Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyřezat rovný závit očkem

Dobrý den. Poradil by mi nějaký hodný člověk, co dělám špatně, že když vyřezávám jaký koli závit očkem, tak mi VŽDY uhne ke straně. Na mini soustruh nemám jako invalidní důchodce peníze. Moc děkuji za každou radu. Michal

V podstatě je potřeba dodržet při ručním řezání očkem dvě zásady tyč na který budete řezat závit musí být upnuta kolmo.Závitové očko s vratidlem musí svírat k obrobku - tyči na které chcete vyříznout závit zase ve vodorovné rovině a svírat úhel 90 st.Toť teorie při které se ani zkušenému strojnímu zámečníkovi nepodaří vyříznout kloudný závit v délce 30 mm.Důležité také je aby očko bylo ostré.A mazat. pokud nemáte fermež tak je dobrý rostlinný olej.No a při nasazení a řezání sledovat rovinu vratidla a neustále korigovat.Ale skudečně nejlepší řešení je to začít v té stojanové vrtačce.Stačí naříznout cca tři závity a pak je po problému.

Otáčky žádné,kulatina se upne do hlavičky ,závitové očko na stůl vrtačky,ten by měl být kolmý k hlavičce,ručně pootáčet a přitlačovat.Jinak je potřeba před řezáním závitu kulatinu dobře orovnat,případně udělat malý kužel,očko se lépe navede symetricky vůči kulatině.Očko je možno ke stolu i přitáhnout úpinkami.Dá se použít již hotový rovný závit kulatinu s ním upnout do hlavičky,natočit očko,potom sjet s očkam na stůl,tam ho upnout.Vytočit a řezat na nový materiál,očko je vystředěné,závit by měl být OK.:-)

Já to dělám tak, že si u vrtačky dám "neutrál" a začátek řezání závitu točím rukou za sklíčidlo vrtačky. Když se závit chytne, tak závitník uvolním ze sklíčidla a závit řežu vratidlem ručně. Dělám to tak u sadových závitníků do díry. Závit na kulatinu moc nedělám (používám závitové tyče nebo šrouby s tělem kterým uříznu hlavu). Staré stojanové vrtačky V20 a další mají možnost použít nízké otáčky a zpětný chod k řezání závitů, je to však pro strojní závitníky.

Já s tím problém nemám, používám to samé.
Reagoval jsem na kpt dabače.
Na krátký závit mám na stěně dílny proti ponku svislou čáru a vodorovnou čáru, podle nich rovnám tyčku ve svěráku a vratidlo, jde to ale jen na malý kousek závitu.

Většinou ano.No ale stane se že se nějaký čas opozdím a je s tím víc práce.Samozřejmě že používám i normální olej nebo pastu na řezání závitů.Ale ta fermež nebo ten rostlinný olej netrhá závit když se řeže bláto a očko už má taky nejlepší ostrost za sebopu.

Pokud doma najdeš kousek tvdého ohoblovaného dřeva, ideálně zúhlovaného - tedy hranolek s úhly 90° máš vyhráno.
S pomocí úhlopříček najdi střed a vyvrtej těsný otvor dle kulatiny budoucího závitu.
Hotový hranolek vsuň na kulatinu upnutou ve svěráku, na hranolek polož závitové očko a můžeš řezat rovně.

Závit očkem bez soustruhu je problém.

Kdyby někdo chtěl tak i očko jde upnout do vrtačky nebo el. utahováku kde lze nastavit kroutící moment.