Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Momentový šroubovák

Ahoj všem, poradili byste mi, jaký je dobrý a levný momentový šroubovák? Hlavně kvůli elektrikářským šroubkům, abych věděl jako silou je mám dotahovat. Párkrát se mi už stalo, že sem to utahoval moc a pak zásuvka třeba praskla nebo se strhal závit, tak bych tomu chtěl předejít. Prý to existuje v čistě mechanickém provedení, že se nějakým pootáčením nastavuje síla. Máte s tím někdo zkušenosti?

Na to je každá rada drahá. Šroubky mají různé průměry, různé závity, šroubuješ je jednou do kovu, po druhé do plastu, některé jsou ocelové některé mosazné atd. Pokud seš začínající kutil nebo elektrikář tak tě praxe naučí. Prostě to zkrátka párkrát urveš no a časem zjistíš jakou silou co dotahovat. Žádnej učenej z nebe nespadl.:-)

Revizák tam pouze poznal, že je to dostatečně utažené ale ne zda je to přetažené. Jeho momentový šroubovák mu začal přeskakovat při té jeho zadané síle, ale zda je to utažené více nepozná. V mládí jsem opravoval nákladní automobily a byly též stanoveny utahovací momenty na různé komponenty. Momentový klíč měl však pouze mistr a pokud jsem ho potřeboval musel jsem si pro něj za mistrem přes celou dílnu zajít. Občas tam také nebyl. Pár šroubů jsem strhnul a pak se to naučil utahovat. Pro zjednodušení stačí mít na různé velikosti šroubů různou délku vratidel, prostě neutahovat vše jednou "Golinou". Samozřejmě, že pokud sestavuješ takové rozvaděče jak jsi dal na odkazu, pak má smysl mít momentový šroubovák, ale tím by tě měl vybavit zaměstnavatel. :-)

Rozhodně to není nesmysl, člověk ten krouťák tak dobře neodhadne a když si to nemá na čem nacvičit, tak už vůbec ne. A tam kde je to kritické, nemá cenu si namlouvat, že to dám na citovku :D Doporučil bych momentové šroubováky Wiha, bohužel stojí tak šest litrů jeden. Ale nejspíš půjde najít něco podobného za rozumnější cenu. Ty Wiha jsou spíš do výroby než takhle občas utáhnout šroubek.

Možná by pomohlo jenom informativně si opsat utahovací momenty jednotlivých M závitů.Tabulky na to existují.No a už jenom srovnání rozdílů utahovacích momentů ho nakopnou.Ale mám zkušenost ze své praxe že to někomu prostě nesedne a bude strhávat občas závit protože povědomí že by to mohlo povolit je silnější než různé rady a tabulky.