Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyřezat rovný závit očkem

Dobrý den. Poradil by mi nějaký hodný člověk, co dělám špatně, že když vyřezávám jaký koli závit očkem, tak mi VŽDY uhne ke straně. Na mini soustruh nemám jako invalidní důchodce peníze. Moc děkuji za každou radu. Michal

V podstatě je potřeba dodržet při ručním řezání očkem dvě zásady tyč na který budete řezat závit musí být upnuta kolmo.Závitové očko s vratidlem musí svírat k obrobku - tyči na které chcete vyříznout závit zase ve vodorovné rovině a svírat úhel 90 st.Toť teorie při které se ani zkušenému strojnímu zámečníkovi nepodaří vyříznout kloudný závit v délce 30 mm.Důležité také je aby očko bylo ostré.A mazat. pokud nemáte fermež tak je dobrý rostlinný olej.No a při nasazení a řezání sledovat rovinu vratidla a neustále korigovat.Ale skudečně nejlepší řešení je to začít v té stojanové vrtačce.Stačí naříznout cca tři závity a pak je po problému.

Já to dělám tak, že si u vrtačky dám "neutrál" a začátek řezání závitu točím rukou za sklíčidlo vrtačky. Když se závit chytne, tak závitník uvolním ze sklíčidla a závit řežu vratidlem ručně. Dělám to tak u sadových závitníků do díry. Závit na kulatinu moc nedělám (používám závitové tyče nebo šrouby s tělem kterým uříznu hlavu). Staré stojanové vrtačky V20 a další mají možnost použít nízké otáčky a zpětný chod k řezání závitů, je to však pro strojní závitníky.