Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Antikorozní ochrana nářadí

Neměl byste prosím někdo vlastní zkušenosti s tím, jak trvanlivě ochránit nářadí proti korozi? Jde mi o ocelová pravítka (takže musí být vidět stupnice) a úhelníky. Nesmí to lepit a špinit a mělo by to vydržet. V dílně to chytá lišku, čas od času korozi odstraním, ale vydrží to jen chvíli.

Základ je mít v dílně vlhkost max. 50 %. Pod 50 % už železo nereziví. Jinak nepomůže než ty pravítka něčím napatlat, nejlíp bílou vazelínou (a určitě ne silikonem), případně koupit nerezová. Bohužel nerezové úhelníky se asi neseženou.

Jo, to by mohlo být, akorát mám v úhelnících a spol hezkých pár tisíc, takže bych pochopitelně radši renovoval ty stávající. A oxidaci podléhají zejména právě ta měřidla, asi jsou z nějaké náchylnější slitiny, nic jiného tam v zásadně nerezne.

Mám stejný problém, jelikož mám dílnu ve sklepě 150 let starého kamenného domu. To co nepoužívám často, to stříkám konzervačním olejem. Jinak asi dávat do nějaké plechové krabice a mít tam ty kuličky co se dávají v sáčkách k různým výrobkům plujícím po moři z Číny.:-)

Každý kdo je vyučen v oboru černého řemesla tak ví že co je mastné tak koroduje docela obtížně.Žádný vercajk pokud nově to není vyrobeno z akc,musí zákonite korodovat nebo -li rezivět.Vzpomínám si za doby mého učení v TOS Čelákovice v 59-62,nám mistr Jarda Zatloukal vtloukal do palice že komu se potí ruce tak ať z učení radši odejde.Preventivně jsme si museli vždy ráno mazat ruce strojním olejem.Ono stačilo jenom šáhnout na broušené lože soustruhu a prakticky za pár hodin to bylo vidět.No a tak to mám v sobě zafixovaný a vždy pokud používám nářadí tak po skončení práce jej vždy otřu hadrem který je napuštěný olejem.No a světe div se vercajk lišku nechytá.Prostě to tak je.Těžko se jinak ubránit aby třeba ocelové měřítko nebo příložný úhelník nebyl trochu zaprasený.Žádná suchost dílny tomu sama osobně nezabrání.

Ještě upřesním .Podle mě je hlavní problém v tom že člověk má na rukou pot který je agresivní.pokud po práci nářadí neošetří tak za určitou dobu má na úhelníku měřítku,pilkách a podobně škálu začernalých a korozi počínajících šmouh.Nějaká relativní vlhkost v dílně asi není přímou příčinou.Jak říkám mastný hadr a je po problému.

To je pravda, pot je slaný a někdy jsou na povrchu náchylnějšího nářadí vidět přímo rezavé otisky. Ale vingly jsou rezavé celé, snažil jsem se najít nějaký ochranný vosk, co nakonec vyschne a nezanechá stopy na materiálu. Našel jsem MOTIP konzervační vosk 090101D, stojí to pár korun, tak to vyzkouším.