Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hloubka vrtání - mezibytová stěna

Dobrý den,

prosím o radu. Chápu, že nelze napsat přesné číslo, ale dá se orientačně říct do jaké hloubky lze vrtat do mezibytové stěny? Bytový dům je z konce 90. let a je postavený z dutých cihel. Vnitřní příčky v mém bytě mají 12.5cm včetně omítky z obou stran.

Potřebuju vyvrtat díry hluboké 8 cm pro zavěšení hrazdy a mám strach, že provrtám sousedům vodu/elektřinu, pokud v tom místě na jejich straně povede.

Předem díky za jakékoliv rady nebo podněty
Adam

Vnitřní příčky v mém bytě mají 12.5cm včetně omítky z obou stran.

Takže štorcka z duťáku.
Pochybuju, že mezi byty je tahle zeď.
Tam bude minimálně 15cm a jestli jsou dělicí stěny mezi byty nosné, tak min30 cm nebo panel.
Na štorcku bych se bál hrazdu pověsit, i když na nich běžně visí bojler.
Ale ten není dynamicky namáhaný jako hrazda.
Voda vede vodorovně a svisle, takže to bys mohl odhadnout.
Většinou odbočuje ze šachty stoupaček a ta bývá u wc nebo koupelny.
Dráty by měly být taky tak, ale lidová tvorba je potvora.
Na ty se dá půjčit očuchávací zkoušečka.
Drátyk k sousedům vedou na jejich straně zdi.
Tady v poradně je určitě několik dotazů na zavěšení box pytle nebo hrazdy. Zkus pohledat.

Pokud je to dům z 90 let tak by měla být někde k dispozici projektová dokumentace a podle ní se zařídit. Musí jí mít majitel domu a také by měla být v archivu stavebního úřadu. Jinak by mezi byty měla být zeď silnější ( kvůli hluku).

Někde dělají ofuky, ale tobě jde jen o kopii výkresu jedné stěny nebo bytu. Záleží na tom jaký mají pořádek v archivu. Osobně bych nic neříkal o hrazdě, ale například montáž poličky, zrcadla či kotvení knihovny, nebo si vymysli něco lepšího. Taky můžeš přijít s výmluvou na hluk s vedlejšího bytu a chceš si nechat prověřit u znalce zda je stěna v pořádku. Těch možností je hodně. Jelikož nevím čí je byt tak uvádím i tyto možnosti.