Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde nájdem schému jednoduchého bezdrôtového detektora pohybu?

Prestal mi fungovať bezdrôtový detektor pohybu pracujúci na bežnej frekvencii 433 MHz. Podozrievam vf tranzistor, ale neviem aký je to typ, aby som ho mohol vymeniť. Modulácia funguje - zmeral som ju osciloskopom. Aj PIRko funguje, lebo zabliká pri zistení pohybu. Vie mi niekto poradiť, kde nájdem schému zapojenia detektora? Predajcovia mi nevedeli poradiť.

Na Google som to hľadal niekoľko hodín. Našiel som iba to, čo aj ty. Smola, to nie je bezdrôtový detektor. Ja hľadám schému bezdrôtového detektora pohybu, v ktorom je oscilátor s rezonátorom 433 MHz. Ak by sa sem dali vložiť fotky, dal by som aj foto detektora s plošákom.

Ještě jedna věc,ta deska je fest zoxidovaná,někde to může převádět.Podobně jsem měl ojíněnou desku řídící jednotky v autě,šlo to do poruchy a vybíjelo baterii,zůstával sepnutý regulátor tlaku paliva po vypnutí klíčku.Na desce na součástkách ojíněné nožičky a tištěné cesty mezi sebou také,očistil jsem to mosazným kartáčem a závada zmizela,potom nalakováno ochranným lakem na tištěné spoje,jednotka funguje již čtyři roky bez závady.:-)

Pokud čidlo a vysilač tedy funguije, tak bych se zaměřil spíše na ten přjímač (alarm). U těchto systémů na 433 MHz taky někdy záleží, jak jsou "spárována", případně na vzdálenosti vysilače a přijímače a překážkách signálu. Případně i na umístění v blízkosti kovových povrchů, předmětů a zařízení. S tímto konkrétním sice zkušenosti nemám, ale poměrně dost s běžnými dálkovými ovládáními na 433 MHz.
A ještě jednu zkušenost mám. V případě, kde je více zařízení na této frekvenci v provozu (bezdrátové termostaty a další).
Stalo se mi, že když jsem vyrobil a instaloval, digitální elektronický termostat k bojleru TUV, který trvalým signálem DO (trvale sepnut frekvenční signál), na frekvenci 433 MHz, spínal a jeho přerušením vypínal, pomocí jeho přijímače, relé pro spouštění oběhového čerpadla u topení, tak nám začaly blbnout ostaní běžné bezdrátové prostorové termostaty v objektu, rovněž pracující na této frekvenci. A dokonce mi přestalo fungovat i DO zámků u mého auta, postaveného blízko objektu, v němž bylo zařízení instalováno. Po překonstruování systému, na možnost spínání a vypínání pouze krátkými impulzy 433 MHz, se problém odstranil. Zdůvodnit to osobně nedokáži, ale nemůže to být podobný problém i v tomto případě?

Alarm mám teraz v byte a používam ho len počas dovolenky, keď som odcestovaný. A to s kamerou, ktorá tiež reaguje na pohyb. Okrem tohto vadného detektora, ktorý si prestal rozumieť s alarmom, mám ešte podobný pohybový aj dverový detektor, ktoré tiež fungujú na frekvencii 433 MHz. Preto si myslím, že alarm spoľahlivo prijíma signály z detektorov. Keby bol plošák detektora zoxidovaný alebo popraskaný, nezobrazil by sa na osciloskope modulačný kmitočet, ktorý je rovnaký na dobrom aj nefunkčnom detektore. Vymenil som už aj rezonátor 433 MHz (kryštál), ale nepomohlo to.

Podle fotky čidlo vypadá jako zjednodušené čidlo HG-PIR1 k alarmu Hutermann HG-102M (www.hutermann.cz), který se přestal vyrábět. Čidlo se tu a tam ještě dá sehnat u některých prodejců alarmu. Pozor, má nastavení adresace pro spárování s alarmem propojkami - nějaké jsou vidět na fotce, ale citované čidlo jich má víc, 4 pro nastavení zony (rozlišení čidel) a 8 pro nastavení adresy alarmu (pro všechna čidla stejný). Propojky mohou být zkorodované a alarm je nedekoduje - očistit. Jinak mohou být vadné elektrolytické kondy (stárnutím) a koroze na plošňáku - opatrně očistit měkkou školní gumou. Předpokládám, že 9V baterka je OK (špatný vtip, co), podle mé zkušenosti tohle čidlo chodí do cca 5V.
Existují čidla co vypadají stejně, ale bez nastavení, která si to vykomunikují s centrálou plovoucím kódem (jako autoklíče) a jsou s tímto nezáměnná!!!!!

Čidlo je univerzálne (napájanie 3 V), spolupracuje so všetkými GSM alarmami fungujúcimi na frekvencii 433 MHz. Predáva sa vo veľkom. Očistil som plošák čidla a nič sa nezmenilo. Nechápem, prečo sa nechce spáriť s mojim ani s požičaním podobným alarmom. Druhé moje čidlo sa spári bez problémov. Možno je problém v nastavení 8 prepojovacích kontaktoch, ktorých nastavenie som obmienal. Teraz som dal všetky na ľavú stranu. Ešte ich prehodím na pravú, možno sa umúdri.