Skrutky v zasuvkach, isticoch, prepojovacich mostikoch . . .
Ak je tu nejaky ale naozaj elektrikar . . . Zasuvky, napr. ABB, ktore maju este skrutky, alebo istice, prepojovacie mostiky . . . v kazdom z tychto su specialne skrutky, krizove, ale jeden kriz je ako keby na plochy srobovak, malo by to byt FPH alebo FPZ - alebo plusminus, SL/PZ a SL/PH, podla toho aka je ta "neuplna" cast, ci philips alebo pozidriv . . . Chcem sa spytat, aky typ sa pouziva v zasuvkach, isticoch, prepojovacich mostikoch . . . a pripadne aj velkost . . . (zda sa mi ze nie vsade je rovnaky typ)
Alebo ak by niekto nasiel niekde nejaky odkaz . . .
Ty šroubky se jmenují slotted Pozidriv (takže šroubováky PZ nebo kombinované SL-PZ). Velkost je PZ1 a PZ2, případně drážka 0.7x4.5 a 1x6. Prodávají se na to také speciální šroubováky (prodejci nářadí tomu spíš říkají combination screw), například šroubovák Swiss Tools obj.č. 5181.2-100. Snad není na závadu, že nejsem opravdový elektrikář (padesátka propadlá už třicet let).
nie, na zavadu to nieje, len som myslel ze elektrikari by v tom mali seriozny prehlad (pracovny nastroj ? )
Diiiky.
Ano, je to tak, původ to má zřejmě v době, kdy se ještě převážně používaly ploché šroubováky, a stále se dají na tyto montáže použít ploché šroubováky nebo křížové šroubováky.
Nikdy jsem se tím nezabýval. Protože každý elektrikář má rozličné nářadí, tak při práci uchopí do ruky takový šroubovák, který právě potřebuje. Bez velkého přemýšlení.
Problém je právě ta nekompatibilita (a zároveň zaměnitelnost) PH a PZ kdy hrozí poškození hlavy šroubu nebo šroubováku při trochu větší síle (která je na utahování potřeba).
PZ mají většinou mezi těmi křidýlky takový prolis (jako je na šroubováku výstupek).
V katalogu nebo datasheetu bývá napsaný i potřebný nástroj, většinou slovně např. Philips #2 nebo Pozidrive #1 (nebo třeba torx 10). A pokud takovou informaci nemám, tak zkoušim, když tam strčim šroubovák, musí tam padnout jak pr**l na hrnec. Jak se trochu viklá, je jasné, že to není ono.
Tohle platí nejen pro elektromateriál, ale obecně. U toho elektromateriálu ještě bývají ty hlavy šroubů dělané tak, že když se vezme plochý šroubovák a trochu se zabere, tak se ta hlava rozlomí ve dví (trpí na to hlavně propojovací můstky, kde je fodně šroubů blízko sebe a jejich hlavičky jsou docela malé). Takže je lepší brát křížový, tím se mi to ještě nepovedlo.
Praveze krizovy mi tam nie moc dobre sedi, skor som dotiahol obycajnym plochym, ale aj to problematicky co sa tyka mostikov, lebo ako vravis, hlava mala, ale drazka siroka, treba maly ale hrubsi srobovak . . . a klasicke ploche su cim vecsie tym sirsie, takze bud uzky a tenky alebo spravne hruby ale vtedy je siroky . . . .
Tak to je snadno řešitelné, když malý tenký šroubovák trochu na brusce zkrátíš, máš z něj malý tlustý šroubovák. Dáš si na něj visačku "na mostíky" a je vyřešeno
to mas teda plus, clovek rozmysla uz deformovane, a na jednoduche veci sa akosi zabuda.
Když mi na tyto elektrošroubky nesedí křížák, tak se taky nestydím utáhnout to plochým. Ale dostatečně velkým, aby seděl na celou šířku šroubu. Mám v kufru různý velkosti, takže snad na každej šroub mám nějakej vhodnej šroubovák.