Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dvě tlačítka jako ze soutěže

Dobrý den! Mám takový kreativní dotaz ohledně takové technické záležitosti. Budu potřebovat někde koupit nebo si vyrobit systém dvou tlačítek. Bude to fungovat stejně jako třeba v pořadu Co na to Češi. Budou dvě tlačítka. A první, které bude zmáčknuto rozsvítí světlo (diodu, maják) u sebe. Takže dva lidi zmáčknou, ale já poznám, kdo to udělal dřív. První zmáčknuté tlačítko rozsvítí světlo a to druhé neudělá nic. Ale aby to šlo i naopak. Něco na způsob, že když je zmáčklé jedno, nemůže operovat druhé. Určitě je na to i jednoduchý obvod. Také by to mohlo obecně při zmáčknutí vydat tón. A bylo by to třeba zvonkové tlačítko. Potřebuju to v naší skupině kvůli hře. Chceme dělat napodobeninu Co na to Češi, ale pro nás. S designem si už nějak pohraju, jenom mě zajímá ten systém. Moc děkuji za přínosné odpovědi. K

Já bych tam naprosto líně vrazil nějaké Arduino za stovku, nebo tak něco (na arduino je bambilion návodů, jak to udělat a pro méně šikovné bambilion modulů pro tlačítka a podobně - šikovnější si to sletujou sami)

Naprosto namátkou první dvě z alíka:
https://www.aliexpress.com/item/32831857729.html
https://www.aliexpress.com/item/1005005594272986.html

(nebo koupíš něco někde u nás, klony za cenu zhruba dvojnásobnou, originály podstatně dráž. Já kupuju takovéhle klony z alíka za tu stovku, koupil jsem jich mraky, všechny chodily. Ono se to v podstatě nedá ošidit tak, aby to ještě předstíralo funkci a bylo levnější - pokud to ani nezvládne předstírat funkci tak nahlásíš "dispute" a alík ti peníze obratem vrátí)

UNO je velké a má na sobě zdířky na zasouvání drátků, nano je malé a dá se líp zakrabicovat a uvnitř mají to samé. A taky je mraky dalších variant, ono je to celkem fuk. Asi kup něco, co má na sobě nějaký USB konektor a u sebe USB kabel, ať to máš jednoduché na připojení.

Zapojení - na digitální nožičky (od digital 2 výš) dáš vždycky na jednu tlačítko proti zemi, na druhou LED s odporem 330 Ohm proti zemi a nahraješ tam program, co to bude řešit. Arduino IDE je zdarma ke stažení a jde na každém počítači mladším deseti let (zhruba), progrármků všude milion a snadno se dají upravit

Tady jsem ti z hlavy napsal ukázku pro maximálně 6 soutěžících - po vyhodnocení to prostě vypni/zapni, nebo si to napiš líp, není to problém

void setup(){
for (int i=2; i<13; i=i+2) { pinMode(i, INPUT_PULLUP);pinMode(i+1,OUTPUT);digitalWrite(i+1,LOW); };
}

int vitez=0;
void loop() {
   if ( vitez==0){
      for (int i=2; i<13; i=i+2) {
           if (digitalRead(i) == LOW) {vitez=i;digitalWrite(i+1,HIGH); };
      };
}