kácení stromů
zdravím
mám na zahradě několik volněstojících borovic,
dvě jsou cca 2 metry od chalupy, a potřebuji je pokácet (chystám se na přestavbu a budou zavazet), nejsou nějak poškozené ale když více zafouká tak to praská a trochu to vlaje
norma praví že do obvodu 80 cm ve výšce 130 cm nepotřebuji povolení,
já mám cca 90 cm obvod
1) potřebuji povolení, a kontroluje to někdo?
2) kdo to povolení vystaví?
3) když to pokácím, musím vysadit nějakou náhradu?
díky
Skús zmerať ešte raz. Pre istotu si môžeš spraviť fotku zmeraného obvodu kde bude na fotke vidieť hodnotu pod 80cm. Podľa mňa tam máš jednoznačne obvod pod 80cm. Ak chceš strom zachrániť tak síce je to vzhľadom na veľkosť náročnejšie ale je aj táto možnosť. Vysadenie sadeníc je výborný nápad. Môj dedo ma kedysi učil že za každý zrúbaný strom treba zasadiť aspoň zopár sadeníc.
U nás má obecní úřad agendu kácení stromů, před léty jsem kácel dvě vzrostlé lípy mají tam na to formulář žádosti o kácení. Tuším že se tam uvádí důvod a pak se to nechá schválit.
Co vím,tak se to řeší na obci přes formulář .
Kam podat žádost o povolení kácení dřevin?
Žádost o povolení kácení, ale i oznámení o kácení se dává na příslušný obecní nebo městský úřad. Žádost se vydává ve správním řízení, kde žadatelem je nejčastěji vlastník pozemku, na němž se dřeviny nacházejí. Žádost může podat i nájemce, ale jen se souhlasem vlastníka. V průběhu řízení může žadatel nahlížet do spisu a dodávat důkazy (například znalecký posudek). K rozhodnutí úřadu by mělo dojít v průběhu 15 dnů od jeho doručení.
Ono se taky smělo kácet do, tuším, 30.3. nebo 4.
Zkrátka ve vegetačním klidu.
Zda to ještě platí nevím.
Ale protože stojí 2m od chalupy je možno v dnešní větrné době argumentovat obavou z pádu na barák.
To kdyby měl někdo na ouřadě připomíky.
A to nemluvím o narušení základů kořeny.
Záleží na tom jaké máš sousedy. Kácet se má v době vegetačního klidu. Překontroluj před kácením zda tam nehnízdí nějací ptáci. Jinak bych to řešil jako KMX a ty silnější spodky nařezal na špalky a hned rozštípal. Jsou obce kde s tím nedělají problém, ale jsou obce kde se úředník musí zviditelnit.
Před 10-ti lety to v Plzni problém nebyl. Když jsem žádal o povolení pokácení smrku na hranici mého pozemku s uříznutým vrcholem, argumentoval jsem tím, že strom je nemocný a nebezpečný a mohl by spadnout na bazén, vedle kterého stál. Žádost podpořil uznávaný zahradník svým dobrozdáním, který to nakonec pokácel. Žádal jsem v té době na odboru životního prostředí.
V současnosti je to asi mnohem složitější. Soused má smrk, který chtěl pokácet, hned vedle chaty. Kdyby to udělal tajně, možná by si toho nikdo ani nevšiml. Požádal o povolení, které mu zamítli. Před tím se na strom přijeli podívat, a odmítnutí žádosti zdůvodnili tím, že je strom zdravý. Nesmí ani uříznout špičku, budou to kontrolovat.
Zkontrolovat ten strom mohli vždycky, jen na to neměli lidi, nebo na to ti lidi kašlali. Ale tuhle možnost má úřad povolující kácení už desítky let. Je dobré s tím počítat.
já jsem to špatně změřil, je to cca 75 cm,
takže půjdou dolů a vysadím nějaké nové.
díky všem
Klidně si udělej fotky toho měření, pokud by se někdo v budoucnu ozval, budeš mít méně problémů.
Zádal jsem na obci paní ze životního prostředí, aby mohl pokácet dub. Je prasklý, mám obavu, aby sousedovi nepočechral plot a kůlnu. Výsledek: Po posouzení není v dezolátním stavu, takže nepovoleno.
Asi v rámci boje se záchranou klimatu mají příkaz co není v dezolátním stavu nechat stát.
Takže bych to neriskoval a ve vašem případě tam fakt ani nechodil.
Přesně tak. Pokud se vejdu do obvodu 80cm, pak nehlásit a kácet.
Jinak ovocný strom můžeš kácet bez omezení. Mohl jsi tvrdit, že dub je ovocný, že žaludy sklízíš a zavařuješ
Zavařuje zásoby na zimu pro místní veverky, takže přírodu má rád.
Zavařuje místní veverky, takže zvěřinu má rád.
Ted vážně. I když nemůžeš kácet, můžeš orezat větve nebo části stromu, které ohrožují nějaký majetek.
Ta prasklina jde z hlavního kmene. Kdybych ji chtěl odstranit, tak by zůstal stát jenom pětimetrová kůl.
Tak zustane stat kul, ktery pak za nejakou dobu shodis.
Pro zacatek muzes odrezat cast nad sousedem.
Rozhodnutí archivovat, až to spadne, máte v ruce důkaz, že úřad nekonal a vina tak není na vaší straně.
Ještě je otázka, jak dlouho bych se tím mohl ohánět. Tipuji, že si budu muset zažádat o nové posouzení každý rok.
Pokud jste je upozornil na defekt stromu a oni se vyjádřili ve smyslu, že strom není nebezpečný, pak máte důkaz k tomu, že defekt znemožnili řešit - je jedno, jestli ten defekt způsobí pád větve za týden nebo rok.
Zkus zapojit i souseda, ať tam zajde taky, že se toho stromu bojí hlavně on a že na to úřady včas upozorňuje a kdo mu pak škody zaplatí.
Sám se také vždy snažím dodržet zákon.Ale někdy je to na hlavu,jak jednou budete žádat,tak už jste v problému.Řešení "rychle ufiknout,odvézt na katr,rozřezat" ,pak už je to o dvou tvrzeních.Zvažte sám ,nenabádám k tomu,jen konstatuji.
Pokud to chceš udělat legálně, tak si sežeň nějakého soudního znalce v oboru dendrologie a nech si napsat posudek. Jelikož to budeš platit, strom je na tvém pozemku tak ti rozumný znalec napíše posudek dle tvé žádosti. Ještě tam přidej, že kořeny zvedají stěny přilehlých staveb a hrozí jejich zhroucení. S tím posudkem pak zajdi na příslušný obecní úřad a oni už se cukat nebudou. Bude to stát nějakou korunu, ale je to nezpochybnitelné.