Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kotel Viadrus U22 - jak topit ?

Dobrý den,
měl bych dotaz, mám kotel Viadrus U22 16KW 5 emisní třída, uvnitř je keramická vložka. Je tam klapka, která se při roztápění otevře a po roztopení se má zavřít.
Zeptám se, můžu stabilně topit s otevřenou klapkou? Nemůže se tam něco pokazit?
Ono to s tou otevřenou klapkou líp hoří a nekouří to.

Máte s tím někdo zkušennost?

Díky

https://revizni-cinnost.cz/wp-content/uploads/2022/06/na%CC%81vod-k-obsluze-a-instalaci-u22-economy.pdf
Nevím čím topíš a jak to děláš podle návodu. Nicméně v návodu je v bodě 9. také možná montáž nějakého "turbolátoru", který ovšem snižuje komínový tah. Podívej se zda to tam máš a když tak to demontuj, jelikož to není na všechny komíny. Vím, že mě tady na stránkách proklejí ale já bych na zkoušku vyndal také to šamotové monstrum uvnitř. Snad by to mělo jít lehce vyndat. Kdysi jsem topil ve Viadrusu ještě bez těchto novot a pokud měl dostatek vzduchu nebyl problém. Problém většinou u něj nastával když se "přidusil", pak byla vyčouděná celá vesnice. Je to litinový kotel a ten musí vydržet skoro vše. Problém by nastal v případě topení koksem nebo odpadem z dřevotřísek, kdy jsem viděl na vlastní oči narovnanou litinu vlivem tepla z těch různých pryskyřic, ale u kotle o výkonu 400 kW. :-)

Určitě nic nepoškodíš, pokud budeš topit předepsaným palivem. Ty kotle před tím (I. třída) tam žádnou keramickou vložku neměly. To se tam začalo přidávat, až s tím zařazováním kotlů do emisních tříd. Aby do výrobce splnil, tak potřeboval uvnitř nějaké zařízení, které bude držet teplotu a zpomalovat odvod teplých spalin. Sám výrobce píše, že měření účinnosti kotle a jeho zařazení do příslušné třídy se provádí až po 3 hodinách plného provozu. Klidně to vyndej a vyzkoušej. Napiš pak jak si dopad. Napiš také čím topíš zda to není například palivem, on je občas velký rozdíl v kvalitě uhlí. Od různých lidí kteří mají automatické kotle vím, jak po zavážce nového paliva dávají do souladu automatiku s novým palivem několik dní. Ještě poznámka. Před případnou kontrolou to tam zase pár dní před kontrolou vrať.:-)

Než jsem ho koupil, tak jsem toho trochu pročet na energoportal.cz
Je tam toho vice. Třeba pohledat.
https://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/topeni-a-skusenosti-s-u22-economy-153608/?cele_vlakno=ano&retezec=viadrus%20u32
https://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/novy-viadrus-u-22-economy-5-trida-147028/?cele_vlakno=ano

I na FB je skupina Viadrus, kotle na tuhá paliva.
Někdo z Karvine tam psal, že si ty šamotky děla a použiva žáruvzdorný beton

Tak jsem zkoušel vyndat tu keramiku a v podstatě to funuje stejně. Jeden pán co ty kotle dělá mi psal, že tak topit můžu, ale už to není zplynovavací, ale klasický odhořívací kotel. Další věc, že tam prej musím mít nějakou záslepku na terciální vzduch.