Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký Násobič z 5v na 12v

Dobrý den
Neporadil by mi prosím nějaký hodný člověk, kde koupit maličký měnič pro USB vstup, aby napájel ventilátor 12V? Již jsem podobnou otázku sem vložil, ale poradili jste mi jen zvyšovač napětí, kterých tu mám plný pytel!!!!! A když dám na výstup VOLTMETR, tak se hodnota (cca 4,5V) neměnění. A můžu točit modrým trimrem z dorazu na doraz. Zkusil jsem to u 3 destiček – vždy stejné!!!! Proboha, co je špatně????
Moc a moc děkuji za jakou koli radu. Michal

Úspešne utajuješ dôležité parametre ventilátora aj zdroja (výkony, prúdy, typ USB, aký máš menič a aké sú jeho parametre, čo okrem ventilátora ten USB ešte napája...). Ak by si to uviedol, tak možno by si sa dočkal reálnej odpovede, ktorá by mohla byť aj v zmysle toho príslovia o pletení biča. 12V, 120x120mm ventilátor totiž môže mať príkon 1W, ale kľudne aj 5W či viac. USB môže mať 0,5 až 2A, čiže 2,5 až 10W (nepočítam do toho USB-C). Menič môže mať výkon v rozsahu od niekoľkých mW až :-) (radšej neuvediem) a musíš počítať s tým, že jeho účinnosť bude tak 50%. A iste, USB kábel nesmie mať príliš veľký odpor.
Ak chceš ďalej postupovať týmto spôsobom, tak najprv pripoj menič (namiesto USB) na tvrdý zdroj 5V a vyskúšaj funkčnosť. A meraj napätia a prúdy na vstupe aj výstupe a podľa výsledkov sa zariaď. Ja by som však postupoval ináč. USB zdroj a menič by som strčil do šuflíka alebo elektroodpadu. Na mieste USB zdroja by som použil nejaký zdroj zo staršieho vyradeného zariadenia (router, switch, modem...). Tieto sa vyskytovali s napätím napr. 7V, 9V, 12V. Ak sa zaoberáš dlhšie takýmito vecami, tak ich máš plný šuflík.

Děkuji, už jsem to vyřešil. Mám samé moduly STEP-DOWN. Jdu objednat STEP UP, ale mám strach, aby mi ho nezničila indukční zátěž, jako tomu bylo u zpožďovacích modulů s 555, kterých jsem zničil několik, než jste mi tu poradili, jak výstup ošetřit a chodí to denně už pár let. Jen jsem tu radu zapomněl. Michal