Tak teoretici mne jistě napadnou, ale já teď, trochu "obšírněji", popíši moji praktickou zkušenost, kterou jsem získal po dlouhých letech.
Máme, u naší obytné podkrovní místnosti, kde máme i kuchyňský kout a vaří se zde, rovněž, na jedné straně přístěnek, kde mám takovou malou pracovnu. A ta je spojena, s touto obytnou místností dvěřmi, v podstatě stále otevřenými.
Původně tato místnost, ani tento přístěnek, nebyly přes zimu používány, obydleny a vytápěny.
Druhá stěna této obývací místnosti, která sousedí zase s nezateplenou půdou, má složení - zevnitř vápenná omítka, heraklit 2,5 cm na trámkových stojkách síly 10 cm, pak další vrstva heraklitu a opět vápenná omítka. Takže celková síla stěny je 15 cm.
No a asi, před 50-ti lety, kdy jsme místnost zabydlovali i na zimu (pro naše rodiče), tak jsem potřeboval rovněž, "co se dalo", zateplit.
Strop v přístěnku je rovněž z velké části šikmina, kterou tvoří podbití prkny na krokvích. Na podbití, ze spodu, je přichycený klasický "palach" a běžná vápenná omítka + malba.
Na krokvích shora je prkenný záklop a původně asf. papír a asbestové šablony. Nyní, už asi 7 let, difusní folie, kontralatě, latě a plechová krytina Monterey.
Takže jsem tehdy, tu šikminu, zateplil tak (nebylo peněz), že jsem nadrtil, z odpadních polystyrenových obalů a pouzder ze zboží, jemnější drť (ale ne na drobné kuličky) a shora, na horní půdičce, kde byl přístup do prostoru mezi podbytí a záklop, mezi ty krokve, jsem tuto drď vsypal do tohoto prostoru (vrstva cca 13-15 cm, na celou výšku krokví). Vše bylo tedy zadarmo.
Nahoře je tento prostor, takto vyplněný tím polystyrenem, otevřený na tu horní půdičku (může odvětrávat).
A do té druhé stěny této místnosti, zhotovené z toho hetraklitu na trámcích, jsem nahoře, mezi stojkami, udělal otvory a tu stěnu vyplnil zase volně sypaným perlitem.
Vše tedy bez jakékoliv parotěsné zábrany.
No a za celou tu dobu, tedy těch 50 let, nebyl nikdy a nikde žádný problém s nějakou kondenzací, ani plísněmi, jak na těch šikminách, tak ne té stěně k nezateplené půdě. Povrch je dotykově krásně teplý i při velkých mrazech, žádný chlad od těchto povrchů nesálá.
Dokonce, než jsme se synem postavili jeho RD (2005), tak v tom přístěnku měli, s jeho manželkou a jedním dítětem, asi 2 roky i ložnici, ve které každodenně spávali 2-3 lidé.
A tuto místnost a přístěnek, nyní trvale, po dobu už asi zase 18 let, obýváme zase celodenně my s maželkou.
V kuchyňském koutě, který je součástí této místnosti (velká cca asi 23 m2), se ještě každý den i běžně vaří.
A navíc, z prostoru toho kuchyňského koutu, jsou ještě další dveře, i do malého sociálního zařízení, s umyvadlem, WC a sprchovým koutem.
Což uvádím vše z toho důvodu, že předpoklad vyšší relativní vlhkosti vzduchu, ve všech těchto propojených prostorách, je občas velmi reálný.
Takže bych se nebál, ve Vašem případě, rovněž vysypat ty šikminy tím nadrceným polystyrenem, mezi to podbití prkny a i jenom tu krytinu (ty tašky). Je to jednoduché a levné (těch polystyrenových obalů ze zboží se mnohde válí mnoho i kolem kontejnerů, nebo se dají sehnat různě u různých obchodů, případně i po sousedech).
A nic nebrání případně tomu, aby jste pak, i z té spodní strany, dělal další úpravy.
Navíc "ekologicky" využijete a uplatníte odpadový plastový materiál (ten obalový polystyren).