Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úsporná sprchová hlavice a staré potrubí

Dobrý den,

prosím o radu. Rozbila se nám stará sprchová hlavice, a tak jsme místo ní pořídili novou - úspornou. Konkrétně se jedná o Grohe Vitalio 100, průtok vody je 5,7 litrů za minutu. Když teď ale pustíme sprchu, ze zdi v místech blízko vodovodní baterie se ozývá hučivý/bručivý zvuk, trochu podobný bzučení úlu. Nikdy před tím, dokud jsme měli hlavici normální, se takový zvuk neozýval.
Jestli tomu správně rozumím, při použití úsporné hlavice se zvyšuje tlak v potrubí. Bydlíme v paneláku, kde je tahle část potrubí, pokud vím, velmi dlouho neměněná, plus minus 30 let.

Je potřeba se zvuku nějak obávat? Mohlo by se stát, že vyšší tlak může potrubí poškodit - např. že by mohlo dojít k poškození spojů a následně prosakování, nebo k jiným problémům? Bojím se, aby se úsporná hlavice nakonec pěkně neprodražila.

Případně ještě jedna otázka - pokud už volit úspornou hlavici, bylo by v tomto případě lepší zvolit např. hlavici s průtokem kolem 10 litrů za minutu? Nebo je i to nevhodné a bylo by nejlepší pořídit sprchu bez omezení průtoku?

Předem moc děkuji.

loading...

Aha, dobře, děkuji za odpověď. Vůbec se v tomhle nevyznám...

Moje úvaha byla taková, že do potrubí (respektive do vodovodní baterie), když je voda puštěná, přitéká nová a nová voda, jenže odtékat může jen sníženou rychlostí, protože sprchová hlavice vlastně vytváří překážku. Voda se tedy někde musí hromadit... Proto mě napadlo, že se v potrubí zvyšuje tlak.

Jestli by to tak ale nebylo, čím si tedy vysvětlit ten zvuk?

Proudenim vody v potrubi. Pri urcite rychlosti se kolem prekazek (usady v potrubi, kolena apod.) staci jinak a pak to vydava takove zvuky. V dome mam v jednom miste kus privodni trubky s vodomernou soustavou volne ve vyklenku. Kdyz bezi voda nekde naplno a prutok je vetsi, je zvuk tissi nez kdyz voda tece mene s tudiz pomaleji. Muze to otravovat, ale rozhodne to nic neposkozuje.