Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Skrutky v zasuvkach, isticoch, prepojovacich mostikoch . . .

Ak je tu nejaky ale naozaj elektrikar . . . Zasuvky, napr. ABB, ktore maju este skrutky, alebo istice, prepojovacie mostiky . . . v kazdom z tychto su specialne skrutky, krizove, ale jeden kriz je ako keby na plochy srobovak, malo by to byt FPH alebo FPZ - alebo plusminus, SL/PZ a SL/PH, podla toho aka je ta "neuplna" cast, ci philips alebo pozidriv . . . Chcem sa spytat, aky typ sa pouziva v zasuvkach, isticoch, prepojovacich mostikoch . . . a pripadne aj velkost . . . (zda sa mi ze nie vsade je rovnaky typ)
Alebo ak by niekto nasiel niekde nejaky odkaz . . .

Problém je právě ta nekompatibilita (a zároveň zaměnitelnost) PH a PZ kdy hrozí poškození hlavy šroubu nebo šroubováku při trochu větší síle (která je na utahování potřeba).
PZ mají většinou mezi těmi křidýlky takový prolis (jako je na šroubováku výstupek).
V katalogu nebo datasheetu bývá napsaný i potřebný nástroj, většinou slovně např. Philips #2 nebo Pozidrive #1 (nebo třeba torx 10). A pokud takovou informaci nemám, tak zkoušim, když tam strčim šroubovák, musí tam padnout jak pr**l na hrnec. Jak se trochu viklá, je jasné, že to není ono.
Tohle platí nejen pro elektromateriál, ale obecně. U toho elektromateriálu ještě bývají ty hlavy šroubů dělané tak, že když se vezme plochý šroubovák a trochu se zabere, tak se ta hlava rozlomí ve dví (trpí na to hlavně propojovací můstky, kde je fodně šroubů blízko sebe a jejich hlavičky jsou docela malé). Takže je lepší brát křížový, tím se mi to ještě nepovedlo.

Praveze krizovy mi tam nie moc dobre sedi, skor som dotiahol obycajnym plochym, ale aj to problematicky co sa tyka mostikov, lebo ako vravis, hlava mala, ale drazka siroka, treba maly ale hrubsi srobovak . . . a klasicke ploche su cim vecsie tym sirsie, takze bud uzky a tenky alebo spravne hruby ale vtedy je siroky . . . .