Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ohřev vody kondenzační kotel x elektřina

Zdravím

Mám možnost ohřívat vodu v kombinovaném bojleru z Dražic jak elektřinou na nízký tarif tak kondenzačním kotlem.
Při ohřevu elektřinou za 24 hodin bojler propálí 9kwh elektřiny - ohřívá na nízký tarif.
Při ohřevu kondenzačním kotlem bojler dohřívá vodu průběžně s tím, že ohřev vody má přednost před vytápěním místností. (nevím jak, ale hlídá si to kotel, v bojleru žádné čidlo není)

Dá se zjistit která varianta ohřevu je cenově výhodnější?
U ohřevu elektřinou si dokážu roční spotřebu energie spočítat, protože mám změřeno právě těch 9 kwh/den ale nevím jak to propočítat u ohřevu plynem?
U elektřiny když bych vyjel všechnu teplou vodu, musím počkat na nízký tarif, kotel dohřívá vodu asi průběžně celý den.

V létě když kotel neběží vodu ohřívám pouze na elektřinu, teď na zimu přemýšlím že bych využil ohřev pouze kondenzačním kotlem který vytápí RD.

kotel kondenzační Ariston One
bojler kombinovaný Dražice 100l

Díky za případné info
Pěkný den

Lukas

Ohřev vody plynem bude levnější, mám to nesčetněkrát potvrzeno z praxe od zákazníků i z vlastní zkušenosti.
Servisuji plynové kotle.

Elektřina bude levnější, jen když si jí vyrobíš třeba fotovoltaikou. Otázka je, zda se pořizovací náklady na fotovoltaiku jen pro ohřev vody může někdy vrátit.

Děkuji Vám za reakci

Předpokládám, že to jak nahřívá kondenzační kotel externí bojler nijak nastavit nejde - tzn. kotel nahřívá bojler průběžně, nahřátí vody v bojleru má vždy přednost před ohřevem vody do radiátorů.
V bojleru žádné čidlo kotle není, je pouze propojen potrubím které se dá mechanicky uzavřít. Jak si kotel určuje/řídí kdy a na kolik ohřát vodu bojleru nevím.

zdravím

Tak jednoduché to nebude. V zásobníku, což je klasický kombinovaný bojler z dražic žádné čidlo propojené s kotlem není. S kotlem je zásobník propojen pouze potrubím které vede z kotle do hada v plášti na kombinovaný ohřev. To znamená, že si teplotu v bojleru a přihřívání vody musí nějak kontrolovat samotný kotel.

kotel má možnost fungovat v režimu vytápění nebo v režimu ohřevu vody externího zásobníku nebo v kombinaci obou funkcí. Teplotu ohřívané vody v externím bojleru si hlídá nějak sám. Bojler je připojen pouze potrubím - je to klasický kombinovaný bojler z dražic který má suchou spirálu na ohřev elektrikou a vývody hada v plášti na ohřev jiným mediem.