Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Protékající záchod

Dobrý den,
prosím o asistenci s řešením protékajícího záchodu. Mám vypouštěcí ventil Alcaplast A08 (na fotkách). Byl v bytě, který jsem koupil v roce 2016, nevím jak je starý, třeba deset let mít klidně může. Když v minulosti protékal, vždy stačilo opláchnout těsnění, nalít do nádržky ocet nebo s ventilem jen mírně pohnout. Nyní už nefunguje nic, voda prostě časem pomaličku proteče. Četl jsem o možnosti vyměnit těsnění dole, ale nepřišel jsem na to, jak rozebrat spodní část, abych těsnění vůbec vyndal. Má s tím prosím někdo zkušenost? Děkuji, Petr

Protéká nebo podtéká?

To se dá snadno zjistit, nechá se napustit plná nádržka a zavře se přívod vody (pokud to jde, někdy je ten ventil v přívodu zatuhlý když se s ním dlouho nic nedělá).
Co mám zkušenost, obvykle je problém v napouštěcím mechanismu.
:-(

BTW: K čemu je ten černý obdélník na dně nádržky na druhé fotce?

To je houbička. Když zavřu přívod vody na stoupačce, tak voda stejně velmi pomalu přitéká - uzávěr na stoupačce netěsní stoprocentně. (Bylo mi řečeno, že je to normální :-) ) No a jak ta voda pomaličku přitéká, tak to kape a to kapání je dost slyšet. Ta houbička ten hluk tlumí.

Výměna toho těsnění je snadná - je to gumový kruh z dírou, který je nasazený v té umělé hmotě. Prostě to z té hmoty stáhneš a pak tam nasadíš nové.
Pokud je guma ztvrdlá, tak už nemusí těsnit. Můžeš zkusit nějaké přípravky na oživení gumy (AF Platenclean), ale ten prostředek bude dražší než to nové těsnění.

Děkuji. Neuvědomil jsem si, že to těsnění půjde takhle stáhnout a nepoškodí se při tom, předpokládal jsem, že je potřeba to prvně nějak rozebrat. Těsnění bylo opravdu ztvrdlé, pomohla výměna.
V tuto chvíli je hlavní problém vyřešen. Nicméně využiju otevřené vlákno, abych si zmínil ještě jednu věc ohledně splachování, a to, že jde hodně ztuha. Nepamatuju, že bych někde viděl, že jde někomu splachování takhle ztuha. Musel jsem tam dát drátek, jinak bylo snadné spláchnout celou nádrž, když na splachovací tlačítko někdo silněji zatlačil a třeba se ještě při tom zaseklo. Nedokázal jsem přijít na to, co bych kde mohl udělat, aby šlo splachování snáz, tak to tu ještě zmiňuji, třeba existuje nějaká možnost (kromě výměny celého ventilu). Zatím jsem zkoušel akorát nalít do nádrže ocet, ale to bylo hlavně kvůli tomu protékání a tohle to nijak neovlivnilo.

Nebo kup nový celý vnitřek a hotovo. Mě protíkal záchod také, já jsem koupil novej výpustnej ventil, nové šrouby co drží nádrž. Cena cca 500 Kč a od té doby mám pokoj. Jo a zároven jsem dostal příležitost tu nádrž pořádně vevnitř vyčistit.