
náhrada staré žárovky ledkou
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na lustru značka max 120w chtěl bych tam dát nejakou hodně svítící LED ŽÁROVKU bílou, tady když dám silnější než předepsaných 120w vadí????
děkuji
rpmanS
zvaž dobře užitečnost starého lustru: i kdyby měl keramickou objímku, bude mít uvnitř spálené zkřehlé kontakty, které už nepruží.
led žárovky 18-20w odpovídají těm tvým 120w. taky se dělají s velkými koulemi, což je fajn kvůli rozptylu světla:
https://www.svet-svitidel.cz/led-zarovka-e27-20w-265v-3000k/
https://www.svet-svitidel.cz/led-zarovka-e27-20w-265v-4000k/
svítivost to má slušnou, životnost čínskou.
jestli chceš svítivější lampy, musíš navštívit grow shopy.
děkuji za vysvětlení ale zapoměl jsem že to není lustr ale stropní světlo tam asi tyto s velkými koulemi eeee
něco takového
Nástěnné stropní svítidlo 1xE27/60W/230V
https://www.svet-svitidel.cz/nastenne-stropni-svitidlo-disc-html/
celkem nešikovný tvar. ledky v tom nebudou moc svítit dolů.
pro patici e27 se dělají svítivější ledky, podobné klasickým žárovkám, ale přece jen mají o něco větší délku a průměr.
porovnej, jestli to tam vejde: https://www.svet-svitidel.cz/led-zarovka-e27-20w-230v-3000k/
https://www.svet-svitidel.cz/led-zarovka-ledstar-eco-a65-e27-20w-230v-4000k/
zároveň si říkám, jestli kvůli orientaci světla a odrazného pozadí by nebyl lepší tento typ: https://www.svet-svitidel.cz/led-zarovka-t3-e27-19w-230v-3000k-aigostar-100102fgk/
Dej tam cokoli LED, co se tam vejde a bude mít objímku E27.
100W žárovka s účinností 80% vyrobí 80W tepla.
Jakákoli LEDka s příkonem pod 80W logicky protopí míň a lustru nic nehrozí.
LEDka okolo těch 12-15W nadělá světla asi tak jako ta původní žárovka a dá se normálně sehnat.
Ale klidně tam dej jakoukoli seženeš - slabší budou svítit míň, silnější víc a takovou, co by lustr nezvládnul stejně neseženeš :)
jen pro návrat do reality: 100W žárovka s typickou účinností 5% vyrobí 95W tepla.
lépe na tom byly s účinností halogenky, ale za mnohem vyšší cenu.
proto byly v minulém století oblíbené zářivky, které měly účinnost 8-10% a navíc kvůli délce nevrhaly bodové stíny.
Jo, napsal jsem to blbě. Šlo o to, kolik tepla tam protopila původní žárovka a kolik maximálně může protopit LEDka a že toho nedosáhne ani omylem.
120W je pořád 120W. bez ohledu na teplo. Jedná se o příkon.
Ešte nám nájdi 120W LED-ku.
https://www.ledsviti.cz/led-prumyslove-osvetleni-120w/
Nerob si srandu. Ako chceš priemyslové svietidlo našróbovať do E27 objímky v stropnici? Tak totiž znel dotaz.
Ty jo, co jsem to sem dal za odkaz, sorry
Ještě s tím vysmátým smajlíkek, jdu si dát pár facek...
Proč bych já něco hledal? Já jsem dotaz nepoložil. Pouze jsem reagoval.
Co se týká příkonu LED žárovek, mnohdy u nich bývá uveden příkon LED žárovky (kolik žere elektřiny) a jaký příkon by měla obyčejná žárovka co by svítila stejně. Například na obrázku je to vpravo dole (ta osmiwatová LED žárovka svítí stejně jako kdyby tam byla šedesátiwatová obyčejná žárovka).
S tím by mohl být problém třeba u aut kde jsou ještě obyčejné žárovky, elektronika hlídá příkon a ten podstatně nižší příkon by elektronika mohla vyhodnotit jako přerušené vlákno.
Mnohí ti napovedali, ale! Nekupuj tie, ktoré majú tie mliečne baňky. Stačí ti niečo podobné
![[led-ziarovka-13w-a60-g-e27-230v-filament-neutralna-biela.jpg]](https://www.tako.sk/i/gallery/226/157/led-ziarovka-13w-a60-g-e27-230v-filament-neutralna-biela.jpg)
![[PIW_Z1HRBcFlG65-P1b3uc8g]](https://media.moebelix.com/i/moebelix/PIW_Z1HRBcFlG65-P1b3uc8g/?fmt=auto&%24hq%24=&w=1200)
teda s PRIEHĽADNÝM sklom.
Vyzerajú ako klasické, pritom sú to LED.
Tyhle coby zdroj světla stojí dost za prd a mají význam pouze jako designový prvek(uznávám, vypadají dobře). Hlavní problém tohohle vynálezu je, že to blbě chladí to "jakoby vlákno", takže dosažitelný výkony jsou malý a účinnost jde do háje. Takže jako náhrada žárovky v lampě či lustru, kde je žárovka přiznaná a dotváří charakter svítidla a jde hlavně o efekt, proč ne. Ale jako zdroj světla pro prácí rozhodně ne a volit spíš ty, co vypadají jako chladič s plošnákem.
Ono to má ještě jednu otázku, třeba na svítidle je žárovka max 100W, ale ta hodnota se týka toho svítidla. Do 100W se neroztaví a nepoškodí teplem. Kdyby tam ale člověk nacpal 100W LED a ona se tam vešla (dají se sehnat, ne běžně, ale existují), tak sice neupeče to svítidlo, ale upeče tu LED. Žárovka klidně může fungovat s okolní teplotou 90 i víc °C, ale elektronika a samotný LED to nedají, ty chtějí co nejnižší teplotu.
Hodně svítící tzv. led žárovky mají společný problém a tím je chlazení. Pokud chcete aby vám to hodně svítilo a dlouho, tak pokud jste trochu kutil, vyhoďte objímku a kupte led modul. Některé mají napájecí zdroj integrovaný v sobě, osobně bych vzal samostatný led modul a samostatný zdroj. Je třeba vybírat barvu, uváděna v kelvinech ( 2500K - 6000K ). Do pracovních míst se používají studené bílé, do relaxačních prostor teplé bílé a záleží také na subjektivních pocitech. Potom CRI 80 a výš, maximum je 100. CRI má vliv na na vnímání barev. Nakonec ještě volit dle účinnosti. Někdy je udáván světelný tok na Watt ( lm/W ), jindy jen celková sv. tok v lm, tak je třeba lumeny vydělit Watty a vyjde sv. tok na Watt. Dnes běžně led čipy mají 200lm/W, tak bych hledal led modul, který se bude trochu přibližovat té hodnotě, rozhodně ne nic pod 100lm/W.