Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Benzín bez ekobiosraček?

Onehdy jsem se poptával, jestli se někde dá koupit benzín kde by nebylo tolik ekobiosraček co se o nich teď diskutuje jak moc ničí motory. Chci věřit, že moje auto to snad nepoškodí, ale mám křovinořez a motorovou pilku s dvoutaktními motory. Taky motorku co mi ji v servisu prý museli čistit ultrazvukem aby se dala našlápnout.
Dostal jsem tip na tohle pro čtyřtakty
https://www.zbozi.cz/vyrobek/aspen-4t-25-l/
a existuje i něco podobného na dvoutakty
https://www.garden-parts.cz/aspen-2t-palivo-pro-dvoutaktni-motory-25-l/p-3631/
Pravda, je to "poněkud" dražší než obyčejný benzín, ale když budu mít jistotu že když na podzim nechám zbytek v nádržích a na jaře bez problémů nastartuji, tak si budu myslet, je to byla dobrá investice.

Poptával jsem se u benzínových pump, jen u jedné mají i benzín VERVA 100 co do zahradních strojků mají doporučovat, ale obsluha u benzínky nevěděla jakou to má výhodu.
Ptal jsem se u Mountfieldu a Werco, ale nedostal jsem použitelné informace.
Údajně asi 11km od nás na kraji jedné vesnice mají prodávat i Natural 98.

Máte někdo s těmito benzíny do zahradních strojků (případně do starých motorek) zkušenost?

Předmět Autor Datum
tie biosračky neničia motory,ale naleptávajú staré typy tesnení vyrobené z prírodného kaučuku a inýc…
audax mobile 07.02.2024 18:56
audax mobile
https://cnn.iprima.cz/od-roku-2024-se-bude-prodavat-benzin-se-kterym-felicie-a-spol-fungovat-nebudou…
nerady 07.02.2024 19:15
nerady
https://www.ceproas.cz/eurooil/sortiment-paliv Otevři si 98.
nerady 07.02.2024 19:22
nerady
Dvoutakt sežere cokoliv a nějakej líh v benzínu je mu úplně šumák. Problém je nestabilita olejů, těm…
bahno 08.02.2024 18:13
bahno
Líh váže vodu. A to fakt v motoru nechceš.
touchwood 11.02.2024 11:03
touchwood
Navíc je silně korozivní. Tady je o tom studie VŠCHT (1.díl): Cy5JzMsvS83LVMjOL8qvAtJFlckZOfnFJZkKZQ…
czcharlie 11.02.2024 22:12
czcharlie
Jdu otestovat pilu. Schválně jsem v ní na podzim nechal ten Aspen s tím, že to přes zimu otestuju, j…
touchwood 11.02.2024 11:03
touchwood
Vzpomněl jsem si na básničku z první republiky, měli tam taky problém s přidáváním lihu do benzínu:…
Yarda 11.02.2024 11:52
Yarda
Euroil má aplikaci kde najdeš benzín co nechceš.
Cat 12.02.2024 21:54
Cat
Dlužno ovšem podotknout, že síť čerpacích stanic Euroilu není příliš hustá a benzin s nízkým obsahem…
czcharlie 13.02.2024 11:33
czcharlie
Možná to bude lepší po koupi RobinOilu.
Prim 13.02.2024 15:28
Prim
Co tedy konkrétně hrozí starším vozům? „Už u současného naturalu E5 s obsahem lihu do pěti procent m…
nerady 15.02.2024 20:57
nerady
Rád bych ,jako strojař a motorář ..s půl stoletím praxe připomenul ,že problém ,o kterém píšete je d…
E250TD 16.02.2024 08:47
E250TD
Jo jo máš naprostou pravdu. Každou lidskou epochu postihl zánik. Některé vlivem přírodních změn a ně…
nerady 16.02.2024 16:45
nerady
Tady si zase někdo cintá pentli: https://www.garaz.cz/clanek/servis-auta-jak-na-to-vyplati-se-tankov…
Yarda 19.02.2024 08:15
Yarda
Pokud chceš tankovat benzín podle toho jaký mají pumpy podíl biolíhu v benzínu, tak pouze u EUROIL a…
nerady 19.02.2024 09:13
nerady
Osobně si myslím, že zanedlouho Natural 95 E5 už nebude k mání ani u EuroOilu. V okolí Pardubic jsou… poslední
czcharlie 19.02.2024 11:35
czcharlie

tie biosračky neničia motory,ale naleptávajú staré typy tesnení vyrobené z prírodného kaučuku a iných prírodných surovín,dnešné moderné tesnenia zo silikonu a iných umelých komponentov tieto prímesy nepoškodzujú a nemajú na ne žiaden vplyv.....

Jdu otestovat pilu. Schválně jsem v ní na podzim nechal ten Aspen s tím, že to přes zimu otestuju, jak se to chová. Za chvíli napíšu.

edit: tak to bylo rychlý. Pilu stačilo naprimerovat a chytla na druhé zatažení.
edit2: Aspen se dá koupit i v 5l balení.

Vzpomněl jsem si na básničku z první republiky, měli tam taky problém s přidáváním lihu do benzínu:

Strejček Václav*) rozumuje:
"Líh ten hnití konzervuje
benzín zase čistí fleky
naše strana přečká věky."

*) nějaký tehdejší politik.

:-/

Co tedy konkrétně hrozí starším vozům? „Už u současného naturalu E5 s obsahem lihu do pěti procent mohou nastat problémy s dlouhodobým skladováním, maximální doporučená lhůta jsou tři měsíce. Problémem jakéhokoli paliva obsahujícího líh je totiž jeho dlouhodobá stabilita, líh má snahu vázat vodu ze vzdušné vlhkosti. Dalším nebezpečím při používání paliv obsahujících etanol je koroze – a to zejména palivového systému, spalovacího prostoru a výfuku,“ upozorňuje šéf servisní služeb AURES Holdings Miloslav Knap.

Na palivo E5 dokáže jezdit většina i dříve vyrobených vozů, nyní se však situace změní – na E10 by neměla jezdit auta vyrobená před rokem 2005. Neplatí to však bez výjimky – například u vozů značky Alfa Romeo je možné tankovat benzin E10 až od roku výroby 2011. A v čem je hlavní problém? „Palivo E10 vadí některým součástkám palivového systému, kupříkladu gumovým těsněním a pryžovým hadicím, z nichž jsou lihem vysávána změkčovadla, hadice pak křehnou a mohou praskat. Oxidovat mohou i kovová potrubí pro vedení paliva. Podobně se můžeme setkat s problémy při studených startech a také se sníženým výkonem a vyšší spotřebou paliva. Starších motorů s karburátory se týká hlavně právě snížení výkonu, novější motory, řízené lambda sondou, pak mívají vyšší spotřebu – líh je méně výhřevný než benzin a kvůli zachování výkonu pak řídicí jednotka posílá do palivového systému více paliva,“ vysvětluje Knap.

Dalším problémem nového paliva je podle něj biodegradace. „Může docházet ke tvorbě pevných nebo lepivých nerozpustných úsad, jež mohou ucpávat palivové trysky a filtry a způsobovat tím poruchy chodu motoru, zvlášť při delším než tříměsíčním odstavení auta. „Doporučujeme majitelům starších vozidel, aby navštívili autorizované dealery a požádali je o informaci, zda je možné jejich vozidlo provozovat na benzín E10. Všem, kterých se to týká, pak doporučujeme přejít na prémiové palivo 98 až 100 oktanů, kde je ethanol nahrazen složkou ETBE (ethyl terc-butylether), protože tato složka netrpí takovými neduhy jako už zmíněný ethanol,“ dodává Miloslav Knap s tím, že vysokooktanový benzín ovšem může být problémem u veteránů s pevně nastavených předstihem zážehu.

Rád bych ,jako strojař a motorář ..s půl stoletím praxe připomenul ,že problém ,o kterém píšete je de facto nevratný i z toho důvodu ,že ...kvalita a dlouhá životnost výrobku se stala ,,sprostým slovem ..Zvítězil výdělek ,z toho důvodu šizení kvality ve všem .

Tady si zase někdo cintá pentli:
https://www.garaz.cz/clanek/servis-auta-jak-na-to-vyplati-se-tankovat-stooktanovy-benzin-zlepseni-spotreby-a-vykonu-je-diskutabilni-jednu-vec-ale-umi-spolehlive-21011800
Diskutovat tam bez registrace nemůžu, poznamenám to tady.
Je hezké, když někdo vychvaluje benzíny bez ekobiosraček. Ale docela bych uvítal seznam a mapu benzínek, kde takové benzíny koupit. Jak jsem zjistil, asi jich moc není.

BTW: Narazil jsem na jednu prodejnu zahradních strojků kde mi nabídli benzín do těch strojků v litrových (možná i větších, zatím jsem se neptal) lahvích, cena něco přes stovku za litr. Možná na to přejdu, sekám trávu sporadicky párkrát za rok, pokud mi to ušetří peníz za opravu když na zimu zapomenu nějaký benzín v nádrži, asi se mi to vyplatí.

Pokud chceš tankovat benzín podle toho jaký mají pumpy podíl biolíhu v benzínu, tak pouze u EUROIL a musíš mít chytrý telefon a staženou aplikaci "Srdcovka". Není to ovšem stabilní je to podle závozu té které pumpy s palivem. Asi před 14 dny to bylo pouze u 5 čerpacích stanic v ČR. Jen podotýkám, že jsem to nezkoušel jen vyčetl z debat na internetu. Osobně jsem přešel na benzín 98 který nyní tankuji u Tank Ono. Je tam o 2 koruny dražší než u nás 95 s 10% lihu a k pumpě to mám 15 kiláků. Spočítal jsem si že mě to přijde asi o 200,-Kč měsíčně víc (cesta k pumpě a dražší benzín), ale to se dá zatím vydržet.:-)

Osobně si myslím, že zanedlouho Natural 95 E5 už nebude k mání ani u EuroOilu. V okolí Pardubic jsou dvě čerpačky EuroOilu a podle Srdcovky ho měli jen u jedné a od začátku roku 2x... O auto mi vcelku nejde, jednak mám nové, které E10 sežere a naučil jsem se tnkovat jen tolik kolik do měsíce spotřebuju. Ovšem sekačka, motorová pila a křoviňák budou tankovat devadesátosmičku. Třeba bude od teď sekačka zvládne i kukuřici když bude mít takový benzin :-):-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru