Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč světla svítí, i když jsou vypnutá?

To rozum nebere!!!! Ikdyž jem slaboproudař a až do důchodů se tím živil. Nejde o zkrat na vedení

1. V paneláku kamarédka předělávala koupelnové (umakartové) jádro a to, co se bouralo jí vnuk nahradil hliníkové kabely mědí už od jističů. Třídrátově. Ale dvě nová nástěnná světla stéle po vypnutí slabě svítí.
Vysvětloval mi to že je to kombinací starého dvojdrátového vedení a nového třídrátového. Nepochopil jsem jak se obvod uzavírá a přes co. Prý už se to párkrát stalo i jinde, ale stejně to nechápu.

2. Asi ten samý problém v mojí garáži. Je tam 380V rozhozené na různé okruhy světel a zásuvek na 230V.
Tam mám na stojanu pověšenou mini vrtačku na 230V. Má na sobě vypínač. Já mám v jedné ruce bovden s malým brouskem a ve druhé ruce obrobek. Jelikož mi zatím nenarostla 3. Ruka (kterou bych vrtačku zapínal) Tak jsem si vyrobil z bílé dvojité lifky PSA, kde je zásuvka pro vrtačku a v druhém díle lifky je celoplošný vypínač s DOUTNAVKOU, na který šlapu a tím vrtačku spouštím.
Když práci dokončím, tak vypínač na vrtačce vypnu. Jenže doutnavka v pedálu stále slabě svítí. Nechápu. Pedál ze zdi se špatně vytahuje – je to zarovnané a nejde s tím nic vymyslet.

Moc děkuji za jakou koli radu, kterou pochopím.
Michal

Změna hulvátského předmětu, původně: PROČ SVĚTLA SVÍTÍ, IKDYŽ JSOU VYPNUTÉ (host)

1) Ale dvě nová nástěnná světla stéle po vypnutí slabě svítí.
bývá to časté u ledkových svítidel s nižším výkonem. ke slabému rozsvícení jim může stačit snad i kapacitní svod vedení.
řeší se to dodatečným svitkovým kondem (na 630v) nebo dodatečným svodovým odporem, kterým myslím přemosťují to světlo.

2) ta doutnavka je asi podobný případ, znají to všichni elektrikáři se starší fázovkou, vždy ji preferuju před dvoupólovými zkoušečkami s vyšším zatěžovacím proudem:
fázovka mi správně svítí kde mám fázi, ale někdy s mnohem slabším jasem ukazuje odpojený vodič, kde bych teoreticky mohl voltmetrem s vysokým vstupním odporem naměřit svodové napětí desítky volt.
je to pro mě upozornění, že jde o vodič připojený od zátěže kamsi do vzduchu.
když tě to deprimuje, nahraď ji 2mA ledkou (třeba ochranný odpor + antiparalelně ledka s diodou). nebo pokud to jde, lépe pořešit ovládání té vrtačky co se týká možných svodů - čili jednodušší bude ta ledka.

Děkuji, zas tak moc mi to nevadí....ale ledka na 230V ??? To by musel být hergot odpor.
Do světel jsem nekoukal - každé má svůj vypínač, ale budou nejspíš LED.
Jen jsem si vpomněl, že kamarád předělával koupelnu v meziválečném rodinném domku a hadrové kabely nahradil měděnými. Na stropě měl sice jiné, ale LED světlo (neměl na něm ještě kryt). Bylo to to samé, ale pak se to nějak umoudřilo - už si nevzpomíná, co jsme s tím udělali, ale nic jsme do světla nepřidali

hergot odpor...

230V / 2mA = 100kohm
230V^2 / 100k = 0.5watt ... což je ale prakticky špatně. tyto odpory nemají potřebnou napěťovou odolnost.
nedoporučuje se používat odpory současně blízko mezí napěťového + výkonového namáhání. minimem je 1w, ale lepší bude 2W odpor pro lepší rozptýlení ztráty a nižší povrchovou teplotu odporu. anebo dva poloviční odpory 47K/1W do série, rozloží tím napěťové namáhání.
(ostatně i ty speciální ledky při 2mA houby svítí, chce jim to přitnout a tím zas roste výkonová ztráta)

z toho důvodu se někdy jako předřadná impedance volí netopivý kondenzátor (mkt, na 630v)
--------- = 1 / (2 * 3.14 * 50 * 100k) = 33nF, šel bych až do 47nF
2 pi f xc
aby to nebylo jednoduché, při každém zapnutí dojde k přechodovému jevu, který nemá 50hz, ale je nejméně 1000x strmější, tj. kond bude mít 1000x nižší impedanci, podle toho bude vypadat proudová špička, která krátce projde ledkou. (záleží na milisekundě kdy se člověk trefí do amplitudy sinusovky a na parazitních odporech toho kondenzátoru.
proto je dobré tyto špičky omezit nějakým menším sériovým odporem, třeba 6k8 / 0.5w (na hodnotě příliš nezáleží, tento má ucházející barevné proužky)

a stejně je všechno špatně: ledka svítí jen jednu půlperiodu. ideální je mít pod krytem dvě citlivé (smd) ledky, zapojené antiparalelně. vždycky bude jedna svítit a současně se chrání proti přepólování.