Čím hnojit zahrádku?
Mám po otci zahrádku, bylo to jeho hobby, já to moc nemusím, ale když už...
Občas tam něco zaseju nebo zasadím, nějaká rajčata, okurky salátovky, zkusil jsem i jahody, někdy brambory. Ne že bych na tom byl nějak závislý, spíš pro radost, že mi tam roste aspoň něco.
V poslední době mi tam toho moc neroste, možná by to chtělo trochu pohnojit.
Ptal jsem se zahrádkářů, doporučili mi Cererit nebo NPK.
Nedávno jsem jel kolem
https://maps.app.goo.gl/RFEexv1RB2Vzhzux5
https://www.parkon.cz/
hodil jsem tam oko, měli tam kravský, koňský, slepičí hnůj ... i nějaké substráty v pytlích.
Co byste mi doporučili, aby to moc nestálo a abych si tím tu zeminu nějak nezničil?
Nějaký kompost tam nemáš? Substráty i hnojiva jsou teď hodně drahé. Napřed si nastuduj, co které rostliny potřebují a snesou. Třeba v tom NPK je chlorid draselný a chlor většina rostlin nemá ráda, brambory ale třeba ano. Cererit je dobrý, bez chloru a má i stopové prvky, ale už hodně drahý, cca 50 korun za kilo. Občas je někde v akci. Koukni sem a sem. Ale zase je v něm vápník a ten nesnáší kyselinomilné rostliny. Ještě si můžeš koupit Kristalon Plod a květ, balení je na 500 litrů zálivky a působí hned. Pro celkové prohnojení si zkus někde sehnat fůru hnoje a na podzim ho zarýt a tím se podstatně půda zlepší i prohnojí. Ten granulovaný můžeš použít hned pod plodovou zeleninu, tj. ty okurky a rajčata.
Hnojím Cereritem. Nyní se na všem snaží vydělat, tak se začal prodávat Cererit Hobby kde je originální Cererit "nastavený" nějakým sušeným organickým hnojem. Pokud někde v okolí chovají koně a nemají koně na pilinách, tak buď samotné kobylince nebo se slámou. Jak píše Karel 04 ceny hnojiv vyskočily raketově. Jinak ještě používám tekuté hnojivo k plodové zelenině je to za 100,-Kč, jeden litr v hnědé plastové flašce. To se přidává do zálivky a na můj skleník cca 7 m2 to stačí na celou vegetační dobu.
Dnes jsem si v Penny do vozíku přihodil granulovaný kravský hnůj a pytlík Cereritu Hobby.
Tak na podzim uvidíme. Akorát jak se ochladilo se mi moc nechce něco dělat na zahrádce.
Jestli topíš dřevem, tak si schovávej popel.
A taky se nakládají slepičince do vody a po prokvašení se ředí 1:10 s vodou a tím se zalévá -ne na listy. Je to hodně dusíkaté.
Když už pytlovaný hnojivo, tak ten Cererit, Npk a podobné chemické výtvory. Jak píšeš, tak jsou v nabídce i granulovaný hnoje a lidi to koupí. A ještě si myslí, jak jsou v souladu s přírodou. Ale staří sedláci měli zásadu, že hnůj nesmí vyschnout, rozhodit a hned zaorat. Protože hnůj je živý organismus, usušený v pytlích je už jen nosičem té chemie. Ale když to lidi kupují, tak proč jim to nenabídnout .....
Jestli nemáš slepičince, nalož si kopřivy. Celé i s případnými kořeny nacpat do soudku nebo kyblíku a zalít vodou a přikrýt, za pár týdnů máš dobré dusíkaté hnojivo, co sice smrdí víc než močůvka, ale je zadarmo. Ředí se to 1:5-10 a použij to jako zálivku na plodovou zeleninu v létě.
Nejlepší je zkvašené slepičí hovno. Důležité je náležitě ředit a vždy pracovat ve skafandru. (edit: jednorázovém)
Asi by to chtělo jednorázově pořádný živočišný hnůj, ale vím, že to může být problém sehnat a dostat třeba do zahrádkářské kolonie ve městě. My vesničani to máme jednoduché.
Pokud to máš u baráku, zvaž mňam králíky. Pak budeš mís dost svého domácího hnoje. Já to tak provozuji 35 let; na podzim před oráním celoroční produkci hnoje rozvezu po humně.
Kromě toho některé plodiny přihnojujeme, např. erteple před okopčením NPK, kolem rajčat a paprik před okopáním rozhodím trochu močoviny.