nesmí se používat do opravy (IMHO neekonomické u levné kalovky) nebo výměny.
Na pumpy Sigma jsou náhradní díly i na ty, které dělal ještě Sigmund v 19. století.
nene, je to nejake takovehle bibo https://www.extol.cz/cerpadlo-ponorne-na-znecistenou-vodu-750w-13000l-h akorát ze z roku 2011
Pokud je to něco takového tak to není vodárna a rovnou to zahod.Pokud by to byla Nautila tak zmer izolační odpor a prozrad ho
To s tebou souhlasím, ale to nyní nejsou levná čerpadla.
Někam "do elektriky" se dostala, po zpětném osazení do studny, voda/vlhkost. Mohlo dijít k poškození přívodního kabelu, zaústění kabelu do čerpadla, nebo, pokud bylo čerpadlo delší dobu bez vody, tak povolilo možná částečným vyschnutím už volnější gufero na hřídeli. Chránič vypíná vždy, pokud dojde k poklesu izolačního stavu, což je izolační odpor mezi fázovým vodičem a ochranným vodičem, případně kovovou kostrou čerpadla.
Dobře prohlédnout přívodní kabel a čerpadlo, pokud se nenajde vnější poškození, demontovat část čerpadla s přívodem a zkontrolovat vnitřek. Nejlépe pak změřit izolační stav mezi uvedenými potenciály (fáze proti kostře/ochrannému vodiči) měřičem izolačního stavu, megmetem min. 500V. Ne běžným multimetrem, ten namá potřebné měřící napětí. Pokud se zjistí voda/vlhkost v čerpadle, zjistit důvod a pokud jde o gufero, demontovat rotor, stator s vinutím vysušit (el. trouba na max. cca 70 st.C), vyměnit gufero a po kontrole dalším měřením, smontovat vše zpět.
Je velká výhoda, že bylo čerpadlo zapojeno přes chránič. Pokud by chránič nebyl osazen, došlo by k nevratnému poškození čerpadla zkratem.
V elektrokontejnerech se občas najdou čerpadla, která jsou takto "poškozena" a přitom jsou, poměrně snadno, opravitelná.
perfektně popsáno, že i lajk rozumí děkuju! na tu vlhkost jsem pomýšlel, takže jsem vše nechal dva dny na slunci, což nepomohlo a chránič spadl znovu. teď zkusím podle tvého návodu
Jako dobrý, rozebrat si to čerpadlo pro poučení se co a jak, a kdyby se přece nepovedlo, tak lídl to jistí 😉
p100372210