Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem J AK poznat kvalitní použité LP desky

Ahoj jsem úplný laik co se týče LP desek a nemám kde vyzkoušet LP desky na gramofonu.LP desky je asi 80ks.

Našel jsem odkaz kde je popisována kvalita LP desek viz:

https://www.blackpoint.cz/hodnoceni-sta ... rovych-lp/

Najde se někdo z okolí Ostravy, Frýdku-Místku, Nového Jičína nebo přímo z Kopřivnice nebo Frenštátu pod Radhoštěm kde bych mohl odzkoušet kvalitu stavu každé LP desky?

Mám tyto LP desky:

Rangers v divadle E.F.B
Saturday night Fever - thé originál movie soundtrack
Černá galaxie
Hitsarada
Mindig magasabbra
Friends - Moody brothers Jiří Brabec a country beat
Saturday night - bulgaria
Carlos Santana
Banjo band Ivana Mládka - dobrý den
Proces ninth - procol harum
Poslouchate větrník 13 - mladý rock z rozhlasového pořadu
Včelka Mája 2
Karel Zich - není všechno paráda
Deep purple - ochutnávka
Arnošt pátek - dívka
Thé best of country beat
Die Grossem erfolge puhdys
Moravanka - podruhé
Generál zenegep
Thé love affair
Drupi - jerense
Pavel Novák - cesty
Jakub Jan ryba - česká mše vánoční
Bacily - časy se mění
Pavel Bobek - gala portrét
Apoštol - Aletran
Top hits
Olympic - želva
Olympic - 25 let
Zelenáči - pod liščí skálou
F.R.cech Schelinger - hrr na ně
Looomotiv gt - aranyalbum 1971-76
Hana Zagorová - mimořádná linka
Sarolta - zalatnay
Lokomotiv gt
Olympic - marathon
Radim Hladík - modrý efekt
Bill Haley And thé comets - rock And roll
Karel Gott - posel dobrých zpráv
Generál - heart of rock
Puhdys - 1969 1979
Olympic - rockenrol
Ray Charles - friendship
Boney M. - oceans of fantasy
Jiří Schelinger fr Čech - nemám hlas jako zvon
Pavel Bobek - profil 1970-79
Rock n roll
Rock circus - neumis
Syntheslzer sound - alojz bouda
Punk Floyd - meddle
Disco set tip
Jim Hendrix
Lesanka - vyjdi ty měsíčku
Odjezd v 15:30 aneb mimořádný vlak Ladislava vodičky
Kryštof dont leave me
Ok Band disco
Jiří Zmožek 2 nejhezčí dárek
Thé rattles!
20 england s top Smash hits 2
Katapult 2006
Hana Zagorová -svetlo a stín
Olympic 12 nej
Skladby Karla Valdaufa pod jednou střechou
SBB
Motorest Petra Janů And prorock
Rangers
Pavol Hammel And prudy - šlehačkova princezna
Country And eastern chiclets
Thé tremeloes
Generál rockin And rollin
Puhdys rock roll music
Hans Otto ani děr Silberman orgel tu Gross Hartmanna dort - bachs orgelwerke auf silbermannorgeln
Thé beach boys edice pop music
Louis Armstrong - lucerna 1965 lucerna Hall Prague 1965
Second life why
Karthago
To bylo osvobozené divadlo 1934 1938
Titanic
Olympic 4
Hits from english records

jsem z toho kraje, ale gramofon s deskami jsem už věnoval a prodal.

jak poznat kvalitní použité LP desky

podle vzhledu. desky musí být neupatlané, skoro čisté, jako právě přinesené z obchodu.
případné plastové obaly nahrazeny papírovými, které je tolik nenabíjely, igelity se nechávaly na odpad (pop).
na desku se smělo sahat jedině tuzexovým kartáčkem: https://cisteni-pro-gramofony.heureka.cz/analogis-brush-1/
a ještě jsem to přehrával výhradně magnetodynamikou, ne krystalkou - to ale v bazaru nevíš a podle toho sortimentu bych to ani nečekal.

poptej se v práci / známých, kdo má gramofon a může ho půjčit, případně s předzesákem.

Tak vyloženě zničené desky pozná člověk na první pohled. Je to už delší dobu, co jsem si hrál s deskama na hranici přehrávatelnosti, některé vypadaly, jak když s nima někdo jezdil po písku (u CD jsme takový stav komentovali slovy písek v cédéromce). Že bych nějak prožíval ničení jehly, spíš naopak jsem jehle naložil větší přítlak, u desek, kde hodně přeskakovala (docela to pomáhalo).
Posoudil bych vzhled desky a obalu. A jestli nějaká písnička přeskakuje, nebo obsahuje nějaké ruchy, to víte nejlíp sám. A pokud ne, tak si pořiďte gramofon a zaposlouchejte se.
Mít sbírku desek a nemít gramofon, to je docela hendikep. A to i přesto, že poslech gramofonu (a dneska ani CD) už nepatří mezi normální činnosti. Gramofony se docela běžně prodávají, od zcela obyčejných za 2 tisíce po desetitisícové a dražší. To se sbírkou pásek na kotoučích by to bylo horší, poslední cívkové magnetofony se přestaly vyrábět někdy kolem roku 2010 (docela mě překvepilo, že se ještě vyráběly, měl jsem za to, že to byl archaizmus už v osmdesátých letech). A nemluvím o sbírce videokazet, přehrávače VHS zmizely strašně rychle.

P.S. odkaz má být: https://www.blackpoint.cz/hodnoceni-stavu-bazarovych-lp/

Pro první hodnocení stačí vyndat desku z obalu a držet jí mezi dlaněmi za okraje a hodně zešikma se podívat na povrch proti světlu. Rýhy a škrábance vidíš hned.
Desky se daly omýt od otisků, ale už jsem zapomněl v čem. Byl to nějaký šampon na vlasy dávalo se ho velice málo.
Brtníkem doporučený kartáček je vynikající věc. Z úplně čisté desky to vyhrne pěknou hromádku prachu.

Díval bych se pouze na ty Floydy (Meddle), které v ČSSR nevyšly. Pokud to není nějaká Yugoton nebo Dum dum India verze.
Dost záleží i na výrobci. Z našich byl slušný IMHO akorát Supraphon. Amiga (NDR) ani Muza/Polskie nagranie také nic moc. Maďaři (měl jsem spoustu Omegy) zpravidla OK.

S deskama jsem také už dávno skončil, ještě něco doma mám a klidně bych se toho (velmi levně) zbavil.
Desky jsem přehrával (jako brtník magnetodynamicky) zásadně Shure jehlama z Tuzexu, jedna stála myslím 110TK..

Ten odkaz nevede nikam.