Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Darling

Ahoj, doma mám klasicky darling. Čerpadlo a expanzní nádrž. Expanzní byla vypuštěna, vak nafouknut na 1,8 baru, jelikož spínač začíná na 2barech a končí na 3,5 baru. Vše jde hladce až na to, že jakmile je darling natlakovan a nikde v domě neni odpoustena voda, postupně začíná narůstat tlak na měřiči tlaku. U 5 baru jsem to raději zastavil a odpustil. Čím toto může být způsobeno? Děkuji

Evidentně se někde ztrácí tlak. Tlakovat ale na 5 bar se mně zdá hodně. Městská voda mívá cca 4,2 BAR. Zkus to zregulovat, jde to. Já jsem to kdysi dávno reguloval na 1,8 pro sepnutí a 4,2 na vypnutí a funguje to dlouhá léta bez problémů. 5BAR je fakt hodně, ale nejsem instalatér.
Píšeš, že spínač vypíná při 3,5 BAR, což je správně. To vypadá, jako když se městská voda dostává do Darlingu, takže asi vadná zpětná klapka nebo prorezavělý šnek v bojleru, pokud máš plyn, to je taky možnost.
Šel bych vylučovací metodou. Vše v domě zastavit, natlakovat darling a sledovat, jestli ubývá tlak. Pokud ne, tak postupně pouštět větve a zase sledovat změny.
Potom budeš vědět víc, po čem pátrat.

Městská voda nemá co dělat v rozvodu od darlingu. Podle vyhlášky nesmí být ani náhodou spojena vlastní voda s městskou. Právě z důvodů nespolehlivosti zpětných klapek a aby ani náhodou nemohla prosáknout domácí voda do řádu - například při odstavení městského vodovodu.

No však. Samozřejmě, že tam nemá co dělat. Už jsem ale viděl některé starší instalace, kde je to teoreticky možné a lidi to vůbec neřeší. Přitom z toho může být při nějaké kontaminaci spodní vody průšvih obrovských rozměrů. U nás to bylo řešené stejně špatně. Ale před lety při renovaci celé otopné soustavy a rozvodů pitné a užitkové vody jsem nechal udělat dva nezávislé okruhy, ale s možností přehodit okruh (když by byla závada na čerpadle). V kuchyni je studená voda jen městská a v koupelně, WC a na zahradě je užitková. Ikdyž je ta studniční voda podle rozborů, které nechávám každé dva až tři roky dělat pitná, riskovat nehodlám. Při přihlášení studny všechno po kontrole revizním technikem prošlo.