Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čištění odpadu gelovým čističem

Dobry den. Nalil jsem do neodtekajiciho umyvadla v koupelne gelovy cistic Wc Net (posilam odkaz). Pisou tam, ze se muze nechat pusobit pres noc (pri silnem ucpani). Tak me zajima, kdyz to necham pusobit treba 8 hodin, nemuze mi to rozezrat potrubi? Dekuji..

https://www.alza.cz/maxi/wc-net-gel-na-odpady-1-l-d6333105.htm?kampan=adwdro_drogerie_pla_all_drogerie-css_cistici-prostredky_t_9062802___461755464905_~107759132106~&gclid=Cj0KCQjww4-hBhCtARIsAC9gR3ZdbR6u7M9UKkNg4aQkRk28_0WMFG3WaKJR2yjmpwbbG6j03Ii5DBgaAnboEALw_wcB

Píšou ti tam "Bezpečný pro všechny typy potrubí". Nevíme, z jakého materiálu je tvoje potrubí.

Zkusil jsi nejdřív použít zvon? Nebo oddělat sifon pod umyvadlem a čistící péro? Čím se ti může ucpat umyvadlo v koupelně? Vlasy? Zkontroluj sítko.

To ja taky nevim :D Normalne plastovy potrubi, bydlim v panelaku. No prave zvonem to delam uz asi mesic, uz me to nebavi, vzdy to pomohlo jen na chvili. Tak prave jsem zkusil tohle, jestli to pomuze, az pak bych to rozebral nebo si nechal dat rozebrat (jeste jsem to nikdy nerozebiral). Ale takhle- ja jsem tam uz ten Wc net vcera nalil na 15 minut- tak, jak to je v navodu a pomohlo to, voda odteka. Ale jeste mi zbyla pulku flasky a v navodu je, ze se muze nechat pusobit i pres noc, tak jsem to tam nalil, ze to vyzkousim, at se procisti poradne- kdyz tu je ta moznost..

Jo, hydroxid / krtka (ono je to to samý) používám taky.
Vydám špunt, naleju tam plnou konvici vroucí vody, nasypu odhadem za pár vrchovatých lžic hydroxidu, dojdu uvařit další konvici, tou tam nejdřív párkrát ještě ucmrndnu a pak to zbytkem spláchnu.
Tady to dělám několikrát ročně, už asi 20 let a pohoda.

VAROVÁNÍ - hydroxid účinně odstraňuje organické zbytky - to znamená, že pokud se vám dostane na kůži, tak ji sežere s obzvláštní chutí a bude se to sakra blbě hojit. Mnohem horší, než koncentrovaná kyselina.
Při tomhle úklidu to klidně může vystříknout z toho odpadu do výšky - prostě bacha, bacha, bacha ...
A pokud se jakýkoliv kousek hydroxidu dostane kamkoli na kůži, tak OKAMŽITĚ opláchnout vydatným proudem vody. Stejně jako když stříkne kapka. O sliznicích ani nemluvě.

Kdyz ne "guma", tak radsi "nahej". Cim min toho na sobe mas, tim min toho ze sebe budes sundavat nez se dostanes pod vodu, tim dyl to na tu kuzi bude pusobit a vetsi plochu kontaminujes.
Jak tu nekdo radi kolu ci nejaky dalsi kyseliny - teorie hezka, ale je to zdlouhavy a neprakticky. Vodu, vodu a vodu, redit, redit a redit. Kazda sekunda dobra a 0.1% roztok louhu kuzi neposkodi.
Jako louh lepta fest, ale kdyz to neni oko a neda se mu cas, tak prilis skody nenapacha. Chvalim za oblicejovy stit, to je opravdu dobry napad!

A pokud se jakýkoliv kousek hydroxidu dostane kamkoli na kůži, tak OKAMŽITĚ opláchnout vydatným proudem vody.

Ano a po opláchnutí zasažené místo pokapat citronovou šťávou nebo něčím kyselým kvůli neutralizaci. Lepší je tomu předcházet a když si člověk dá pozor a bude opatrný a hlavně se do toho odpadu nebude dívat, tak nic nehrozí.

Jediny potrubi, kterymu to nedela dobre je hlinikovy

Nedělá to dobře starému plastovému potrubí - není odolné vůči vysokým teplotám. Při kontaktu louhu s vodou vzniká velmi vysoká teplota, která může staré potrubí poškodit. U současných trubek z polypropylenu riziko poškození nehrozí.

Staré potrubí je z novoduru, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by ho hydroxid a horká voda poškodily.

Pokud vám hydroxit kápne/steče na ruku, OPLACHUJTE klidně i dvacet minut. Dokud to pálí, tak je louh přítomný a probíhá leptání. Když ho spláchnete, přestane to pálit, i když je už kůže pryč.

První pomoc při poleptání louhem. Postižené místo co nejrychleji opláchnout vodou a je li možnost, polévat jakoukoliv limonádou. Např Cola, Sprite, nebo jinou. Kyselina v limonádě zneutralizuje louh, který se již zažral do kůže a i při omývání tam ulpívá. Do jisté míry tak funguje, lépe než voda z kohoutku, perlivá voda z láhve (kyselina uhličitá). Pokud je po ruce ocet, polít i neředěným a následně vodou. Je to mnohem účinnější, než jen voda.
Obdobně při poleptání kyselinami. --- Použijeme obyčejné mýdlo s vodou, jedlou sodu, prášek na praní.
Jsou to věci, které se v domácnosti běžně vyskytují a jsou mnohem rychlejší a účinnější než jen voda.
Ale pozor. Pokud to nejsme schopni dobře rozlišut, použijeme raději jen vodu.

Ne, buď v klidu. Nestane se nic ani když to tam necháš celý den. Čím delší doba působení, tím líp. Ráno to zkus propláchnout a postup zítra večer opakuj ještě jednou.
Já na to používal hydroxit sodný, který je daleko agresivnější a vždy to zabralo.

Jo, ale to ani hydroxid. Obojí je hodně nebezpečné a hrozí poleptání, proto je dobré dodržet bezpečnostní pokyny a hlavně pořádně větrat a nezdržovat se v té místosti zbytečně dlouho. Nemusí být zrovna chemik, aby si nedokázal přečíst návod a dodržet veškeré bezpečnostní předpisy.

Jenže nevíš, jestli je tam jen mastnota... Poleptání louhem je taky bolestivé :-)
Nejsme v Americe, kdy je někdo schopný zažalovat výrobce mikrovlnky jen proto, že v návodu nebylo uvedené, že výrobek není určený pro sušení zvířat.
Je to minimálně 20 let nazpět, kdy ženská chtěla usušit v mikrovlnce nějaké zvíře, protože bylo mokré. Teď nevím jestli kočku nebo králíka nebo jestli to mělo být jen nějaké varování, aby do mikrovlnky nedávali domácí mazlíčky a jestli se to skutečně stalo, protože mně to přijde absurdní, ale američané jsou schopni všeho...