Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Na jaký průměr zbrousit kulatinu

Dobrý den
Dobří lidé, moc Vás prosím poraďte!!! Potřebuji vyříznout závit očkem na nový trn (pistolník) do repliky historických revolverů na kapslík. Bohužel se mi povedlo zalomit závitník ve třech případech M3 a M4. Pomocí fréziček, jsem to vyřešil, ale nevím na jaký průměr zbrousit kulatinu na závitové očko na nové trny M3 a M4. Soustružník mi poradil: Pro každé očko – vždy o 1 desetinu méně. Takže např. pro závitové očko M4 zbrousit kulatinu na 3,9 mm. To ale nefunguje. Náběh pro očko vyrobit nemohu, protože díky odbrušování zalomených závitníků je otvor v bubínku mírně kónický a vlastní závit je až na konci (po novém vyříznutí) …cca max 2 otáčky, takže jsem šťastný za každý vint.
Moc a moc děkuji za každou radu.
Michal

https://cs.wikipedia.org/wiki/Metrick%C3%BD_z%C3%A1vit
Takže šroub (= Vnější závit ) M3 by měl mít vnější průměr (přez zuby, co změříš šuplérou, když ho měříš přez závit) M3: 2,874 - 2,980 mm a průměr jádra 2,273 - 2,367 mm (to je ten neopracovaný vnitřek - kdybys to zbrousil až by zyby přestaly být vidět.)
M4 má ty hodnoty 3,978 - 3,838 a 3,119 - 3,002

Takže kulatinu pro M3 zbrousit na těch 2,874 - 2,980 mm a pak to vyříznout. (V praxi to můžeš vzít ještě o fous užší, protože se to trošku do těch špis namačká, ale jen nepatrně. A na druhou stranu o fous užší závit se pořád ještě chytne - podobně jako poněkud ošoupaný šroub. Ale ty asi budeš chtít spíš pevnější spoj, takže bych se snažil s tou kulatinou vejít tak doprostřed, čili něco jako 2.93 mm ).

Taky může pomoct udělat ten závit delší o ten náběh a pak ten náběh ubrousit/upíchnout - ale tam je problém s tím, aby ten nový začátek závitu byl správně a nikoli zdeformovaný tím broušením. Pokud by ten výsledný výrobek mohl být celý závitovaný, tak by šlo udělat dlouhou závitovou tyč, uříznout ten konec ostře a přejet ho ožkem, které by bylo na tom závitu během řezání navlečené, a pak uříznout tu část, ktrá bude trčet ven a doopracovat ji.

pokud se závit při řezání maže řezným olejem tak i na kulatinu průměr 3mm se vyřízne závit M3 , i kvalitní očko má náběh , zálež jak kolmo je zakončena kulatina , . jinak závit lze i s náběhem a pak natočit matku a náběh odpilovat a vytočením matky vyrovnat začátek závitu. tak se běžně zkracují šrouby a zavitové tyče. jinak opět obrázek ,nebo foto objasní víc. při řezání závitu závitníkem se musí hlavně správně předvrtat , mazat a po 2 otočkách se o otočku vrátit , pokud se tvoří dlouhá špona , nebo se jde do slepé díry tak vyšroubovat celý zavitník , očistit ,namazat a tak to opakovat. při používání sadových závitníků začít číslem 1 ,pak 2 a nakonec 3 nebo bez označení .

To by mohlo platiť pre vnútorný závit - maticu. Vonkajší závit by sa mal rezať na materiál o menovitom priemere závitu (teda v tomto prípade 3mm, resp. 4mm), lebo to je zároveň aj menovitý priemer závitu M3, resp. M4. Ako môžeš narezať vonkajší závit napr. 4mm na tyčku o priemere 3,2mm? V strojárskych tabuľkách nájdeš o niečo menšie čísla priemerov tyčiek určených na rezanie závitu (pozri príspevok od gilhada), je to kvôli ľahšiemu rezaniu a ten veľmi malý rozdiel funkčnosť závitu prakticky neovplyvní.

Samozřejmě, že při strojním řezání se používají emulze. Při ručním řezání však je lepší používat řepkový olej. Většinou ho má manželka doma. Olej na tvorbu emulze jsem naposledy kupoval v 5 litrovém balení a vydrží mi hodně dlouho. Další věcí je, že se nyní dováží nějaké polské a jsou s tím problémy. Nyní se také už prodávají oleje na řezání závitů ve spreji, ale to jsem ještě nepoužíval.