Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDV - hlavní domovní vedení - podle jaké normy

Dobrý den vespolek,
potřeboval bych nasměrovat s HDV, tedy hlavním domovním vedením.

Pokud budeme uvažovat, že vedení NN "na ulici" je v zemi a pro odjištění domu bude sloužit pojistkový pilíř SS100/NK (fy DCK Holoubkov) a do domu povede HDV CYKY 4x10 až k elektroměru. Po sem dobré a srozumitelné.
Co když nastane případ, že na domě je více elektroměrů?
Mám případ, že je dům rozdělený na patra - dole staří, nahoře mladí a mají dva elektroměry ve stejné skříni - povede se sem jednou nebo dvakrát HDV (každé samostatně odjištěné)?

Názor jiných je, že co skříň to jedno HDV, už kvůli bezpečnosti při vypínání. Jenomže tento názor nepodpoří konkrétní normou.

Takže prosím znalé v oboru zda své tvrzení dokáží podpořit příslušnou TNS, nebo PNS (EG.D a.s.)

Děkuji

Předmět Autor Datum
Tohle řeší Připojovací podmínky dodavatele, u vás viz: https://www.egd.cz/sites/default/files/2022-0…
leo 16.11.2023 16:55
leo
Toto řeší norma rovněž ČSN 33 21 30 ed.3 (2014). HDV je vedení od přípojkové skříně do objektu k jed…
George63 16.11.2023 21:19
George63
Nedávno se u nás měnilo vzdušné vedení na kabel, tak nám zřídili pojistkovou skříň před domem kam př… poslední
Yarda 17.11.2023 08:08
Yarda

Toto řeší norma rovněž ČSN 33 21 30 ed.3 (2014). HDV je vedení od přípojkové skříně do objektu k jednomu, nebo i více elektroměrům tohoto objektu, umístěných v jednom, případně i více elektroměrových rozvaděčích. U bytových domů, s více patry, pak při umístění HDS u paty objektu jde o t.zv. stoupací vedení za HDS, na něž jsou napojovány elektroměry na jednotlivých patrech. Průřez HDV ppro rodinný domek s jedním elektroměrem je minimálně 10mm2 Cu. Pro více bytů a elektroměrů se stanovuje na základě "kvalifikace" bytů (stupně elektrizace) a soudobého příkonu těchto bytů, dle výše uvedené normy.
https://publi.cz/books/260/02.html

Nedávno se u nás měnilo vzdušné vedení na kabel, tak nám zřídili pojistkovou skříň před domem kam přivedli přípoj z kabelu, odtud přivedli vedení do pojistkové skříně co tam předtím vedly vodiče ze vzdušného vedení a dál je to nezajímalo (taky máme v domě dva elektroměry).
Ale raději se zeptej u firmy co vám ty dráty bude natahovat. Pokud vás budou připojovat na kabel co tam už je, možná to bude trochu jiné.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru