Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyřezání otvoru při zárubně

Dobrý den,
Potřeboval bych v 15 cm zdi z plných cihel udělat dveře. Nevíte, jestli by šlo místo nerovného bourání kangem otvor nějak vyřezat? 230 mm flexa udělá neskutečného prachu. Je to v obytných prostorách.

Díky.

Prášit se bude stejně, ať použiješ cokoliv.

Jak už tu zaznělo, použít odsávání, celý prostor budoucích dveří bych oblepil folií na malování (vytvořil "kukaň") a pokud možno, při řezání nebo bourání ještě použít rozprašovač s vodou, aby se tolik neprášilo.

Na flexu existuje odsavani a na bezprasne rezani zas existuje pila s vodnim chlazenim. Na prvni moznost potrebujes nastavec a dost vykonny stavebni vysavac, druha je zas tezky kram a tece z toho potok mokre kejdy. Tak si vyber.

Doporučuji přilbu a brnění. Prostým řezáním nebo bouráním si koleduješ, že ti všechno nad tebou spadne na hlavu. Musíš nejdřív řádně zazdít překlad a pak teprv bourat. Nebo odbourat do tvaru klenby, to by zbuchnout nemělo ale čert tomu věř.

Ono jde také o to, jak stará je to stavba. Dříve se zdilo pouze na maltu vápennou a to pak není velký problém. Nahoře majzlem odsekat prostor pro překlad a osadit překlad a pak už cihly pod ním snadno odlupovat. Přečnívající do prostoru odseknout majzlem.
Pokud je to ovšem stavba novější, to bývá zděno většinou už na maltu VPC a pokud to je vyzděno "poctivě", tak je to práce "pro boha". Ale stejně, s ohledem na tu prašnost, "majzlová" metoda a postupné rozebírání od shora je pravděpodobně nejvhodnější. Sice víc práce s bouráním, ale méně pak s úklidem celého bytu (pokud tedy nejde o byt vyklizený).