Antikorozní ochrana nářadí
Neměl byste prosím někdo vlastní zkušenosti s tím, jak trvanlivě ochránit nářadí proti korozi? Jde mi o ocelová pravítka (takže musí být vidět stupnice) a úhelníky. Nesmí to lepit a špinit a mělo by to vydržet. V dílně to chytá lišku, čas od času korozi odstraním, ale vydrží to jen chvíli.
Základ je mít v dílně vlhkost max. 50 %. Pod 50 % už železo nereziví. Jinak nepomůže než ty pravítka něčím napatlat, nejlíp bílou vazelínou (a určitě ne silikonem), případně koupit nerezová. Bohužel nerezové úhelníky se asi neseženou.
Nedávno jsem instaloval rekuperaci a vlhkost se drží okolo 50 %, teď co jsou mrazy tak dokonce lehce nad 30. Ale v létě to zase vyleze. Nemůžu to matlat vazelínou, když s tím dělám třeba na čistém dřevě.
Tak zkuste jít touhle cestou:
https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/hot/merici-technika/kalibry/uhel/prilozny-uhelnik/prilozny-uhelnik-nerez%2C-presnost-1/p/451040?tId=304&wayIntoCart=SRP
Na dřevo standardní přesnost vyhovuje, tak to nebude šíleně drahé (jenom drahé).
Na litinu (stůl formátovací pily) funguje včelí vosk. Žádný zázrak, ale lepší než nic a dřevu moc neublíží.
Jo, to by mohlo být, akorát mám v úhelnících a spol hezkých pár tisíc, takže bych pochopitelně radši renovoval ty stávající. A oxidaci podléhají zejména právě ta měřidla, asi jsou z nějaké náchylnější slitiny, nic jiného tam v zásadně nerezne.
pochromovat.
Pokud je v dílně vlhko, tak to není kvalitní dílna.
Děkuji za informaci, byla velmi užitečná. Jen co budu mít cca 25 mega, plánuji barák zbourat a postavit lepší.
Mám stejný problém, jelikož mám dílnu ve sklepě 150 let starého kamenného domu. To co nepoužívám často, to stříkám konzervačním olejem. Jinak asi dávat do nějaké plechové krabice a mít tam ty kuličky co se dávají v sáčkách k různým výrobkům plujícím po moři z Číny.
Jo, silikagelu mám pár kilo. K vinglu cca 70 x 40 cm se přidává dost těžko. Leda to mít v igelitovém pytli, nic moc.
Kočičí záchod ve velikosti XXL, nahoru hodit igelit a přepásat pavoukem. Stojí do dvouset, používám je na moření.
Pozink,Poniklování , nevyhovuje ? V dílně je mám a nemám s tím problém .
Každý kdo je vyučen v oboru černého řemesla tak ví že co je mastné tak koroduje docela obtížně.Žádný vercajk pokud nově to není vyrobeno z akc,musí zákonite korodovat nebo -li rezivět.Vzpomínám si za doby mého učení v TOS Čelákovice v 59-62,nám mistr Jarda Zatloukal vtloukal do palice že komu se potí ruce tak ať z učení radši odejde.Preventivně jsme si museli vždy ráno mazat ruce strojním olejem.Ono stačilo jenom šáhnout na broušené lože soustruhu a prakticky za pár hodin to bylo vidět.No a tak to mám v sobě zafixovaný a vždy pokud používám nářadí tak po skončení práce jej vždy otřu hadrem který je napuštěný olejem.No a světe div se vercajk lišku nechytá.Prostě to tak je.Těžko se jinak ubránit aby třeba ocelové měřítko nebo příložný úhelník nebyl trochu zaprasený.Žádná suchost dílny tomu sama osobně nezabrání.
V terpentýnu rozpust´ vosk a natři na zkoušku ving. Když se ti bude povrch líbit tak natři co je potřeba,
Ještě upřesním .Podle mě je hlavní problém v tom že člověk má na rukou pot který je agresivní.pokud po práci nářadí neošetří tak za určitou dobu má na úhelníku měřítku,pilkách a podobně škálu začernalých a korozi počínajících šmouh.Nějaká relativní vlhkost v dílně asi není přímou příčinou.Jak říkám mastný hadr a je po problému.
To je pravda, pot je slaný a někdy jsou na povrchu náchylnějšího nářadí vidět přímo rezavé otisky. Ale vingly jsou rezavé celé, snažil jsem se najít nějaký ochranný vosk, co nakonec vyschne a nezanechá stopy na materiálu. Našel jsem MOTIP konzervační vosk 090101D, stojí to pár korun, tak to vyzkouším.