Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úsporná sprchová hlavice a staré potrubí

Dobrý den,

prosím o radu. Rozbila se nám stará sprchová hlavice, a tak jsme místo ní pořídili novou - úspornou. Konkrétně se jedná o Grohe Vitalio 100, průtok vody je 5,7 litrů za minutu. Když teď ale pustíme sprchu, ze zdi v místech blízko vodovodní baterie se ozývá hučivý/bručivý zvuk, trochu podobný bzučení úlu. Nikdy před tím, dokud jsme měli hlavici normální, se takový zvuk neozýval.
Jestli tomu správně rozumím, při použití úsporné hlavice se zvyšuje tlak v potrubí. Bydlíme v paneláku, kde je tahle část potrubí, pokud vím, velmi dlouho neměněná, plus minus 30 let.

Je potřeba se zvuku nějak obávat? Mohlo by se stát, že vyšší tlak může potrubí poškodit - např. že by mohlo dojít k poškození spojů a následně prosakování, nebo k jiným problémům? Bojím se, aby se úsporná hlavice nakonec pěkně neprodražila.

Případně ještě jedna otázka - pokud už volit úspornou hlavici, bylo by v tomto případě lepší zvolit např. hlavici s průtokem kolem 10 litrů za minutu? Nebo je i to nevhodné a bylo by nejlepší pořídit sprchu bez omezení průtoku?

Předem moc děkuji.

loading...

Aha, dobře, děkuji za odpověď. Vůbec se v tomhle nevyznám...

Moje úvaha byla taková, že do potrubí (respektive do vodovodní baterie), když je voda puštěná, přitéká nová a nová voda, jenže odtékat může jen sníženou rychlostí, protože sprchová hlavice vlastně vytváří překážku. Voda se tedy někde musí hromadit... Proto mě napadlo, že se v potrubí zvyšuje tlak.

Jestli by to tak ale nebylo, čím si tedy vysvětlit ten zvuk?

Proudenim vody v potrubi. Pri urcite rychlosti se kolem prekazek (usady v potrubi, kolena apod.) staci jinak a pak to vydava takove zvuky. V dome mam v jednom miste kus privodni trubky s vodomernou soustavou volne ve vyklenku. Kdyz bezi voda nekde naplno a prutok je vetsi, je zvuk tissi nez kdyz voda tece mene s tudiz pomaleji. Muze to otravovat, ale rozhodne to nic neposkozuje.

Je to věštění z křišťálové koule, ale může to být nějakou náhodnou rezonancí nečistot, kamínků, usazených v potrubí před vodovodní baterií, která se projevuje při daném průtoku. Předpokládám, že již máte pákovou baterii a ne starou otočnými kohoutky s kuželkami, které tohle s oblibou dělaly. Doporučil bych sundat příležitostně baterii a propláchnout potrubí popř. sítka v přívodu od nečistot. Poškození potrubí tímhle jevem se ale bát nemusíte.

Moc Vám děkuji za odpověď, tím by to mohlo být...
Baterie je už páková, kdysi se měnila za původní s otočnými kohouty, ale je to už dlouhé roky.
Myslím dokonce, že po sprchování s novou hlavicí nám pak v kuchyni tekla chvíli trochu rezavá voda, ne moc, ale na dně hrnce po vaření byla rezavý prášek, takže se tam možná nějaké usazeniny opravdu uvolňují.

Vyskúšaj ešte raz starú hlavicu a potom novú. Ak to ešte raz so starou pôjde ticho a s novou bude bzučať, tak to bude najskôr turbína v úspornej sprchovej hlavici, ktorá je tam kvôli rozdrobeniu prúdu vody. Ak ti ten bzukot nevadí, tak si ho nevšímaj.

Sprchové hlavice normálneho výrobcu (nie Čína!!!) má turbínku na vytvorenie rotácie vody a na rozdrobenie súvislých prúdov vody v tryskách. Ǎno, existujú aj hlavice, kde turbínka vyrába napájanie pre LED. Taká turbínka môže vykonávať aj funkciu úspornosti sprchovania, ale väčšinou nie. Je tam len na oblbnutie zákazníka. Na YT je dosť videí, kde sa dá vidieť funkcia takejto sprchy.