Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak lokalizovat komín?

Potřebuji v domě natáhnout mezi patry ethernetové kabely. Jako nejlepší řešení pro vedení mezi patry mi z různých důvodu přijde využití jednoho nevyužívaného komínu (ideálně ten levý, zaznačený šipkou; teoreticky použitelný by byl i prostřední komín), kdy bych v jednom v 1. a 2. NP komín navrtal, prostrčil do něj kabel a ten vyvedl v dalším patře.

Jak mám ale komín lokalizovat a strefit se ideálně přesně doprostřed něj? Nemohu si dovolit rozvrtat v obou patrech celé zdi nebo navrtat jiný komín. Přiložené plány jsou spíše jen orientační a na odměření dle nich se moc spoléhat nejde.

Ty nemáš ve sklepě na komíně čistící dvířka? Pokud ano tak kolmo nahoru by měl být komín. Uskákané komíny se dělaly pře mnoha léty v patrových obytných domech. Jinak si moc naděje nedělej i kdyby si měl kabelový lokátor. Kdysi jsem si ho chtěl vypůjčit od známého, který zaměstnává deset elektrikářů a přístroj měl profi a ten mě vyvedl z omylu, že vše co je pod omítkou najdu. Pokud by si spouštěl nějaký drát se závažím tak ho budeš mít pokud možno uprostřed komínu. Když připočteš sílu zdiva komínu tak to bude dost daleko od omítky a tím pádem i bude větší nepřesnost. Vrtej pod stropem garáže malým průměrem, tam tě to nebude tolik bolet. Pak se prodávají malé kamery k tabletům a zjistíš kde jsi.:-)

Takže ani v jednom patře není vstup do komínu* (zděř) ani vybírací otvor (branka) na popel/saze? Jinými slovy vede přímo ze sklepa až na střechu?

*) může být na zdi nenápadné víčko nebo je otvor zazděný, zkusit zjistit poklepáním.

BTW: Pokud je ten dům postavený podle těch výkresů, tak bych se bál i zatlouct tam do zdi hřebík, aby to nedopadlo takhle:

Proč?

Ty výkresy rámcově sedí, jen je člověk musí trochu poposouvat. Jako referenční bod můžeš vzít ty tři pravé komíny, ty by měly být rovné.

...Jako referenční bod můžeš vzít ty tři pravé komíny, ty by měly být rovné.

V technických výkresech není (nemělo by být) místo pro výraz "měl by být". Protože pak se někdo může divit že přesekne kabel pro přívod elektriky do baráku nebo udělá díru do přívodu plynu v místech kde by to nemělo být.
3-[:x:

A víš jistě, že tam ty ventilačky jsou, když jsou na střeše zaslepené a nikde žádná dvířka?

Pokud tam tedy jsou tak horní patro je ok, tam uděláš otvor - strčíš kabel a je v komíně.
Jak ho dostaneš kabel v dolním patře do vyvrtaného otvoru?
Tam bude potřeba trochu vetší otvor.
Nebo na konci kabelu magnet a lovit konec kabelu v komíně?

Jak se toto dělá?

Jo, jsou tam, ve sklepě jsou dvířka a dá se do nich podívat.

Pokud tam tedy jsou tak horní patro je ok, tam uděláš otvor - strčíš kabel a je v komíně.

No ale jak trefím ten otvor přesně do komína?

Kabel by měl jít protáhnout snad jednoduše, když budu mít ty dva otvory. V jednom patře strčím do komína kabel, v druhém nějaký drát/protahovák a oba ve sklepě svážu a pak kabel vytáhnu pomocí drátu.